Kaya Sanat Blog

Elektro Gitar Seçimi Yaparken Mutlaka Bilmeniz Gerekenler

Kaya Sanat Akademi olarak, elektro gitar kursuna başlamadan önce muhakkak bilmeniz gereken birkaç detay vermek istiyoruz. Elektro gitar seçerken öncelikle bizler için önemli olan gitar için ayıracağınız bütçedir. Çünkü fiyatları 750TL‘den başlayıp üst limiti olmaksızın devam eden bir fiyat sıkalasına sahiptir.

Önce Bütçe Belirlenmeli

Elektro gitar satın almadan önce belirlediğiniz bütçe arasından nasıl bir elektro gitar almanız gerektiğini bulmak çok daha verimli olacaktır. Çünkü elektro gitarı beğendiğimizde fiyatı çok yüksek ve sizlerin bütçesini aşıyorsa bunun için bir daha zaman kaybetmemize gerek yoktur.

Bütçeden kastımız nedir?

Elektro Gitar Seçimi Yaparken Mutlaka Bilmeniz Gerekenler

Enstrüman almadan önce belirlememiz gereken en önemli başlık, öğreneyim öğrenince daha iyisini alırım mı yoksa almışken iyisini alayım mı? sorularının cevaplarıdır.

Bizler ilk seçenekten yana olduğumuzu bilmenizi isteriz. Çünkü hayatın ne getireceğini bilemeyiz. Temkinli yaklaşmak çok daha doğrudur. Bundan dolayı önce sizleri 2 yıl idare edebilecek bir gitar satın alınmalıdır.

Görünüm Değil Manyetikler Önemli

Elektro gitarda görünüm kişisel zevkler için önemlidir fakat ses için tamamen manyetiklerin önemli olduğunu bilmenizi isteriz. Elektro gitarın kalitesini belirleyen manyetiklerdir.
Çünkü sesin kalitesini örneğin distortion kullanacağınız zaman sizleri tatmin edecek ton manyetiklerden gelecektir.

Görünümü sade bir gitarın manyetikleri kaliteliyse çok güzel ses alabilirsiniz. Dimarzio – Emg – gibson manyetikleri şuan en tutulan modeller olup kullanıcı dostu fiyatları ile alınabilirliği ile ön plandadır.

Tel yüksekliği ve entonasyon önemli

Elektro gitar kursuna başlayan öğrencilerimize ilk başta anlattığımız gibi çalarken parmaklarınızı yoran gitarlardan uzak durmanız yönündedir. Aslına bakarsanız çok ucuz öğrenci gitarlarına yapılırken çok dikkat edilmediği için tel yüksekliği ve çalım rahatlığı konusunda standart bir şekilde üretilirler.

Entonasyon dediğimiz olan elektro gitar da aslına bakarsanız tüm enstrümanlarda çok önemlidir. Akor basarken tüm seslerin doğru frekansta tınlaması gerekir. Bu sesler akordunuz doğru olduğu halde yanlış tınlıyorsa entonasyon sıkıntımız vardır.

Kendini ispatlamış markaları tercih etmek riski azaltacaktır

Elektro Gitar Seçimi Yaparken Mutlaka Bilmeniz Gerekenler

Sadece elektro gitar da değil tüm enstrümanlar için kendini ispatlamış markaları tercih etmek riski azaltacağı için kendiniz de elektro gitar satın alma şansını doğuracaktır.

İbanez – Fender – Gibson – Cort – Yamaha gibi markalar uzun yıllardır gitar konusunda kendini ispatlamış markalardır. Kullanıcı dostu olan bu markalar uzun sizlere arıza yaşatmadan kullanılabilen enstrümanlardır.

Elektro gitar için kullanacağınız amfide önemlidir!

Elektro gitarlardan verimli bir ses çıkmasının en büyük kahramanı kullanacağınız amfilerdir. Elektro gitar kursumuzdan bulunan bu amfilerden sizlerinde alması gerekecektir. Özellikle bu amfiler elektro gitar satın alırken yanında hemen alınması gerekir.

Çünkü elektro gitar tek başına ses çıkarmaz. Muhakkak bu aletlerden de almanız gerekecektir. Çok pahalı elektro gitar amfileri almak zorunda değilsiniz. Çanta amfi dediğimiz yanınız da taşıyabileceğiniz amfiler yeterlidir.

Ayrıca elektro gitar çalmaya yeni başladıysanız veya başlayacaksanız Yeni Başlayanların Elektro Gitar Hakkında Bilmesi Gerekenler başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir
Kapalı