Kaya Sanat Blog

Yan Flüt Bakımı Nasıl Yapılır?

Kaya Sanat Akademi olarak İzmir yan flüt kursuna başladığınız zaman sizlere öncelikle öğrettiğimiz ilk kural yan flüt çalındıktan sonra nasıl temizlenmeli ve yan flüt bakımının nasıl yapıldığıdır. Çünkü uzun ve sağlıklı bir şekilde enstrüman çalabilmeniz için enstrümanınızı tanımanız ve bu konuda bakımlarını aksatmamanız gerekir.

Yan flüt bakımı yapılırsa 10 sene çalabilirsiniz!

Evet yan flüt bakımı çok ama çok önemlidir. Yan flüt derslerinde hocalarımız sizlere bu konuda neler yapmanız gerektiğini aktarmaktadır. Hiç bakımı yapılmayan yan flüt ortalama 1 sene sonra ses çıkarmamakta ve sizler ortalama 800 TL gibi rakama bakım tamir yaptırmak zorunda kalacaksınız.

Bakımdan kastımızın neler olduğunu detaylı bir şekilde sizlere aktarırken bilmeniz gereken ilk ilk kural yan flüte üflerken içerisinde sıcak hava birikir. Bu sıcak hava ise oksitlenmeye neden olur.

Online yan flüt kurslarında da öğrencilerimize canlı olarak bağlanıp yan flüt bakımının nasıl yapıldığı ile ilgili yardımcı olup bu konuda gerekli eğitimi aldıktan sonra derslere daha sağlıklı başlamalarını sağlıyoruz.

Yan flüt bakımı dediğimizde kullanılan teknik veya beceri yan flütü söküp mekanizmalarını sökmek değildir. Eğer öyle bir yeteneğiniz var ise bu yazıyı okumanıza gerek yoktur.

Yan flüt temizleme bezi ve çubuğunuz mutlaka olmalıdır

Yan Flüt Bakımı Nasıl Yapılır?

Yan flüt temizleme çubuğu sizler yan flüt çaldıktan sonra yan flüt içerisinde oluşan sıcak havanın kuruyarak oksitlenmesine mahal vermeden sıcak halde iken temizlemeye yarayan içerine bezi rahat sokup çıkarmak için var olan bir aparattır. Bunun ucuna yan flüt temizleme bezi takılır.

Aslına bakarsanız yan flüt temizleme bezi almak zorunda da değilsiniz. Basit bir ince mikro fiber bezde sizlerin işini bir hayli görecektir. Çünkü amacımız içerisinde oluşan sıcak havayı kurumadan silmektir.

Silmediğimiz sıcak hava yan flütün iç duvarlarına yapışarak soğur bu şekilde oksitlenme oluşur. Oksitlendiği zaman da yan flüt tuşlarının altında bulunan keçe veya güderi dediğimiz malzemeyi şişirerek ses çıkmasını olanaksız hale getirebilir.

Yan flüt temizleme bezi nasıl kullanılır?

İzmir’de yan flüt kursuna gittiniz yan flüt kurslarında dersinizi yaptıktan sonra ders sonunda buraya dikkat etmelisiniz.

Eve gittiğiniz de değil yan flüt dersinin sonunda yan flütünüz birleşim yerlerinde çantanıza koyar gibi açtığınız da o parçaların her birinin içerisine temizleme çubuğu ve temizleme bezi ile bir tarafından içine yedirerek yani iç duvarların her yerine değecek şekilde geçirip diğer taraftan çıkarabilirsiniz. Bunu kalan diğer kısımlara da uygulamalısınız.

Yan flüt temizleme bezini kullanırken dikkat etmeniz gereken en büyük husus  içini temizlerken yan flütün dış kısmına zarar vermemenizi istiyoruz. Yani dış mekanizmeyı tutarken biraz daha dikkatli olmalısınız.

Yan flüt bezini kullandıktan sonra en son eve gittiğiniz de havalandırmayı unutmamalısınız. Yan flüt temizliğinde en önemli husus açıkçası budur.

Yan flüt bakımı yapılmadığında ne olur?

Yan Flüt Bakımı Nasıl Yapılır?

Yan flüt kursundan sonra flütünüzü kutusuna koyup eve gittiniz. Çaldıktan sonra tekrar çalışmak için bir daha çaldınız ve yine koydunuz. Bir süre sonra üflediğiniz de ses gelmemeye başlar. Önce bir iki seste daha sonra ise tamamında sesler kesilir. Sizler yan flütüm bozuldu diye yan flüt tamircisi ararsınız.

Yan flütünüzün problemi ise yan flüt keçelerinin ıslak ve nemden dolayı şişmesi ve bu şekilde de hava kanallarını kapattığından dolayı ses alamamanızdır. Ortalama 750 tl gibi rakamları vermenize gerek yoktur. Bundan dolayı sağlıklı şekilde yan flüt çalıp temizleyip kaldırmalısınız.

İzmir yan flüt kursu olsun online yan flüt kursu olsun sizlere bu konuda öğrencimiz olsanız da olmasanız da bizleri arayıp yardım isteyebilirsiniz.

Yan flütüm çok karardı nasıl beyazlatırım?

Yan flüt aldığınız da bir süre sonra gümüş kaplama olduğundan dolayı kararmalar başlar. Sizler gümüş yüzüğünüzün karardığında nasıl özel bir sıvıya sokup beyazlatıyorlarsa yan flütte de aynı işlemi yapıyorlar.

Yan flütün mekanizmaları sökülüp sadece metal kısımları kalacak şekilde özel sıvıya yatırılır. Bu işlemden sonra çok temiz ve ilk günkü halini alır. Bu işlem ortalama 300 TL civarındadır.

Bu işlemi yaptırdığınız da sizlere keçeleri de değiştirmeniz gerektiğini söylerler. Eğer yan flütünüzden ses çıkarmakta zorlanmıyorsanız karardığında değil ses çıkmadığında komple bakıma verebilirsiniz. O zaman çok daha temiz çok daha iyi bir ton elde edebilirsiniz.

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir
Kapalı