Kaya Sanat Blog

Piyanodaki Siyah Tuşlar Ne İşe Yarar?

Bu içeriğimizde piyanodaki siyah tuşlar ne işe yarar blog yazısı ile sizlere açıklamak istiyoruz. Öncelikle piyano üzerinde 88 adet tuş bulunmaktadır. Bu tuşların 36 tanesi siyah tuşlardan oluşmaktadır. Siyah tuşlar diyez ve bemol notaları ifade etmektedir.

Diyez; Bir notanın yarım ses ince notası yani tiz notası demektir.

Bemol; Bir notanın yarım ses kalını yani pesi demektir.

Siyah tuşlar bir notanın diyez veya bemolu demektir. Burada biraz daha ayrıntılı ve kafa karıştırmadan anlamamız gerekecektir. Özellikle piyano üzerinde anlatırsak çok daha verimli olacaktır.

Piyanodaki siyah tuşlar ne işe yarar

 

Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi  beyaz tuştan bir sonraki siyah tuş o sesi diyezi sonraki beyaz tuşun ise bemolüdür. Tanım olarak düşünürseniz bie sesin diyezi kendinden sonraki sesin bemolüne eşittir.

piyano üzerindeki siyah tuşlar

Yukarıda gördüğünüz gibi do diyez ile re bemol notaları aynı tuş olarak basılmaktadır. Çıkacak ses aynıdır. Piyano üzerinde sadece mi-fa ve si-do notalarının diyez ve bemolü aynı tuşur. Yani midiyez fa notası fa bemol ise mi notasına denk gelmektedir. Si diyez do notasına do bemol ise si notasına denk gelmektedir.

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir