Kaya Sanat Blog

Adım Adım Keman Kursunda İlerleme Yolları

Adım adım keman kursunda ilerleme yollarından bahsederek bu aşamaları sizlere de anlatacağız. Başarılı keman kursu öğrencilerimiz de uyguladığımız eğitimleri sizlere madde madde yazarak bu aşamalardan sonra sizlerin de keman kursunda başarılı olacağına inanıyoruz.

İzmir’de keman dersi alan öğrencilerimiz olsun bunun yanında online keman dersi alan öğrencilerimiz olsun ilk dersler de keman akordunu öğretmeye çalışırız ki evde de keman çalıştığında zevk alarak tekrar edebilsin.

Keman Akordu Öğrenmelisiniz!

Korkmadan keman akordu yapmaya çalışmalısınız. İlk keman derslerinde eğitmeniniz bu konuya değinmese de sizler keman akordu yapmaya isteğinizi belirtmelisiniz. Çünkü keman akordu olmadan ne kadar doğru basarsanız basın akordunuz bozuk oldğu için sesleriniz kötü gelecektir. Bu da sizlerin keman konusunda motivenizi bozacaktır.

Keman akordu yaptığınız da küçük olsa da öğrendiğiniz tüm ezgiler kulağınıza güzel gelecektir.

Keman akordunun nasıl yapıldığını öğrenmek için bu videoyu izleyebilirsiniz.

Basit Keman Eserlerinin Notalarını Okumaya Çalışın!

Keman çalmak isterseniz bu konuda sizlere çok önemli bir ip ucu vermek isteriz. Ne kadar akıcı nota okursanız ok adar kısa sürede keman çalabilirsiniz. Nota okumak zaten ilk keman derslerinde başlattığımız ve sizlerin de ilk derslerde okuduğunu görmek bizleri mutlu ediyor. Keman notası okumak inanın bizlere zor veya sizleri kaygılandıracak bir konu değildir.

Keman notasını okuyabildiğiniz bir eseri okumadan 20 dakika da çalıyorsanız keman notası okuyarak çaldığınız zaman ortalama 5 dakika da eseri çıkarmış olursunuz. Bu konuda tecrübelerimize güvenebilirsiniz.

Keman Notaları

Egzersizler ile Beraber Keman Şarkıları da Çalmaya Başlamalısınız!

Sadece keman metotları ile beraber keman öğrenilmez. Şu şekilde olur sizler konservatuvar hazırlık yada çok profesyonel keman çalmak istersiniz teknik kazanmak açısından sadece egzersizler çalışırsınız bu olabilir. Fakat hobi olarak keman çalmak isteyen öğrencilerimizin bu yönteme uyması gereksizdir.

Bazı durumlar da idealist keman öğretmenlere rastlayabilirsiniz. Fakat amacınızı iyi belirlemelisiniz. Tabi ki sizlere doğru öğreten bir keman kursu veya keman eğitmeni olması gerek fakat sizlere en kısa sürede keman çaldıracak ve mutlu edecek bir kurum gerekir.

Bu konuda sizler çaldıkça mutlu olacaksınız. Çevrenizde ki arkadaşlarınıza ve ailenize çaldıkça mutlu olup bu konuda daha fazla çalışacaksınız.

Keman şarkıları konusunda bu videodan başlayabilirsiniz.

Akort Cihazı İle Çalışarak Seslerinizi Düzeltebilirsiniz!

Keman çalışırken ben Eren Kaya her zaman keman parmaklarımı doğru bastığımı kontrol etmek adına akort cihazımı açıp nota sehpasına koyarak kontrol ederdim. Bu şekilde parmaklarımı sürekli aynı yerlere basmaya alıştırıp belli zaman sonra hep aynı yere basmaya alıştırdım. Bundan dolayı sizler de bu konuda kendinizi alıştırırsanız kısa sürede özgüvenli bir şekilde çalabilirsiniz.

Akort cihazı önerisi olarak da da tuner veya g strings programlarını kullanabilirsiniz.

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir