Kaya Sanat Blog

Bir Kemana 45 Milyon Dolar Verir misin?

Antonio Stradivari kimdir?

18.yy da yaşamış en önemli keman yapımcısı Antonio Stradivari 1679’da doğmuştur. Dönemin en iyi luthierlerinden olan Stradivari yaşamı boyunca 1100 adete yakın keman yaptığı tahmin edilmektediydi. Ustası Nicolo Amati’dir. Amati günümüzde klarnet markası olarak bilinir. Antoio Stradivari Nicolo Amati’nin yanında çırak olarak yetişmiştir.Stradivari’nin yaptığı kemanların 650 tanesi günümüze ulaşmayı başarmıştır. Hali hazırda kullanılan bu kemanlar türünün son örneklerindendir.

Neden Bu Kadar Değerli ?

Stradivarus kemanlar hem yapımı hemde ayrıntıları ile keman yapımında yeni bir çağ başlatmıştır. Altın oran hesaplanarak  çok küçük hesaplanarak ölçülendirilmiştir.
Genelde kelebek veya ladin kullanılan kemanlarda Antonio Stradivari Köknar ağacı kullanmıştır.

Keman cilası olarak farklı bir karışım yapan Stradivari reçine veya alkolden elde ettiği karışımı vernik olarak kemana sürüyordu.Muhteşem görünümü ile herkes onu Stradivari’nin yaptığını bilirdi.

Rivayete göre keman cila aşamasına geldiğinde ustası Nicolo Amati’nin atölyede olmadığı zamanlarda bu karışımı yapar ve kemanlara cila işlemini kendi gizli yapardı. 1644-1737 yıllarında İtalya’ya da yaşamış olan ünlü luthierin günümüzde ki en pahalı kemanı 45 Milyon dolar İle David Garret’tedir.

45 Milyon Dolarlık Keman

Bir konserde klasik keman ustası David Garrett’ın yanlışlıkla kırması üzerine, onarımının bile 100.000 Euro‘yu bulduğu söylenir. Şu an en yüksek değerli Stradivarius kemanı tam olarak 45 milyon dolar değerindedir. Bu da onu dünyanın en pahalı enstrümanı yapıyor.

 

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir
Kapalı