Kaya Sanat Blog

Keman Yayına Reçine Nasıl Sürülür?

Keman yayına ne sürülür?

Bugün sizler için Keman ve keman yayı temizliği, keman reçinesi nasıl sürülür gibi sorularınız için detaylı bir rehber ve video hazırladık.

Kemanınızın kutusunda minik bir arkadaş vardır. Kendisi küçük olmakla beraber önemi çok büyüktür. Onsuz ne yazık ki kemanınızdan ses çıkaramazsınız.Reçine arşeye sürülen arşenizde ki kıllara yapışkan bir özellik kazandırarak tellerden ses çıkarmanızı sağlar. Marka ve fiyatları değişkenlik gösterebilir.

Çok üst düzey bir reçine almanıza gerek yoktur.Keman kutusundan çıkan reçine ile idare edebilirsiniz. Sert zemine düşürmemeye dikkat edin çünkü çok hassas olduğu için çok çabuk dağılırlar.

Keman yayı nasıl temizlenir?

Keman yayı temizliği için öncelikle reçine kullanımı konusunda biraz bilgi vermemiz gerek. Reçineyi ne kadar sürmem konusunda şöyle söyleyebiliriz ki her çalışmadan önce 4-5 kez sürmek yayınızın sağlığı için yeterlidir.

Belli bir süre sonra keman yayınızın üzerinde bir çok reçine kalıntısı olur ve yayınız özelliğini kaybetmeye başlar. Bu yüzden reçine sürdükten sonra yayınızın üzerine parmağınızla vurarak üzerinde ki fazla reçineyi atabilirsiniz.

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

2 Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek Hattı
Gönder