Kaya Sanat Blog

Türk Sanat Müziği ve Batı Müziği Keman Eğitimi Arasındaki Fark

İzmir Karşıyaka Kaya Sanat Akademi olarak en çok merak edilen sorulardan biri olan Türk Müziği keman akordu ile Batı Müziği keman akordunun neden farklıdır sorusunu yanıtlamaya çalışacağız.

Türk Müziği Keman Akardu

Keman köken olarak bir batı müziği enstrümanıdır. Saray musikisinden günümüze kadar Türk Müziğinde de keman çokça kullanılmıştır. Türk Müziği icra edilmeye başlandığı zamanlarda kullanılan keman akordu, Batı Müziğinde kullanılan keman akorduna göre farklılık göstermiştir.

Keman kursu almaya başladığınız anda ilk derslerde öğrendiğiniz üzere, Batı Müziğinde keman akordu en kalın telden itibaren; ilk tel; Sol notası, ikinci tel; Re notası, üçüncü tel; La notası, dördüncü tel; Mi notası şeklindedir.

Türk Müziğinde kullanılan keman akordu ise 4 şekilde farklılık göstermektedir;

 • 1. Sol – Re – La – Re
 • 2. Sol – Re – La – Mi
 • 3. Do – Sol – Re – La
 • 4. Do – Sol – Re – Sol

Türk Müziğindeki bu dört akort nev’i içerisinde en yaygın olarak kullanılan akort;

 • Sol – Re – La – Re olanıdır.

Türk Müziği keman icracılarının en ince teli Mi notası yerine Re notasına akort etmeleriyle bu farklılık oluşmuştur.

Keman icracılarına neden bu yöntemi tercih ettikleri sorulduğunda ise;

 • • Türk Müziğinde kullanılan makamlar içerisinde en önemlisi olan Re (neva) perdesinin makam seyri boyunca sıklıkla kullanılması,
 • • Türk Müziğinde kullanılan makamların estetik olarak son derece önemli olduğu ve bu estetikliği sağlayan kaynağın Re perdesi olması,
 • • Türk müziğinde var olan birçok makamın olması gerektiği gibi icra edilebilmesi için akort farklılığının olması gerektiği şeklinde açıklama yapmışlardır.

Kaya Sanat Akadmei olarak bizler, keman kursu almak isteyen öğrencilerimize hangi makamda eser icra etmek ve hangi makamda ilerlemek istediklerini soruyor, eğitim programımızı ona göre belirliyoruz. Keman Kursu İzmir alanındaki eğitmenlerimiz ile keman, müzik ve sanat hakkında merak ettiklerinizi cevaplamaya devam edeceğiz. Sizlerde aramıza katılmak isterseniz 0542 696 83 03 numaralı telefondan ücretsiz deneme dersi için randevu talep edebilir, ayrıcalıklı eğitimlerimizden faydalanabilirsiniz.

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

3 Yorumlar

 1. Hocam merhaba nasılsınız?
  Hangi akora göre keman öğrendiğimiz çaldığımız eserleri sınırlar mı?
  Bu akorla klasik müzik notalarını takip ederek bir eser çalamaz mıyım?
  Teşekkürler.

  1. Selamlar merhabalar çok teşekkür ederiz. Çok iyiyiz 🙂
   Do sol re la yani Türk Müziği akort sistemine göre çaldığınız zaman do sesinde daha aşağıya olan notaları çalamazsınız. Yani batı müziğinde sol teli türk müziğinde do teli oluyor. Yani do dan başlıyor. Bu da kısıtlayıcı bir sebep bundan kaynaklı sol re la mi öğrenmek daha mantıklı gibi 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir