Kaya Sanat Blog

Yan Flüt Arızaları

Yan flüt kursu almaya başladım fakat ses çıkaramıyorum diyorsanız, İzmir yan flüt kursu olarak enstrümanınız da yaşanacak problemlerden bahsederek sizlere yol göstermek istiyoruz. Yan flüt almadan önce mutlaka eğitmeniniz den yada yan flüt kursu almış bir arkadaşınıza danışarak almanızı öneriyoruz. Yan flüt ile ilgili en çok karşılaşılan sorunlardan bahsetmek istiyoruz.

Yan flüt 3 ana bölümden oluşur

Yan Flüt Arızaları

Başlık-Gövde-Kuyruk

Yan flüt kursu alırken oluşan sorunlar arasında sizlerin dikkat etmesi gereken, parmaklarınızı bastığınız delikleri kapatan ve notaların çıkmasını sağlayan yerlerdir.

Burada bulunan demir mekanizmanın altında bulunan keçe dediğimiz tuşların tam kapanmasını sağlayan plastiklerin yerinden oynaması,yıpranması ya da çatlaması yan flüt kursu İzmir de en çok karşılaşılan sorunlar arasında yer almaktadır.

Mantar Şişmesi

Yan flüt tuşları kapanırken mantar dediğimiz mekanizma ile tam kapatmasını sağlayabiliriz. Bundan dolayı belirli süre sonra sizlerle üflerken sürekli sıcak nefesten dolayı metal yan flütünüzün içi nemlenir. Bundan dolayı yan flüt kursundan hemen sonra flütün içini kurulamalısınız.

Tuş mekanizmasının bozulması

Yan flüt çalarken sistem şu şekilde çalışmaktadır. Tuşa basarsınız mantarlar yardımı ile tuşlar tam kapanır. Elinizi kaldırdığınız tuşlar yukarı kalkar. Bunu sağlayan yay mekanizması vardır. Yukarı kalkmayan o mekanizmanın yay sisteminde problem vardır.

Çözüm için hangi tuşta mekanizmanın yukarı kalkmadığını bulmanız gerekecektir. Tespit ettikten sonra o tuşun keçesi ve ona bağlı yayı kontrol edebilirsiniz. Çantanızdan çıkardıktan sonra birleştirirken olabildiğince nazik davranmanızı tavsiye ediyoruz.

Unutmayın, bütün mekanizma birbiriyle bağlantılıdır; birinin yerinden oynaması bütün sistemi bozacaktır. Oldu ki sizler evde enstrümanınızı çalışırken problem fark ettiniz ses çıkmıyor, kontrol ettiniz bir anormallik yok yapmanız gereken sırası ile tek tek sesleri üfleyerek ve hangi tuşta problem olduğunuz anlamanız. Daha sonrasında bastığınız tuşta mı yoksa altındaki keçe de mi sıkıntı var buna bakmanız gerek.

İnternetten yan flüt satın almayın!

Yan Flüt Arızaları

İnternetten enstrüman satın almak son derece risklidir. Çünkü baktığınız beğendiğiniz flüt gelmeyebilir problemli gelebilir. En çok kargo sürecinde sıkıntı yaşanmaktadır. Evde olmayabilirsiniz.

Kargo görevlisi evdeki bireylerden birine teslim edip gittiğinde ve flütte o anda bir problem var ise ne yazık ki sonrasında bir hak iddia etme durumu oluşmuyor. Oluşsa da aldığınıza pişman oluyorsunuz.

Yan flüt tamiri çok pahalı fiyatlar tutmayacaktır

Yan Flüt tamiri olarak işçiliği ve yedek parçaları çok fazla bir ücret tutmayacaktır. Bu gibi problemler enstrümanınızı çok etkilese de aslında tamiri ucuz ve çok zor değildir. Kesinlikle endişelenmenizi istemiyoruz. Arızayı farkettiğiniz zaman konusunda uzman eğitmenlerimiz halletmeye çalışacaklardır.

Sorun bizi de aşıyor ise güvenilir luthierlerimiz (Enstrüman tamiri ve bakımı yapan usta) ile sorununuzu halledebiliriz.

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir