Kaya Sanat Blog

Gitar Satın Alırken Mutlaka Bilmeniz Gerekenler

Günümüzde sayısız gitar markası ve her bütçeye uygun gitar mevcuttur. Özellikle kaliteli markaların yanında Çin pazarı enstrümanlara da el atarak bir çok yerli marka oluşturabiliyorlar. Açıkçası gitar satın alırken mutlaka bilmeniz gerekenler iki ana başlık altında toplanıyor.

Özellikle klasik gitar olarak bir çok marka modelin içerisinde bir çoğu öğrenci gitarı olarak satılmaktadır. Öğrenci gitarlarının en önemli dezavantajı akort veya entonasyon problemidir.

Öğrenci Gitarlarında ki Entonasyon problemi

Gitar Satın Alırken Mutlaka Bilmeniz Gerekenler

Öğrenci gitarı özellikle 500 TL600 TL altında ki gitarlar olarak nitelendirebiliriz. Tabii ki 600 TL altındaki tüm gitarlar kötüdür demek istemiyoruz. Ortalama olarak bu fiyatların altında ki gitarlar kategorize edilirken öğrenci gitarı başlığı altında toplanır.

Öğrenci gitarı satın alırken dikkat etmeniz gereken iki husus var birincisi entonasyon problemi diğeri ise akort salma problemidir. Bu söylediklerimiz sizler için karmaşık gelebilir daha basit anlatmamız için şöyle bir örnek verelim;

Gitarda en alt tel boşta yani hiç bir şeye basmayarak “mi” teline vurduğunuzda “mi” sesi elde edersiniz. Boş tel “mi” ile yine en alt teldeki 12 perdeye bastığınızda iki sesin de aynı olması gerekir. Yani boş tel ile 12.perdedeki “mi” sesi aynı olması gerekir. Birbirinden farklı olmasına entonasyon problemi olan gitar denir.

Akort tutmayan gitarlar

Akort tutmayan gitarlar, gitar kursu eğitimini alma aşmasında biraz heves kaçırabiliyorlar. Çünkü çaldığınız şarkı veya melodiler tam anlamı ile doğru gelmeyecektir. Bu durumu önlemek için bu konuda sizlere yardımcı olabilecek uzmanlardan yardım almak en doğrusudur.

İyi gitar satın almanın 5 önemli kuralı

Gitar Satın Alırken Mutlaka Bilmeniz Gerekenler

Sizlere uzun zaman yetecek sorunsuz bir gitar almak için sizlere 5 önemli kuralı anlatmaya çalışacağız.

Öncelikle bütçenizi belirlemelisiniz

Gitar fiyatları çok uçsuz bucaksızdır. Bu nedenden dolayı gitar satın alırken maksimum bütçenizi belirleyerek yola çıkmanız sizlere daha net bir yolda yürümenizi sağlar. 500 TL gibi bir bütçe satın alacağımız gitar ile 2000 TL için alacağımız gitar aynı olmayacaktır.

İnternetten gitar alırken bir kez daha düşünün!

Altını çizdiğimiz en önemli konulardan bir tanesi de, internetten gitar satın aldım veya internette çok ucuz gitar gördüm öğrenene kadar alayım gibi düşüncelerimiz ne yazık ki müzik aleti konusunda doğru bir yaklaşım değildir.

Unutulmamalıdır ki 2 aynı markanın 2 aynı modeli dahi birbirinden farklı ses çıkarır. Bundan dolayı gitar çalmaya yeni başlayacaksanız dahi müzik markete gidip görevliye çaldırarak yakında duymanız sizlere gitar satın alırken daha kolay seçim yapma şansı kazandıracaktır.

Özellikle internetten gitar satın aldıktan sonra gelen kargo görevlisinin yanında gitarı açıp kontrol edip hatalı bir şey var mı, yok mu gibi kontrol etmeniz gerekir. Fakat ne yazık ki ülkemizde kargo görevlilerinin bu denli bir sistemi bulunmamaktadır. Yani paketi sizlere teslim eder ve ayrılırlar.

Gitarınız kırık çıkabilir bu durumda hasarlı kargo tutanağı tutturmadığınız takdirde iade etmek firma sahibinin takdirine kaldığı için hiç bu stresi yaşamadan müzik markete gidip almanız çok daha doğrudur.

Bilinen markaları tercih ederek kullanıcı yorumlarını mutlaka okuyun

Gitar satın satın alırken tecrübelerden yararlanmak sizlere en doğru sonucu verecektir. Bundan dolayı gitar satın alırken bilinen markaların bu konuda kendini ispatlamış markaların düşük modellerini almanız sizleri uzun süre gitar masrafından kurtaracaktır.

Alacağınız gitar modelini veya markasını arama motoruna yazıp satış sitelerindeki yorumları okumak dahi sizlere bir pencere açacaktır. Alacağınız gitarın markasını modelini bilmediğiniz takdirde özellikle  kimsenin tecrübe etmediği bir gitarın iyi olması biraz şanstır. İşinizi ve paranızı şansa bırakmayın.

Hangi gitar tarzı çalacağınızdan emin olmadan gitar satın almayın

Kafanızda sadece gitar çalmak var ve ne çalacağınızı bilmiyorsanız öncelikle karar vermemiz gereken şeyler var. Klasik – akustik – elektro – Bas gitar sizler gitar çalmadan önce kendinize hangi gitar türü bana hitap ediyor sorusunu sormalısınız.

Klasik gitarla başlamak zorunda değilsiniz. Rock müzik dinliyorsanız ve bunu konuda kendinizi geliştirmek istiyorsanız klasik gitar çalmak zorunda değilsiniz. Tüm gitar türlerinin teknik ve tarz farkları olduğu için sıfırdan başlamanız için klasik gitardan başlamayabilirsiniz. Akustik gitarda çalabilirsiniz. Elektro gitarda çalabilirsiniz.

Eğer hala tam olarak aklınızda hangi tarz gitar çalacağınıza dair fikir oluşmamışsa sizin için hazırladığımız Elektro gitar çalmak istiyorum klasik gitardan mı başlamalıyım? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Hangi türü çalacağınıza dair bir şeyler oturmaya başlamış ancak tam olarak arasındaki farklı bilmiyorsanız Klasik Gitar ve Akustik Gitarın Farklar başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Gitar kurumumuzda ki gitar eğitmenimizden ücretsiz yardım almayı unutmayın!

Kaya Sanat Akademi olarak günde 30- 40 kişi bizlerle doğru enstrüman almak için danışabiliyor. Bu yönde sizlere severek yardımcı oluyoruz. Özellikle internetten gitar satın almak için sorduğunuz sorular konusunda olabildiğince almamanızı öneriyoruz.

Merkezimiz İzmir Karşıyaka’da olmasında karşın tüm Türkiye hatta WhatsApp üzerinde Avrupa’dan da enstrüman almak için bizlere ücretsiz danışabilirsiniz.

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir