Kaya Sanat Blog

Okuyunca Şaşkına Döneceğiniz Frida Kahlo

Meksikalı ressam Frida Kahlo 1907 yılında dünyaya geldi.6 yaşında felç geçirdi.Uzun tedaviler sonuç vermeyince sağ bacağı sakat kaldı.Etrafındaki herkes ona ”Tahta Bacak Frida” diye sesleniyordu.

Okuyunca Şaşkına Döneceğiniz Frida Kahlo

Artık lakabı bu olmuştu. Frida 18 yaşındayken başına bir talihsiz olay daha geldi..Okuldan dönerken bindiği otobüs tramvay ile çarpıştı.Tramvayın demirleri Frida’nın kalçasından girip leğen kemiğinden çıkmıştı.

1929 yılında ünlü ressam olan Diego Rivera ile evlenen Frida Kahlo sağlık nedenleri ile mutlu bir evlilik sürdüremiyordu.1 çocuğunu aldırmak zorunda kaldı.Hayatı hep hastane ve sağlık sorunları ile devam eden Frida 2 kez de düşük yaptı.

Okuyunca Şaşkına Döneceğiniz Frida Kahlo

Hayatı bu saatten sonra hep hastanelerde geçecek olan Frida 32 kez ameliyat geçirdi ama bir türlü sağlığına kavuşamadı.Ağrıları giderek artıyordu.Ayakta duramayacak hale geldi.Sağ bacağındaki ağrılar dayanılmaz hale gelmişti ki kangren sebebiyle bacağı 1954 yılında kesildi.

1954 yılında doktor tetkiklerinde Akciğer embolisi teşhisi konulan ünlü ressam o yıl içerisinde hayata gözlerini yumdu.

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir