Kaya Sanat Blog

Flüt Çeşitleri Nelerdir?

Bu bloğumuz içerisinde sizlere flüt çeşitlerinden bahsedeceğiz. Özellikle bizler sadece yan flüt ve blok flüt enstrümanlarını bilirken aslında bu flütlerden daha farklı enstrümanlarında olduğunu söyleyebiliriz. Burada sizlere küçük bilgiler vererek hem genel kültür konusunda hem de flüt çeşitlerinden bilginiz olmasını istiyoruz.

Blok Flüt Nedir?

Flüt Çeşitleri Nelerdir?

Blok flüt bizlerin ilk aklına gelen flüt çeşididir. Blok flüt özellikle ülkemizde müzik derslerimiz içerisinde yıllarca kullanılan enstrümanımızdır. Blok flüt 7 önde 1 arkada basılacak deliği olan bir enstrümandır.

Toplamda 3 parçadan oluşur. Üflediğimiz ilk kısım ağızlık, gövde, kuyruk olarak ayrılır.

Blok flüt çalımı çok basittir. Sesler sıralı olarak devam eder.

Pikolo Flüt

Flüt Çeşitleri Nelerdir?

Pikolo flüt, yan flütün yarısı kadardır. Pikolo flüt tuşlarında do ve do diyez tuşları bulunmamaktadır.

Yan flüt çalan pikolo flüt çalabilir. Üfleniş tarzı ve parmak hareketleri de aynıdır. Pikolo flüt için orkestrada ekstra bir pikolo sanatçısı bulunmaz bundan kaynaklı yan flüt çalan flüt sanatçısı pikolo flüt çalabiliyorlar.

Çok fazla pikolo kursu bulunmaz çünkü genel olarak yan flüt çok daha fazla tercih ediliyor.

Yan Flüt 

Flüt Çeşitleri Nelerdir?

Yan flüt üflemeli enstrümanlar arasında en fazla tercih edilen enstrümandır. Yan flüt ile hem batı müziği hem de Tük Müziği şarkıları çalınabiliyor. Aslında yan flüt çalımıda çok zor değildir. Yan flüt yine blok flüt gibi 3 bölümden oluşur.

Ağızlık, Gövde ve kuyruk şeklinde birleşik yerlerinden iç içe geçirerek çalıma hazır hale getirilir.

Yan flüt genel olarak gümüş veya nikel olarak satılır.

Alto Flüt

Flüt Çeşitleri Nelerdir?

Alto flüt diğer flütlere nazaran daha uzun ve daha kalın seslidir. Özellikle alto yan flüt çalmak için ayrı bir eğitim mi almak gerekiyor diye merak ediyor olabilirler. Fakat bu konuda yan flüt çalanlar alto yan flüt de çalabilirler ve ekstra bir eğitim almanıza gerek yoktur.

Alto yan flüt olarak sol sesi çalındığında 4 ses kalın sol sesi çıkar. Bundan kaynaklı piyanoda do akor basıldığında alto flüt sol sesini üfler. Alto flüt normal flüte nazaran biraz daha geniş bir yapıya sahiptir.

Bas Flüt

Bas flüt çok fazla kullanılan bir enstrüman değildir. Özellikle yan flüt gibi bir enstrüman zaman geçtikçe çok daha ön planda olmaya başladı. bundan kaynaklı hem orkestralarda da tercih edilmemektedir.

Bas flüt normal flütten 1 oktav aşağıda tınlamaktadır.

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir
Kapalı