Kaya Sanat Blog

Keman Nasıl Akort Edilir?

Keman Nasıl Akort Edilir?

Kemana yeni başlayanların en çok merak ettiği Keman Nasıl Akort Edilir? ve Keman Akordu Nasıl Yapılır? sorularına yanıt verdik.

Keman kursuna başlar başlamaz öğreneceğiniz ilk konulardan bir tanesi keman akordu yapmak olmalıdır. Keman perdesiz bir çalgı olduğundan (perdesiz:basacağınız notaların gözle görünür olmaması) doğru yerlere basmanız gerekecektir.

 

Keman Akordu Nasıl Yapılır?

 

Notalara doğru bastığınız zaman çok daha hızlı ilerleyeceğinizden emin olabilirsiniz.Parmak bastığınız ana notalara eğitmeniniz küçük işaretler koyarak sizlere yardımcı olabilir. Kulağınız da ana notalar oturduğu zaman yavaş yavaş işaretleri kaldırabilirsiniz. Fakat keman akordunuzun bozuk olduğunu düşünürsek sizler bu işaretleri yanlış yerlere koymuş olacaksınız. Çalacağınız eserler doğu  olmayacaktır.

 

Keman Akortu Etmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

Akort için keman da burgular ve fixler mevcuttur.

Burgu :Kemanın sap kısmının ucunda bulunan 4 adet keman akordunu yapmamızı sağlayan kulakçıklardır.

Akort yapmadan önce burguları içe doğru bastırın ki çevirirken geriye dönmesin.

  • G:Sol
  • D:Re
  • A:La
  • E:Mi

Daha sonrasında akort cihazınızı açtınız.Yukarıda belirttiğim harfler notaların uluslar arası adlarıdır.Akort yaparken sol telinden başlayın çünkü keman daki en kalın tel sol telidir.

Önce Sol telinin bağlı olduğu burguyu küçük küçük çevirerek akort cihazından da takip ederek akort yapabilirsiniz.

Aynı maddeleri diğer teller de de uygulayarak akort yapabilirsiniz.

Akordunuzu tam olarak yapmak için burgulardan  sonra fix dediğimiz küçük akort yaparak akort işini tamamlamış olursunuz.

 

Tel Kopartmadan Keman Akortu Yapmak

Akort yapmaya çalışın en fazla tel koparırsınız 🙂 Eğer ki kemanınız çok kaliteli bir keman değil ise telleriniz çok kaliteli değil ise risk almaya değer.

Öğrenci kemanı kullanıyorsanız 30 tl-40 tl arasında takım tel alıp kopanı değiştirebilirsiniz.

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek Hattı
Gönder