Kaya Sanat Blog

Yan Flüt Çalmanın Püf Noktaları

Öncelikle İzmir’de yan flüt kursu veya online yan flüt kursunda başarı elde edebilmeniz için sizlere bu yazıda vereceğimiz ipuçlarını değerlendirmenizi öneriyoruz. Amacımız en kısa sürede sizlerin yan flüt çalarken keyif alacağınız melodileri çıkarmanızı sağlamaktır.

Yan flüt çalmak zor mu?

Yan flüt özellikle çalınması ve sonuç alınması en kolay enstrümanlardan birisidir. Çünkü ne kadar da yapı olarak blok flütten farklı olsa da ana çalışma prensibi benzemektedir. En önemlisi yan flütten ses çıkarmak olsa da ilk derste öğrencilerimizin %85’i ses çıkarmaktadır. Geri kalan kısmı ise 2. derste ses çıkarmaktadırlar.

Doğru Eğitmen ve Doğru Kurs

İzmir’de yan flüt kursu olarak bir çok seçeneğiniz mevcuttur veya bunun yanında internetten yan flüt kursu olarak da bir çok seçeneğiniz bulunmaktadır. Fakat bizlerin istediği yan flüt kursuna başlarken öncelikle severek ve keyif alarak yan flüt çalmanızı sağlamaktır.

Doğru eğitmen önemlidir! Neden?

Yan Flüt Çalmanın Püf Noktaları

Çünkü sizlerin hobi olarak yan flüt çaldığını düşünürsek uzun uzadıya çok zaman, para ve emek harcayarak bu hobi 2-3 yıl uzatmanızı istemiyoruz. Hoca faktörü bu nedenle çok önemlidir. Yani başlangıç ve bitiş programı kafasında olmalı ve yan flüt çalarken sizlerin yaşayacağı hataları bertaraf edip en kısa sürede doğru çalıma, sizleri sıkmadan ulaştırmasıdır.

Sadece egzersiz değil bunun yanında sizlere eşlik ederek şarkılar güzel melodiler çalmanızı da sağlayarak evde çalışma motivasyonunuzu sağlaması da önemlidir.

Yukarıda yazdığımız gibi doğru eğitmen doğru kurs bu nedenle önemlidir. Sözün özeti şu ki kısa sürede güzel çalıma ulaştıracak yan flüt kursu ve bu konuda sizleri destekleyen eğitmen olmalıdır.

Günde 30 dakika yan flüt çalışmak

Yan flüt kursuna başladıktan sonra yapmanız gerekenleri derste eğitmenlerimiz sizlere anlatmaktadır. Örneği öncelikle sizlere diyafram nefesi nasıl alınır bunu yan flütte nasıl kullanırsınız. Bu çok çok önemlidir. Online yan flüt kursu içeriğinde de bizler öncelikle doğru nefes kullanımını sizlere aktarmaya çalışıyoruz.

  • Doğru nefes aldıktan sonra derste tutuş duruş çalıştınız ve yan flütten ses çıkardınız sonrasında ise 10 dakika yan flütten düz ses üfleyerek bu konuda kendinizi geliştirmelisiniz.
  • Kalan 20 dakikanın 10 dakikasında ise size verilen egzersizleri yan flüt üzerinde çalışarak hakimiyetinizi sağlayabilirsiniz. Sıkılmadan 10 dakika çalışmak ara vermeden sizleri bir üst seviye çıkaracaktır.
  • Son kalan 10 dakikanız için eğitmenlerimiz melodik bir şarkı notaları verecektir. Bu notaları çaldığınız da hem nefes kontrolü bunun yanında şarkı melodisi çıkarabildiğiniz için motivasyonunuz artacaktır.

Notadan kaygılanmayın ve notasız çalmayın

Bizler için nota demek rota demektir. Nota öğrenmek için hiç bir zaman geç değildir. Hepimizin hayali yan flüt kursuna başladığımız zaman gerekli eğitim alıp sonrasında internetten bir şarkı gördüğümüzde bunu birisine ihtiyaç duymadan çalabilmektedir.

İşte bu anda sizlere nota okumak kalıyor. Nota okumak için özel bir yeteneğinizin olması gerekmiyor. Bizler online yan flüt kurslarında da İzmir de yan flüt kurslarında da derslerimiz de sizlere nota öğretiyoruz.

Nota öğrenimi sizlere konservatuvara hazırlar gibi sıkıcı değil sizlere lazım olan şarkı çalarken lazım olacak kadarını öğretiyoruz. Unutmayın notasız çalmak 1 sene ise notalı çalmak ise 6 ay eğitim süresi almaktadır.

Doğru yan flüte sahip olmak

Yan Flüt Çalmanın Püf Noktaları

Yan flüt kurslarına başlayan öğrencilerimizin en fazla yaşadığı sıkıntı kursa başlamadan alınan yan flüttür. Özellikle sadece fiyatına bakıp ucuz diye aldığımız yan flütler 3-4 ders sonra ses çıkmıyor şeklinde geri dönütlerle elinizde kalıyor. Sonrasında gidip yeni yan flüt almak zorunda kalıyorsunuz.

Bizler bunun önüne geçmek için öncelikle yan flüt kursuna başlamadan önce ücretsiz deneme dersi yaparak nasıl bir yan flüt alacağınız konusunda tavsiyelerimizden yararlanarak daha uzun ömürlü ve uygun yan flütü alabilirsiniz.

Amacımız sizlere en az masrafı yaptırarak bu hobinizi sağlıklı bir şekle dönüştürmektir.

Grup dersi değil birebir eğitim almak

Yan flüt toplu olarak çalınmayacağını öncelikle bilmenizi isteriz. Özellikle pandemi ile beraber 20 mt2’lik sınıflarımız da 3. kişiyi almıyoruz. Nefesli enstrümanlar da bu konu bizler ve sizlerin sağlığı açısından çok önemlidir.

Birebir dersler hem motivasyon olarak hem de hızlı ilerlemek adına çok daha önemlidir. Bu konuda sizleri önemsiyoruz. Özellikle eğitmenimizin sizler yan flüt kursu alırken piyano ile eşlik etmesi  sizlerin daha ilerlemenize yarayacaktır.

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir
Kapalı