Kaya Sanat Blog

Keman Çalmak için Tırnaklarımı Kesmeli Miyim?

Keman, hem enstrümanı çalan kişi hem de dinleyici kişi için oldukça etkileyicidir. Kemanın sesinin düzgün duyulması, seslerin dolu dolu gelmesi çalınan parçanın duyduğunuz tonunu daha da güzelleştirir. Bu duyum için kemanın tellerine düzgün basılması, yay hakimiyeti gibi farklı bir çok konu oldukça önemlidir.

Aynı zamanda parçayı hissederek çalmak da bu tonu daha güzel hale getirir bu sebepten ötürü aynı parçayı çalan herkes aynı şekilde çalmayabilir.

Keman Çalmak için Tırnaklarımı Kesmeli Miyim?

İzmir’de keman dersi alan öğrencilerimize bu konuların önemini, keman çalarken nelere dikkat edilmesi gerektiğini açıkladığımız gibi gelin sizlere bugün sizlerin “Keman Çalmak için Tırnaklarımı Kesmeli Miyim?” sorusunu da açıklayalım.

Keman çalarken çıkan sesin net ve kulağa hoş gelmesi zamanla ve bazı detaylara dikkat etmekten geçmektedir. Bunlar; yay hakimiyeti, klavye hakimiyeti, parçayı bilmek gibi aynı zamanda bu hususların dışında kalan başka konular da vardır. Bunlardan birisi kemanı uzun tırnakla çalmanızın sizin için dezavantajlı bir tercih olacağıdır.

Bunun sebebi eğer ki kemanı uzun tırnakla çalmaya çalışırsanız tırnaklarınız parmaklarınızdan önce tele ulaşacaktır böylece tele rahatlıkla basamayacaksınız ve çaldığınız parça normalde çalabileceğinizden daha kötü bir şekilde duyulacaktır.

Keman Çalmak için Tırnaklarımı Kesmeli Miyim?

Online keman eğitimlerinde de eğer ki tele rahat ve düzgün basmazsanız kemandan çıkan ses olması gerekenden daha kötü çıkacaktır böylece dersten yeterince verim alamayabilirsiniz. Bizlerin sizlere tavsiyesi derslerinizden ve çalışmalarınızdan önce tırnaklarınızı çok kısa olmayacak şekilde uygun bir uzunlukta kesmenizdir.

İzmir’de keman derslerimizde sizlere elimizden geldiğince verimli dersler sunmaya çalışıyoruz. Bu verimliliği almak için sizlere dikkat etmeniz gereken küçük ancak bir o kadar da önemli bir husustan bahsettik. Tabii ki keman çalarken kulağınıza gelen sesin gerçekten güzel olmasına neden olan tek neden tırnaklarınızın kısa olması değil.

Çalışarak, pratik yaparak ve bahsettiğimiz konu gibi küçük ama önemli detaylara dikkat edip disiplinli olursanız sizlerin oldukça hızlı ilerleyeceğinize eminiz! Çalışmayı, pratik yapmayı unutmayın. Bir sonraki yazımızda yeni sorularınızla ve cevaplarla beraber görüşmek üzere!

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir