Kaya Sanat Blog

Piyano Çalmak Zor Mu?

Bu içeriğimiz de ”piyano çalmak zor mu” buna benzer aklınıza takılan piyano ile alakalı tüm soruları tecrübelerimiz ile birleştirerek sizlere aktarmaya çalışacağız.

Öncelikle piyano çalmanın o mükemmelliğine eriştiğiniz zaman o zorluk sizlere zevk olarak geri dönüyor. Şimdi aşama aşama sizlere piyano çalmanın evrelerinden bahsetmek istiyoruz.

Piyano Çalmak Zor Mu?

Piyano çalmak zor mu?

Piyano kursuna başlamadan önce bu soru sürekli döner durur. 🙂 Acaba piyano çalabilir miyim? Piyano çalmak çok mu zor? Piyano çalarken nota nasıl öğrenmek zor mu?

Bu soruların hepsini birleştirdiğimiz zaman birazcık tedirgin olabiliyoruz.

Piyano Çalmak Zor Değil!

Piyano çalarken bir anda sizlerden hem nota okumanızı hem de aynı anda doğru tuşlara basmanızı istemiyoruz. Yani bunların hepsini aynı anda istemiyoruz. Hepsi yavaş yavaş ve kolay öğrenme metotları ile olacağından hiç şüpheniz olmasın.

 • Piyano da doğru duruş oturuş
 • Sağ el konumu ve alıştırmaları
 • Sol el konumu ve alıştırmaları
 • Sağ el basit bir melodi sol el sabit
 • Sağ el basit bir melodi sol el hareketli

Farkındaysanız hep üzerine küçük küçük koyuyoruz. Bundan kaynaklı da alışmanız hızlanıyor zorluktan çok alışkanlık oturuyor. Yani piyano çalmak zor mu değil alışkanlık gerektirir.

Herkes Piyano Çalabilir Mi?

Herkes Piyano Çalabilir Mi?

Piyano çalmak zor mu sorusuna hayır zor değil dedikten sonra şu soru gelebilir o zaman herkes piyano çalabilir mi?

Aslında şu şekilde hobi olarak piyano kursu almak isteyen herkes evet piyano çalabilir hatta keyif alacağı seviyeye kadar gelebilir. Burada önemli olan bir kaç husus var.

Herkes Piyano Çalabilir Ama !

 • Günde yarım saat çalışmalı
 • Nota öğrenmek istemeli
 • Zamana bırakmalı
 • Sabırlı olmalı

Piyano çalmayı istedikten sonra çalabileceğinize inanın. Doğru piyano kursu , sıkıcı olmayan bir eğitim ile hem eğlenebilir hem de piyano çalmayı öğrenebilirsiniz.

Çalışıyorum Piyano Öğrenirken Zorlanır Mıyım?

yetişkin piyano kursu

Piyano kursu için kurumumuza alım yaşım 5 yaş ve üzeridir. Fakat piyano çalmak için veya gerekli koşullar oluşmadı diye bu enstrümandan uzak mı durmamız gerek ? Kesinlikle hayır !

Yetişkin piyano kursları çocuk piyano kursu kadar yoğun şekilde devam ediyor. yani her 10 piyano kursu öğrencisinin 4 tanesi yetişkin hobi piyano kursuna kayıt olmaktadır.

Sizler hayatınıza yeni bir uğraş yeni bir hobi aldığınızı ve bu hobi ile beraber hayatınıza huzur geleceğini düşünerek bakış açınızı bu yönde kullanın 😊 Bir zaman sonra göreceksiniz ki kendiniz için mükemmel bir yatırım yapmış olacaksınız.

Piyano Öğrenmek İçin 3 Ay Ayırabilirsiniz!

Piyano Öğrenmek İçin 3 ay Ayırabilirsiniz!

Temel seviyede rahatça piyanoya oturup melodiler üretmek için 3 ayda temel seviyeyi oluşturabilirsiniz. Burada yanlış aktarmak istemeyiz. 3 ayda piyano öğrenilir demek istemiyoruz. 3 ay da yavaş yavaş keyifli hale gelecektir diyoruz.

Sağ ve sol elinizi oturmak çaldığınız melodilerin veya şarkıların kulağa tatlı gelmesi için 3 ay başlangıç olarak yeterlidir.

Sonrası ise artık daha komplike eserler daha kıcı melodiler ile beraber piyano kursunun daha da heyecanlı bölümlerine giriş yaptığınızı göreceksiniz.

Piyano Çalmaya İhtiyacımız Var!

Piyano çalmaya herkesin ihtiyacı var. O kadar hızlı bir yaşam o kadar hızlı teknoloji ile yaşıyoruz ki beynimiz hem çok hızlı çalışıyor hem de o kadar hızlı yoruluyor.

Biraz daha sakinleştirmeye ve kendimizi dinlemeye ihtiyacımız olduğunu düşünüyoruz. Stresli bir şekilde değil huzurlu kendimize vakit ayıracağımız bir duruma gelmemiz gerekiyor.

Piyano çalmak kolay mı zor mu bu sorulara genel olarak çok fazla takılmamalısınız. Piyano çalmak sizlere keyif veriyor mu piyano çalmak sizlere iyi geliyor mu bu soruları sormamız ve ona göre hareket etmemiz gerekiyor.

Piyano Çalmayı Kolaylaştırmak İçin Bunları Yapabilirsiniz.

Öncelikle her işin bir kolay yanı vardır. Daha doğrusu püf noktaları vardır. Piyano çalmanında püf noktaları olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle müzik eğitiminde öğretmen faktörü çok önemlidir. Çünkü müzik öğretimi çok hassas olduğundan dolayı öğrenciler hızlı etkilenebilir.

 • Piyano kursu alırken eğitmeninizi tanımalısınız.
 • Piyano eğitmeni ile bağ kurmanız önemli.
 • Piyano eğitiminde anlamadığını bir konu olduğu zaman sormaktan çekinmemelisiniz.
 • Mutlaka piyano notası ile öğrenmeye çalımalısınız.
 • Sadece şarkı çalmak amaç olmamalı, piyano tuşlarına hakim olmaya çalışmalısınız.
 • Piyano çalmayı öğrenmek akıcı çalmak için birazcık sabırlı olmanızı isteriz.
 • Piyano kursu için hemen piyano almamanızı öneririz. Öncelikle 61 tuş bir org ile alışmaya çalışabilirsiniz.
 • Piyano çalarken sağ elinizden ziyade sol el mantığını iyice kavramaya çalışmalısınız.

Online Piyano Kursu İle Öğrenmek Zor Mu?

Online olarak piyano öğrenmek isteyenler için hazırladığımız Online Piyano kursu ile yerinizden kalkmadan evinizden, ofisinizden, bahçenizden kısacası internetin olduğu her yerden online olarak piyano kursu alabilirsiniz. Detaylı bilgi için Kayasanatakademi.com/online-muzik-dersleri sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Online piyano dersleri nasıl veriliyor?

Kaya Sanat Akademi Skype, Whatsapp ve Zoom Meeting programları ile uzaktan piyano dersleri veren Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı bir müzik kursudur.

Zoom Meeting

Çok kullanışlı bir program olup yaptığımız dersi kaydedebiliyor bunun yanında notalarda göstermek istediğimiz ayrıntıları ekran paylaş özelliği ile paylaşarak aynı anda öğrencimize de gösterebiliyoruz. Kurulum aşamasında öğretmen yeni ders açtıktan sonra meeting kodunu öğrenciye veriyor.

Öğrencimiz verilen kodu girdikten sonra derse katılabiliyor. Ücretsiz sürümü 40 dk ile sınırlıdır. Yayını kesip tekrardan sınıf açmanız gerekecektir. Dezavantaj olarak öğrencilerimiz ile sınıf oluşturup aynı derse bağlanmak bazen zaman alabiliyor.

Skype

Görüntülü konuşma programlarından bir diğeri ise Skype’dır. Bu program Zoom’a göre daha kısa sürede bağlanıp verimli bir ders yapma imkanı sağlayabiliyor. Kaya Sanat Akademi genel olarak Skype ve WhatsApp video araçlarını kullanmaktadır.

Özellikle derslerimiz birebir olduğu için bu programlar bizler için çok verimlidir. Yapılan dersi kaydederek öğrencimizin anlamadığı yere tekrar açarak dinlemesine olanak sağlamaktadır.

Whatsapp

WhatsApp görüntülü konuşma bizlerin eli ayağıdır. Öyle ki hemen arayıp 10 sn içinde derse başlayabilirsiniz. Pratikliği sebebiyle zaman kaynı neredeyse hiç olmuyor.Verim açısından diğer programlar ile aynı kaliteye sahiptir.

Online Piyano Deneme Dersi Oluyor Mu?

online piyano deneme dersi

Bizlere ulaştıktan sonra hangi enstrüman ile ilgili ders almak istediğinizi bizlere anlattıktan sonra  sizlere ister tablet ister bilgisayar ister telefondan görüntülü arayıp deneme dersi yayınımızı yapıyoruz. Bu derste ses görüntü verimi ayrıca karşılıklı olarak öğrenci-eğitmen verimliliğine de dikkat ediyoruz.

Ortalama 15 dakika süren online deneme dersi sonrasında karşılıklı olarak gün saat belirleyip derslerimize başlıyoruz.

Online olarak verdiğimiz diğer kurslar

Online dersler yapılırken dikkat etmemiz gereken bütün ayrıntıları bizler verdiğimiz online dersler sayesinde tecrübe etmiş olduk.

Bu durumda Online Keman Kursu, Online Klarnet Kursu, Online Yan Flüt Kursu, Online Piyano Kursu, Online Bağlama Kursu, Online Gitar Kursu, Online Ud Kursu ve Online Şan Kursu eğitimleri verilmektedir.

Eğitmenlerimiz ile beraber kullandığımız teknik ekipmanlar ile uzakları yakın ederek bizler ile kısa zamanda enstrüman çalma seviyesine sizleri getirmek istiyoruz.

Online Ders Avantajları Nelerdir?

 • Eviniz de rahatlıkla ders yapma imkanı
 • Türkiye’nin her yerinden ders alma imkanı
 • Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı bir kurstan eğitim alma imkanı
 • Online olmasına rağmen ücretlerin çok uygun olması
 • Bulunduğunuz yerde enstrüman alma imkanı yok ise hocalarımız bütçenize göre seçip sizlere kargo ile ulaştırıyoruz.
 • İnternetten notalara bakıp çalarak değil seviyenize göre sizlere nota yazıp ders öncesinde sizlere göndererek verimliliği arttırıyoruz.
 • Dersler haricinde iletişime geçip çalıştığınız eseri dinleyip kontrol ettirebilirsiniz.
 • İstediğiniz zaman ve saatte ders alma olanağına sahipsiniz.
 • İsterseniz Türkiye’nin bir ucunda olun isterseniz Dünya’nın bir ucunda olun ders alma imkanı sağlıyoruz.
 • Müthiş derecede zamandan tasarruf edebilirsiniz.

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir