Kaya Sanat Blog

5 Adımda Keman Nasıl Akort Edilir?

Bu içeriğimizde keman nasıl akort edilir en ince ayrıntısına kadar sizlere anlatmak ve artık kendi keman akordunuzu yapmanızı sağlamak istiyoruz. 

Keman Akordu Yapmak Neden Önemli?

keman akordu nasıl yapılır

Keman perdesiz bir çalgıdır. Teller arasında belirli bir frekans aralığı olması gerekir. Sol Re La Mi olarak akort ederseniz tüm sesler belirli bir sıralama yada kalıp içine girmiş olur. Diğer türlü notaların hepsi keman üzerinde birbirinden farklı yerler de olacaktır.

Keman çalarken keman akordunu yapmak ve bu şekilde çok önemlidir.

Keman Akordunu Yapmak İçin Bilmeniz Gerekenler 

keman akordu yapmanız için

 • Keman üzerinde 4 adet tel vardır ve bunların kalınları birbirinden farklıdır.
 • Keman tellerinin isimleri sol-re-la ve mi olarak adlandırılır.
 • Sol teli en yukarıda mi teli ise en altta bulunur.
 • Sol teli en kalın mi teli ise en ince teldir.
 • Mi teli kopma ihtimali en yüksek tel sol reli ise daha dayanıklıdır.

Keman Akordu Yapmaya Neren Başlamalıyım?

Öncelikle keman akordu yapmaya telefonunuza indireceğini aplikasyon ile başlayabilirsiniz. Telefonunuza ıos ve android olması farketmeden bir çok akort uygulamasını ücretsiz bir şekilde sahip olabilirsiniz.

Telefonunuza indirdiniz öncelikle yapmanız gereken sırası ile

 1. Akort cihazını açın
 2. Akort cihazı üzerinde bulunan harfler eğer sol – re gibi türkçe ayarlanmışsa problem yok. Fakat E,F,G gibi harfler var ise bunların karşılığını not almalısınız.
 3. Keman akort harfleri şu şekildedir. A -La , B-Si , C-Do – D-re – E-mi , F-Fa – G-Sol olarak notlarınızı alabilirsiniz.
 4. Burası çok önemli! Keman burgularını çevirmeden önce mutlaka tele dokunduğunuz zaman hangi seste olduğunu kontrol etmelisiniz. Özellikle telin kopmasının en büyük sebeplerinden birisi direk burguyu çevirmek ile alakalı olduğunu söyleyebiliriz.
 5. Bozuk olan burguları sıkmanız mı gerek gevşetmeniz mi buna karar vermeniz gerekiyor.
 6. Sonrasında yine öncemli olan bir nokta çevirmeye başlamadan önce tüm burguları içeriye doğru bastırmanız gerekiyor. Çünkü diğer türlü çevirdiğiniz an geri salacaktır.
 7. Sonrasında ilk olarak Sol telini yavaş ama çok yavaşça sıkarak veya gevşeterek akort cihazı eşliğinde yapabilirsiniz. Sonrasında sol – re – la – mi şeklinde keman akordu yapabilirsiniz.

Ücretsiz Keman Akort Programları

Gitar akordu

Keman akort programlarının verimli olması için teli gösteren bir ibrenin olması gerekmektedir. Yukarıda bulunan görsel için sol tarafta olan sizlere çok yardımcı olmayacaktır. Fakat sağ tarafta burguyu sıkarken veya gevşetirken sağa veya sola kayan ibre sizlere yardımcı olacaktır.

 • Tuner lite 
 • N-track 
 • Free-chromatic 
 • Fine Tuner 
 • Guitar Tuner Minimal
 • G strings

Düz bir zeminde doğru seslerin yeri belli olmayan bir yere ve hep aynı yere parmağınızı basmanız gerekiyor. Bundan dolayı telin akordu çok azda bozuksa o bastığınız sesin yeri değişecektir.

Özellikle öğrenci kemanlarında ki ağacın çok kaliteli olmayışından dolayı pratik şekilde sürekli akort yapmanız gerekecektir. 

Kemana yeni başlayanların ilk olarak öğrenmesi gereken keman akordunu yapabileceke seviyeye gelmesidir. 

Keman kursuna başlar başlamaz öğreneceğiniz ilk konulardan bir tanesi keman akordu yapmak olmalıdır. Keman perdesiz bir çalgı olduğundan (perdesiz:basacağınız notaların gözle görünür olmaması) doğru yerlere basmanız gerekecektir.

Keman Akordu Videolu Anlatım!

Keman Teli Neden Kopar?

keman akordu

Keman akordu yaparken en çok korktuğumuz durum keman telinin kopmasıdır. Bundan kaynaklı öğrenciler keman akordu yapma konusunda çok cesaretli olmamaktadırlar. Keman telinin kopması için keman burgusunu gerektiğinden sıkmanızdan olabilir.

Özellikle yapmanız gerek daha doğrusu bilmeniz gereken keman burgusuna çok hassas davranarak akort yapmanızdır. Çünkü burgu tahmin ettiğinizden çok kısa sürede döner ve teli koparırsınız.

Kemana taktığınız teller de bu konuda çok önemlidir. Özellikle çok ucuz teller baskıya ve gerginliğe dayanmaz ve patlar. Bundan dolayı alacağınız teller biraz daha kaliteli olması gerekebilir.

En Kaliteli Keman Telleri Önerisi 2022

En kaliteli keman telleri arasında ilk olarak pirastro chromcor geliyor. Pirastro teller Alman malı olarak üretilmektedir. Ülkemizde ortalama 860 tl ye satılan bu teller esneklik açısından daha dayanıklıdır. Çelik teller arasında özellikle Alman malı olan telleri seçmenizi öneriyoruz.

Alice marka çin malı teller ise aslında akort yaparken çok fazla sıkmasanız dahi olduğu yerde kopabilecek tellerdir. Bundan kaynaklı tel markalarına biraz daha dikkat etmenizde fayda var.

Orta kalite teller ise dadarıo tel markası fiyat performans olarak sizlerin işini görecektir. Ortalama fiyatları 350 lira arasındadır. 

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

4 Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir