Kaya Sanat Blog

Yan Flüt Çalmaya Yeni Başlayanlara Öneriler

Bu içeriğimizde yan flüt çalmaya yeni başlayanlar için öneriler yazımız ile daha kısa sürede ilerlemenizi sağlamak istiyoruz. Öncelikle yan flüt kursuna başlamadan önce yan flüt almamanız gerektiğini bilmelisiniz.

Yan Flüt kişisel bir enstrüman evet fakat öncelikle nasıl bir yan flüt almanız gerektiğini öğrendikten ve doğru yan flüt nasıl alınır konusunda ki fikirlerimizi duyduktan sonra yan flüt satın almanızı istiyoruz.

Neden Yan Flüt Çalmak İstiyorsunuz?

yan flüt kursu

Yan Flüt çalmak isteyen ve yan flüt kursu için bizleri arayan öğrenci adaylarımıza neden yan flüt çalmak istediklerini soruyoruz. İstisnasız tüm aryanalara ve kurumumuza gelenlere soruyoruz. Altından çok faklı nedenler çıktığı için bu konuda yönlendirme yamak istiyoruz. Özellikle telli enstrümanlara yatkınlığım olduğunu düşünmüyorum bundan kaynaklı yan flüt istedim diyip aslında mükemmel bir gitar yeteneği çıkabiliyor.

Özellikle deneme dersinde yan flüt eğitmenimiz sizlere yan flüt tınısını yakından birebir eser çalarak ne hissettiğiniz konusunda sohbet edebiliyor. Yani yapmak istediğimiz kafanızda ki o güzel yan flüt kursu ile reelde ki yan flüt kursunuz birebir aynı olup olmamasını kontrol etmek istiyoruz.

Evet bu konuda düşündüğüm gibi diyebiliyorsanız başarı kaçınılmazdır.

Diyafram Nefesi Nasıl Kullanılır Öğrenmeliyiz!

yan flüt

Yan flüt kursuna başladıktan sonra ilk işimiz sizlere yan flütte üflemeye geçmeden önce diyafram nefesi nasıl kullanılırı öğretmek olacaktır. Çünkü yan flüt çalarken uzun uzun üfleyen bir nefesten çıkan melodiler çok daha tatlı ve güzel gelecektir. Aslında bir ders boyunca sadece nefes çalışmıyoruz. Diyafram nerede ve bu nefes yan flüt çalarken nasıl kullanılır bunun üzerinde duruyoruz. Yani aktif olarak yan flütte elimizde oluyor.

Diyafram nefesi sadece yan flüt kursu alırken değil gündelik yaşamınızda da olağan şekilde kullanmanız gereken nefes çeşididir.

Metronom İle Uzun Sesler Üflemelisiniz!

yan flüt kursu

Metronom sizlerin yan flüt kursunda kullanacağını en önemli uygulamadır.Çünkü eseri şarkıyı veya etüdü kulağa daha güzel gelecek şekilde çalmanın en önemli etkeni metron kullanmanızdır.

Yan flüt uzun sesler üflenince kulağa tatlı gelmektedir. Yani sürekli tü tü tü şeklinde çalmanız sizler için bir dezavantaj oluşturmaktadır. Bundan kaynaklı tü şeklinde bir nefeste örneğin bir 5-6 nota ve bağlı notaların hepsini üfleyebilirseniz kısa sürede çok daha hızlı bir yol alacağınıza emin olabilirsiniz.

Yan Flüt Egzersizlerinden Sonra Şarkı Çalışmalısınız!

yan flüt dersi

Yan flüt çalışırken öncesinde muhakkak etüt ve egzersiz çalışmalısınız. Yani gam ve arpej sizlerin çalışması gereken en önemli egzersizlerdir. Bundan kaynaklı direkt şarkı çalışmanız sizlere çok faydalı olmayacaktır.

Önce do majör etüt sonrasında do majör arpej ve bunu 1 oktav 2 oktav sonrasında ise oluyor ise 3 oktav çalıştıktan sonra çalmanız gereken ne varsa onu çalışmalısınız.

Günde 30 Dakikanın 15 Dakikası Etüt!

yan flüt izmir

Günde 30 dakika yan flüt çalışmanın bizce yeterlidir. Çünkü yetişkin yan flüt kurslarında 30 dakika yeterli olmakla beraber 15 dakikası etüt 15 dakika eser çalışma yeterli olacaktır. Direkt sadece şarkı veya sadece etüt çalışırsanız bu konuda bizler için sıkıntılı olacaktır. Çünkü sadece şarkı çalarsanız hakimiyet konusunda sıkıntı yaşayacağınız ihtimali yüksektir.

Sadece etüt çalışmak da çok sıkıcı oluyor. 🙂 Yani sadece egzersiz çalışmak sizleri duygusuz bir çalıma itecektir. bundan kaynaklı her iki kısmıda oranlı olarak çalışmalısınız.

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir