Kaya Sanat Blog

Piyano Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Kısımlar

Kaya Sanat Akademi İzmir’de piyano kursu alan öğrencilerimiz bunun yanında online piyano dersi alan öğrencilerimize de bulunduğumuz tavsiyeleri sizlerle de paylaşmak istiyoruz. Öncelikle piyano kursuna başlarken piyano almaya çalışmayın lütfen.

Piyano dersi alma aşamasında sizlere nasıl bir piyano almanız gerektiğini bunun yanında piyano çeşitlerine kadar hepsini anlatıyoruz. Ayrıca kurumumuz da birbirinden farklı elektronik piyanoları çalma fırsatı bulabilirsiniz. Bu sayede hangi piyanonun size daha uygun olduğunu anlayabilir içinize sinen bir piyano modelini bulabilirsiniz.

Kaya Sanat Akademi’den online piyano kursu alan öğrencilerimiz veya ders almayan müzikseverlerimize de yardımcı olmak istiyoruz.

İlk olarak bütçe belirlemesi yapmak gerek

Benim maksimum bütçem ne kadar? Açıkçası bunu ayarlamak sınırlarımızı bildikten sonra araştırma yapmak gerek. Ortalama 4000 TL ile 7000 TL arasında piyano alabilirim gibi bir düşüncemiz olursa araştırmalarımız daha net yelpazemiz daha dar olur.

Örneğin 6000 TL’lik bir piyano bulduk. Gittik uygun fiyatlı piyano satan bir müzik markete öncelikle bakmamız gereken mobilyası veya rengi değildir. Öncelikle bakmanız gereken tuş ağırlığı ve tuş tepkisidir.

Hocam ben piyano çalmayı bilmiyorum bunları nasıl anlayabilirim ki?

Piyano Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Kısımlar

Şöyle yapmalısınız piyano dersi almadınız ve piyano almak istiyorsunuz. Öncelikle müzik markette ki orglara bir bakın tuşlarına basarak hissetmeye çalışın, daha sonra piyanoları çalmaya çalışın ve piyanolar arasında hangisinin tuşları daha dolu dolu ağır gibi geliyorsa bu konuda güzel bir piyano almaya çok yaklaşmışsınız demektir.

Org mu alsam piyano mu?

Piyano kursu İzmir olarak aratıp bu konuda bizlere fikrimizi soran çok öğrencimiz oluyor. Açıkçası org ile piyano arasında çok fark var. Fakat hem fiyat olarak hem de daha ileride piyanoya geçme fikri çok daha mantıklı bir seçim olacaktır.

Ortalama org fiyatları 1000-1500 TL civarındadır. Bundan dolayı bu fiyatların yukarısına çıkmamaya çalışmalısınız. örneğin 2500 TL‘ye org almanızı istemeyiz. Çünkü 1000 TL daha koyup gerekirse 2.el piyano almak daha iyidir. Bundan dolayı piyano alana kadar org ile idare etmek sizleri daha sağlam adımlar atmanıza neden olur.

Müzik markete gittiğimde piyano almak için ne sormalıyım?

Piyano almak için gittiğiniz de öncelikle piyano fiyatlarını sormalısınız. Sonrasında ise sizlere bunun ağacı şu bunun ağacı şu diye sıralayacaklar fakat sizde düşünüp deyip başka özellikle söylemesini bekleyeceksiniz. Bundan dolayı siz piyanoya oturun seslerini deneyin bunun yanında bir şey olduğunda garantisinin olup olmamasını sorabilirsiniz.

88 tuş olması pedallarının işlevlerini bunun yanında mutlaka internette ve diğer yerler de fiyatlarının ne kadar olduğuna bakabilirsiniz.

Peki hangi markaların piyanolarını tavsiye ediyorsunuz?

Piyano Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Kısımlar

Sadece bizim değil Türkiye ve Dünya’nın kabul ettiği markalar Yamaha – Casio gibi piyanoların modellerini alabilirsiniz. Fakat son zamanlar da fiyat olarak çok çok yukarı çıkmaya başladı. Bu zamanlar da Kawai markası üretildi. Ve Kawai’nin Yamaha’nın fabrikasında üretildiği söylenir.

Bundan dolayı bizler de İzmir’de piyano kursu ders içerisinde Kawai Kdp 11o sersisi kullanıyoruz. Fiyat olarak 7000 TL segmentinde Yamaha kalitesini sizlere hissettiren güven veren bir enstrüman olduğunu söyleyebiliriz.

Piyano çalmaya org ile başlanır mı?

Piyano kursu alan alan öğrencilerimize hemen gidip piyano al şeklinde bir uygulama yoktur. Yani böyle bir şeyi istemek biraz bencillik olur. Kursumuz da bulunan piyanoları istediğiniz kadar kullanabilirsiniz. Özellikle ders dışında gelip istediğiniz kadar pratik yapabilirsiniz.

Bunun dışında da org alıp özellikle 5 oktav olmasına dikkat ederek 61 tuşlu bir org alabilirsiniz. Aslına bakarsanız evde hiç olmamasından çok daha iyidir. Org ile başlayıp ileri ki zamanlar da satıp piyano almak için basamak olarak düşünülebilir.

Bu şekilde hem online piyano kursu hem de İzmir’de piyano kursuna başlayıp başarılı olan çok öğrencimiz var.

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir