Kaya Sanat Blog

İnce Ses Operasyonla Kalınlaştırıldı

Bizler de ilk duyduğumuz da çok şaşırdık. Mersin de yaşayan bir kişi sesinin ince olmasından dolayı rahatsız olduğunu dile getirdi. Sesinin kalınlaşmasını isteyen vatandaş öncelikle şan dersi almak istedi fakat şan dersleri ile bu çok mümkün değildi.

Ameliyat İle Ses Teli Çapı Küçültülmek İstendi!

Cerrahi operasyona karar veren vatandaş öncelikle riskli bir ameliyata evet demiş oldu. Burada önemli olan ameliyatı gerçekleştiren cerrahin profesyonelliğiydi.

Öncelikle ameliyata başlamadan önce doğal sesi ile kayıt yapıldı. Sesinin bir hayli ince olduğu görülen vatandaşa neler yapılacaktı?

Tiroid kıkırdağın ön arka çapını azaltma ile ses kalınlaştırma hedefleniyordu. Ameliyat esnasında bilinci yerinde olan hasta aynı anda da konulmaya ve kendini duymaya devam ediyordu.

Öncelikle ayları sayması istendi. İstediği kalınlığa kadar hem ses teli çapı hem de tiroid kıkırdak çapı küçültülerek ses teli kalınlaşması yapıldı.

İstenildiği seviyeye geldiğinde o şekilde sabitlendi. Bu kulağa çok inandırıcı gelmese de bu ameliyat Mersin’de özel bir hastanede yapıldı.

Şan Dersi İle Ses Kalınlaşır Mı?

Ses kalınlaşması veya sesin incelmesi için operasyondan önce şan dersi veya ses terapisi denenir. Bu seçenekler sizlere fayda gösterme konusunda yetersiz kalacaktır. Yani şan dersi veya ses terapisi ile ses tınısı incelmez veya kalınlaşmaz.

Çünkü ses tellerinizin belirli bir uzunluğu ve çapı vardır. Sizler ses tellerinizi uzatıp kısaltamazsınız. Şan dersleri ile beraber sadece açılıp kapanma işlevine destek olabilirsiniz.

Operasyon geçirip ses kalınlaşması veya ses incelmesi işlevini tamamlayan hastalar yaklaşık 8 – 9 ay ses egzersizleri ile o sesi korumak ses tellerine zarar gelmemesini sağlamak zorundadırlar. Daha sonrasında yeni sesi ile hayatlarına devam etmelerinde herhangi bir problem yaşamamaktadırlar.

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir