Kaya Sanat Blog

Keman Reçinesi Nasıl Sürülür?

Keman Yayına Sürülen Şey Nedir?

Keman yayına sürülen o maddenin aBugün sizler için Keman ve keman yayı temizliği, keman reçinesi nasıl sürülür gibi sorularınız için detaylı bir rehber ve video hazırladık.

Kemanınızın kutusunda minik bir arkadaş vardır. Kendisi küçük olmakla beraber önemi çok büyüktür. Onsuz ne yazık ki kemanınızdan ses çıkaramazsınız.Reçine arşeye sürülen arşenizde ki kıllara yapışkan bir özellik kazandırarak tellerden ses çıkarmanızı sağlar. Marka ve fiyatları değişkenlik gösterebilir.

Reçine tüm yaylı sazlardan ses çıkarmanızı sağlayan daha doğrusu verimli ses almanızı sağlayan bir maddedir. Reçineyi sizler kullanırken özellikle saklama koşullarına dikkat etmelisiniz. Nedenini birazdan aşağıda sıralı olarak görebileceksiniz.

Keman Reçinesi Zararlı Mı?

Keman reçinesi yukarıda gördüğünüz gibidir. Genel olarak kırılgan yapıya sahiptir bundan dolayı yere düşmemesi veya sert bir şekilde kutuya koyulmamasını öneriyoruz. Keman reçine var olduğundan buyana hiç bir zararı görülmemiştir. 
Yapışkan bir hissiyat olduğundan dolayı eliniz yapış yapış olur fakat yıkayınca veya bir süre sonra geçecektir. Bundan dolayı reçineye bakış açınız zararalı gibi ise olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Reçine Sürerken Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?

keman reçinesi

Reçine sürerken özellikle reçinenizin tüm kısımlarını eşit olarak sürmelisiniz.
Reçine sürerken çok fazla bastırmamalısınız.

Reçine alırken çok ucuz markalardan tercih etmemelisiniz. Yayınızın kalitesini bozabilir.
Reçine kırıldığında değiştirmenizi öneriyoruz.

Reçine yaya eşit derecede sürülmelidir.

Reçine Ne Sıklıkla Sürülür?

keman reçinesi

En fazla sorulan sorulardan biriside keman reçinesinin nasıl sürüldüğüdür. Reçine sürülürken özellikle her çalışmada değil reçine sürmek için parmağınızı keman yayının kıllarına değdirdiğiniz zaman azıcık da olsa beyaz reçine tozu oluyor ise keman yayına reçine sürmemelisiniz. Yani reçinesi vardır ve yeterlidir.

Keman reçinesi olmayan yaydan tellere değdirdiğiniz zaman ses çıkmaz yada bazı bölgelerde ses çıkar. Zaten farkedilir bir şeyler yolunda olmadığında tellerden yay kayar tutunmaz.

Keman Yayı Nasıl Temizlenir?

Keman yayı temizliği için öncelikle reçine kullanımı konusunda biraz bilgi vermemiz gerek. Reçineyi ne kadar sürmem konusunda şöyle söyleyebiliriz ki her çalışmadan önce 4-5 kez sürmek yayınızın sağlığı için yeterlidir.

Belli bir süre sonra keman yayınızın üzerinde bir çok reçine kalıntısı olur ve yayınız özelliğini kaybetmeye başlar. Bu yüzden reçine sürdükten sonra yayınızın üzerine parmağınızla vurarak üzerinde ki fazla reçineyi atabilirsiniz.

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

2 Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir
Kapalı