Kaya Sanat Blog

Piyano Çeşitleri Nelerdir?

Bu yazımız da sizlere en çok kullanılan piyano çeşitlerinden bahsedeceğiz. Piyano çeşitlerinden bahsetmeden piyano kursuna başlamadan piyano almamanızı önerip piyano0 dersine başladıktan sonra uygun fiyatlı piyano alma aşamasında sizlere yardımcı olacağımızı unutmamalısınız.

En Çok Kullanılan Piyano Çeşitleri Nelerdir?

Piyano Çeşitleri Nelerdir?

En çok kullanılan piyano çeşitleri bundan 10 yıl önce aslında akustik kuyruklu piyanolardı. Daha sonrasında ise çok yer kaplamasından kaynaklı akustik duvar piyanosu kullanılmaya başlandı. Son zamanlarda ise artık dijitalleşme ile birlikte akustik duvar piyanosu seslerini dijital piyanoya yükleyerek o sesi yakalamaya çalışarak daha az yer kaplayan daha uygun fiyatlı piyanolar üretilmeye başlandı. Bundan dolayı dijital piyano şuanda kullanılan en yaygın piyanodur.

Akustik Piyano Nedir?

Akustik piyano içerisinde çekiç dediğimiz tuşa bastığınızdan tellere bir tokmak vuran içerisinde bulunan teller yardımı ile de ses çıkarak manuel bir enstrümandır. Manuel dememizin amacı şuan da bir çok piyanoya sesler dijital olarak yüklenmektedir.

Akustik piyano 2 çeşittir.

  • Akustik duvar piyanosu
  • Akustik kuyruklu piyano

Akustik duvar piyanosu kapağı olmayan  yer kaplama açısından da kuyruklu piyanodan daha az a yer kaplayan piyano modelidir. Fiyat olarak en yüksek fiyatlara sahip olan piyano çeşididir. Yine içerisinde teller bulunur.

  • Akustik duvar piyanosu

Piyano Çeşitleri Nelerdir?

Kuyruklu piyano ile aynı mekanizmaya sahiptir. Fakat akustik duvar piyanosunda teller dikey olarak dizilmiştir. Kuyruklu piyano da ise yatay olarak dizilmiştir.

  • Kuyruklu Akustik Piyano

Kuyruklu Akustik Piyano

Kuyruklu piyano ise daha büyükçe yer kaplayan üzerinde kapağı bulunan piyano modelidir. Bu piyano da yine diğerleri gibi 88 tuş vardır. Kuyruklu piyano fiyatları pahalıdır. Başlangıç için yine dijital piyano almanızı öneriyoruz. Kuyruklu piyano ile bir salonu piyanoya ayırmanız ve yaklaşık 150 bin lira bu piyano için ayırmalısınız.

Günümüz de de akustik piyano kullanımı çok azdır.. Çünkü her mevsim geçisin de mutlaka piyanonuzu akort ettirmeniz gerekmektedir. Bu da belirli maliyet doğuracaktır. Her seferinde 500 lira ile 750 lira piyano akorduna para vermek zorunda kalacaksınız.

Dijital Piyano Nedir?

Dijital Piyano Nedir

Dijital piyano Dünya’nın en iyi markalarının en iyi stüdyolarda akustik piyanodaki sesleri tek tek kaydedip bunları elektronik ortamda elektronik devrelere aktarıp bu piyanoları üretiyorlar. Yani tamamen elektrik ile çalışan elektronik sesler.

Bu durumda piyano markalarının kalitesini piyano seslerinin doğal kuyruklu piyano seslerine olan yakınlığı ile belirleniyor. Yani çok doğal piyano sesi dijital piyanodan geliyorsa fiyatlar da ona göre yükseliyor. Dijital piyanolar da aslında akustik duvar piyanosu kadar yer kaplamaktadır. Ortalama 150 cm civarındadır.

  • Akustik Piyano Sesine Yakın Dijital Piyanolar

Amaç akustik piyano sesi olduğunda Yamaha açık ara fark ile en öndedir. Çünkü yamaha firması akustik piyanolarda üretmektedir. Bundan dolayı akustik kuyruklu piyano seslerini dijital piyanoya da aktarabiliyor. Bundan kaynaklı Yamaha firmasının üretiminde üst segment piyanolar fazlaca işinizi görecektir.

Yamaha piyanosunun üst klasman piyanoları 15000 civarındadır. Beklentinizi biraz daha düşürdüğünüz zaman kawai markasının yamaha firmasında üretilen muadil ürününü de tercih edebileceğinizi unutmamalısınız.

Piyano kursuna yeni başlıyorsanız yani piyano çalmaya yeni başlıyorsanız açıkçası çok fazla pahalı veya kaliteli bir piyano almanıza başlangıç için gerek yoktur. Tabi ki bazı piyanolar da org gibi kalitesiz fakat sizlere alınabilecek en iyi piyanoları Kaya Sanat Akademi/blog sayfasında aratarak bulabilirsiniz. Hatta size hazır link bırakalım direk yeni başlayanlar için piyano önerisine ulaşabilirsiniz.

Piyano Çeşitlerinde Org da Olur Mu?

Piyano Çeşitlerinde Org da Olur Mu?

Piyano kursuna yeni başlayan bir öğrenci ilk 3 ders piyano almamalı konusunda önerilerimiz devam ediyor. Aslında yeni başlayanlar org alıp orgu piyano olarak kullanılabilir. Yani org ile piyano arasında  yeni başlayanlar için tuş sayısı ve bir çok fark bulunmaktadır.

Org ile piyano mu çalınır gibi ön yargı ile yaklaşamamayı öneririz. Çünkü org 1100 lira olduğunu düşünürsek piyano ise 8000 liradır. Org çalarken piyano sesi ile çalınabilir. Fakat belli bir yere kadar zevk alabilirsiniz. Tabi ki de piyanonun yerini tutmayacaktır. Fakat ilk 1 yıl için 88 tuş org kullanılabilir. Bu seçeneğimizin olduğunu da unutmayalım.

Org markaları olarak da yamaha np 11 veya casıo ctk 3500 veya casıo ctk 4200 son olarak da artesıa performer model org modelleri sizlerin işini bir süre görecektir. Piyano kursuna başladığınız da en uygun fiyatlı orgları beraber araştırıp bulabiliriz.

 

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir