Kaya Sanat Blog

Ses Kötüyse Bile Şan Eğitimi İle Gelişir Mi?

Hepimiz merak ediyoruz aslında sesi kötü olan birisi şan dersi alınca sesi güzelleşir mi? Bizler İzmir’in ve Türkiye’nin en iyi şan eğitmenleri ile çalışıyor ve bu konuyu onlarla da enine boyuna konuşuyoruz. Haydi şimdi beraberce değerlendirelim.

Öncelikle şan eğitimi seslerin belirli bir akortta belirli frekanslar da duyulması için yapılan çalışmaların tümüne denir. Yani şarkılar notalardan oluşur. Notaların en temiz hali ise piyano tuşlarından gelir. Bizler de notaları temiz çıkarmak için piyano egzersizleri yaparız.

Şan Eğitimi Kötü Sesi Düzeltir Mi?

Ses Kötüyse Bile Şan Eğitimi İle Gelişir Mi?

Bizler ilk olarak İzmir de şan eğitimi konusunda bizlere başvuran öğrenci adaylarımıza randevu vererek müzik kulağına bakarız. Aslında bakmak istediğimiz ritim kulağıdır. Ritim kulağı öncelikle şarkı söyleyebilmeniz için ilk olması gereken özelliktir. Ritim kulağı bizler için önemlidir.

Ritim kulağı bakıldığında bir problem yok ise ders gün ve saatimizi belirleyip şan eğitimlerine başlayabiliriz. İşin zevkli kısmı şimdi başlıyor. 😊 Öncesinde sizlere belirli egzersizler ile sesleriniz piyano tuşlarına göre akortlanıyor.

Sonrasında ise söylemeyi sevdiğiniz eserler üzerinden iyileştirmeler başlıyor. Bu iyileştirmeler karşılık olarak çalışma ile gerçekleşeceğini unutmamak gerekir.

Beraberce yapacağımız egzersizleri çalışmak ve bu konuda sürekli şan eğitmenimize kayıtlar atarak kendinizi dinletmeniz gerekmektedir.

Sesi etkili kullanmanın püf noktalarını merak ederseniz bu linke tıklayarak sizlerde söylenenleri yapıp sesinizi geliştirebilirsiniz.

Sadece Egzersiz Yaptığınız Şan Dersi Sıkıcı Olacaktır!

Sadece Egzersiz Yaptığınız Şan Dersi Sıkıcı Olacaktır!

Çoğu eğitimler de şan dersi sadece ses egzersizlerinin çalışıldığı bir ders olarak bilinmektedir. Çoğu zaman da da bunu duyuyoruz. Sıkıldım sadece na na yapıyorduk gibi geri bildirimler alıyoruz. Evet bu eğitim sıkıcı olacaktır. Amaç şan dersi ama bunun yanın da da keyifli vakit geçirmenizi sağlamak durumundayız.

Örneğin sizler alışma durumunda da şarkı söylerken piyano veya keman ile eşlik edip sizlerinde öğrenirken eğlenmenizi sağlamak istiyoruz. Tabi ki opera şan dersi veya konservatuvara hazırlık şan dersi daha fazla egzersiz ve teknik içermektedir.

Hobi olarak şan eğitimi almak isteyenler için bu konuda hazırladığımız çok güzel egzersizler ve şarkılar olduğunu bu şekilde sizlere göre repertuvar belirlenip kişisel plana göre beraber ilerleyerek en kısa sürede en etkili sese sahip olmanızı sağlıyoruz.

Şarkı Söylerken Kendinizi Kaydetmelisiniz

Şarkı Söylerken Kendinizi Kaydetmelisiniz!

Şan dersinde kendinizi çok daha etkili bir biçimde yetiştirmek sesinizi güzelleştirmek için söylemeyi sevdiğiniz şarkıları kaydedip kendinizi dinlemeniz en önemli gelişim yöntemlerinden birisidir. Çünkü şarkı söylerken anlık kendinizi duyamayabilir veya algılamayabilirsiniz. Bundan dolayı telefona dahi olsa kendinizi kayıt edip hem kendiniz dinleyebilir hem de şan eğitmenimize gönderebilir analiz yaptırabilirsiniz.

Özellikle

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir