Kaya Sanat Blog

Piyano Çalmanın Püf Noktaları

Piyano çalmanın püf noktaları dediğimiz yani kısa sürede kulağınıza güzel gelecek tınılara ulaşmak için yapmanız gerekenleri sizlere yazmak istedik. İzmir’de piyano kursu veya bunun yanında online piyano dersi olarak kursumuza yazılan tüm öğrencilerimize de aynı şekilde burada yazacaklarımızı uyguluyoruz.

Sonucu ise kısa sürede güzel şarkılar ve bunun yanında kendi motivasyonunuzu arttıracak şekilde ilerleme kaydedebiliyorsunuz.

Beyninizi piyano çalmaya alıştırmalısınız!

Piyano kursuna başlayan öğrencilerimiz ilke olarak ne yapması gerektiğini bunun yanında hangi parmağını nereye koyacağını beyninde canlandıracak kadar oturtması gerekir. Bizler öncesinde sol elin ne işe yaradığını sağ elinin neye yaradığını piyano çalarken görevlerinin neler olduğunu anlatırız.

Yukarıda anlattığımız basit gibi görünen maddeler sürecin kısalmasına veya uzamasına neden olmaktadır.

Piyano çalarken veya İzmir’de piyano kursu alırken işinize yarayacak en önemli etkenlerden biriside piyano şarkıları bunun yanında piyano videoları izleyip kulak dolgunluğunu yakalamaktır. Kulağınız da olan müziği ve notaları parmaklarınıza dökmek çok daha kolay olacaktır.

Sol eli ayrı sağ eli ayrı çalışmalısınız?

Piyano Çalmanın Püf Noktaları

Enstrüman çalmak aslına bakarsanız notaya bakarak algıladığımız hareketleri ellerimize gönderdiği sinyallerle gerçekleştirmektir. Bundan dolayı piyano çalmak beynimizi geliştirir. Çünkü notaları görüp beynimize ulaştırdığımız da düşünce sistemi devreye girer ve ellerimize ne yapmamız gerektiğini iletir.

Özellikle online piyano kursu yada İzmir’de piyano eğitimi alan öğrencilerimiz ile derste önce çalması gerektiği notanın sağ elini öğretiriz. Sağ elini oturttuktan sonra yavaş yavaş sol elini ayrı olarak çalmasını öğrenir. Son olarak da sağ ve sol elini beraber çalarak öğrenme sürecini hızlandırır.

Günlük 30 dakika çalışmak

Hocam 30 dakika çalışmak çok az değil mi? Bu şekilde düşünebilirsiniz fakat aksatmadan günde 30 dakika piyano çalışmak emin olun ki bir anda 3 saat piyano çalışmaktan çok daha verimlidir.

Öğrenci iseniz dersleriniz bunun yanında ödevleriniz ve sınavlarınız vardır. Eğer yetişkin piyano kursu alıyorsanız sizlerinde çalışma hayatı mesaileriniz vardır. Bundan dolayı ortalama 3 dakika her iki birey için ayrılacak zaman dilimidir.

Piyano çalmadığınız zaman da nota okumalısınız?

Piyano Çalmanın Püf Noktaları

Unutulmalıdır ki nota demek rota demektir. Yani iyi nota okursanız iyi çalarsınız. Bu ne demek olduğunu merak ederseniz şöyle açıklayalım. Önünüz de notayı hızlı bir şekilde beyninize aktardığınız da beyniniz hızlıca parmaklarınıza aktarır. Bu sayede akıcı olarak çalmış olursunuz.

Yavaş nota okuyanlar için sadece göz tembelliği vardır. Nota okuyarak aşılır. Unutmayın gözlerinin ne kadar hızlı okurda beynimize o kadar hızlı aktarırsa ellerimizde bir o kadar hızlı çalacaktır.

Doğru oturuş ve parmak konumu sizleri hızlandıracaktır

Piyano kursu alırken öncelikle öğrettiğimiz ellerimizin konumu,sırtımızın dik duruşu bunun yanın avuç içlerimiz ve parmaklarımız çok önemlidir. Peki neden önemli? Yanlış piyano duruşu ile ilk olarak sırtınız ağrıdığında çalışma dakikalarınızı azaltacaksınız.

Belki de piyano çalınca rahatsızlanıyoruz deyip çalmayı bırakacaksınız. Bundan dolayı dik olarak oturup boynumuzu da dik tutmalısınız. Ellerinizi piyano klavyesine dayamamanız gerekir. Dik oturmadığınız zaman avuç içlerinizi piyano klavyesine dayayarak güç alırsınız. Bu da parmaklarınızı rahat kullanmanıza engel olacaktır. Piyano öğrenme sürecinizi uzatacaktır.

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir