Kaya Sanat Blog

Keman Alınırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bu yazımız da keman alınırken nelere dikkat edeceğinizi başka bir deyişle keman seçerken hangi aşamalarda çok daha dikkatli olmalısınız bu konuda sizlere yardımcı olmaya çalışacağız. Öncelikle keman seçerken veya keman alınırken dikkat etmeniz en önemli husus kemanın sesidir.

Keman Alırken Keman  Sesini Dinlemelisiniz!

Keman Alırken Keman  Sesini Dinlemelisiniz!

Keman satın alırken normalde kemanlar keman kutusunda de- monte şekilde dururlar. Yani keman telleri takılı olmadan yada gevşetilmiş bir şekilde köprüsü ise bir kağıda sarılmış keman kutusunun içerisindedir. Sizler müzik markete gidip keman almak istediğinizi belirttiğiniz zaman sizlere kendi istedikleri kemanı de- monte şekilde sizlere teslim ederler.

Keman satın alımından sonra öğrencimiz keman kursuna gelir ve keman eğitmenine hocam keman satın aldım ama telleri falan çok dağınık der ve keman kursunda ki keman eğitmeni kemanı toparlar fakat bir de ne görsün keman köprüsü çok yüksek öğrenci basarken elleri acıyor!

Sonrasında haydi aldığınız yere bir daha götürün vs vs 🙂

Keman Telleri Yüksek Olmamalıdır!

Keman Telleri Yüksek Olmamalıdır!

Keman çalım itibari ile tellere baskı yakarak keman üzerinde ki siyah zemine değdirerek temiz ses çıkmasını sağladığımız bir enstrümandır. Bazı kemanlar da yani öğrenci kemanlarında özellikle Çin yapımı kemanlar bu biraz baştan sağma olarak yapılıyor. Bir keman ustası 1 ay da ortalama bir keman yapabiliyorsa Çin de ki keman fabrikaları belki günde 50 keman yapabiliyorlar.

Bu durumdan dolayı da Çin malı keman yapımlarında keman teli yüksekliği fazlaca karşımıza çıkabiliyor. Sizler keman satın alırken kemanı lütfen çalınacak hale getirir misiniz diyerek çalmayı bilmeseniz dahi tel yüksekliğini kontrol ederek parmağınızın acıyıp acımamasını kontrol edebilirsiniz hatta etmelisiniz.

Kemanınız Kontrplak Değil Ağaç Olmalı!

Kemanınız Kontrplak Değil Ağaç Olmalı!

Şu anda 10 kemandan 8 tanesi kontrplak kemanlardan yapılmaktadır. Kontrplak keman  sıkıştırılmış preslenmiş ağaç tozudur. Üzerine yapıştırıcı dökülüp belirli kalıplar ile beraber sıkıştırılıyor. Bu şekilde de kontrplak keman ortaya çıkıyor. Kontrplak keman ise sesler sadece kemanın ortasında bulunan f deliklerinden gelecektir.

Ağaç kemanlar da ise seslerler gözenekler de volume kazanarak f deliklerinden çıkar. Keman ağacı sesi yutmayacaktır. Her zaman ağaç keman tercih etmek sizlerin motivasyonunu 1 kat daha arttıracaktır.

Abonoz Çenelik Abonoz Burgular Olmalı!

Abonoz Çenelik Abonoz Burgular Olmalı!

Keman akort sorunu olmaması için mutlaka kemanınızın akort kulakları abonoz olması gerekmektedir. Abonoz olmayan keman burguları gevşeyecek ve sizlerin akortsuz bir keman çalmasına sebep olacaktır. Bundan kaynaklı abonoz dediğimiz yani abonoz ağacından olan keman burgularını tercih etmelisiniz. Bu ağaç çok sert olup işlenmesi çok güçtür bundan dolayı kolay kolay yıpranmayacaktır.

Diğer burgular da zamanlar sürekli akort yapacağınızdan dolayı yıpranmalar meydana gelecektir. Bu durumda artık akort yapmak için çevirseniz de geri salacaktır. Bu da aslına bakarsanız sizlerin canını sıkacak bir problemdir.

Keman çalışmak istediniz kemanı aldınız elinize telin bir tanesi neredeyse çıkacak. Akort yapıyorsunuz tutmuyor. Bu da sıkıntılı bir süreçtir. En iyi bu aşamada akort kaçırmayacak abonoz burgulara sahip olacağınız bir keman almalısınız.

Bu şekilde abonoz kuyruk ve abonoz çeneliği kemandan ayrı almanıza gerek yoktur. Zaten o şekilde satılan kemanlar vardır. Fiyat olarak bir tık yüksek olabilir. Ortalama 1000 lira ile 1500 lira arasında olan kemanlar da mutlaka bu saydığımız parçalar olmalıdır.

Keman Fixleri Var Mı ?

Keman Fixleri Var Mı

Keman alırken en önemli noktalardan birisi de keman satın alırken keman da fix dediğimiz küçük akort sisteminin de olduğu metallerden olması gerekir. 4 tel olduğundan dolayı 4 adet keman fixi olmalıdır. Bazı kemanlar 1 adet olsa da bizler 4 tel için 4 fix olmasının öğrenci kemanlarında sizleri çok daha rahat ettireceği düşüncesindeyiz.

Fix olmayan kemanlar da akort yukarıda ki burgular da yapılır. Bu da olabilir ama şöyle düşünmelisiniz. Ana akordu burgulardan yapıp küçük akordu fixten yaparız. Yani küçük bozulan yerleri fixten yaparız. Bundan dolayı keman fixi kemanınızda olması gerekir. Kaman satın aldığınız da iki model keman kuyruğu vardır.

Öğrenci kemanlarında keman fixleri üzerinde olan kuyruklar ile beraber satılır. Bu kuyruklar sizler keman aldığınız da fixlerle beraber üretilir. Bu olumlu gibi görülebilir fakat ne yazık ki sizleri üzebilir. Yani keman üzerinde ki 1 fix bozulduğunda tamamen keman kuyruğunu değiştirmelisiniz. Bundan kurtulmak için de değişebilir fixli olan keman kuyruğu olan kemanlardan satın alabilirsiniz.

 

 

 

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir