Kaya Sanat Blog

Gitar Çalarken Parmak Yapısının Önemi

Bu içeriğimizde gitar çalarken parmak yapısının öneminden bahsederek aslında ne derece önemi olup olmadığını sizlere aktarmak istiyoruz. Özellikle bundan 10 yıl önce böyle fiziksel durumlara çok fazla dikkat edilirdi fakat günümüzde gitar çalmak bir yana tüm enstrümanlar için fiziksel koşullardan çok sizlerin tutkusu ve çalışma azmi kalıyor.

İdeal Gitar El Yapısı Nasıl Olmalı?

gitar çalarken parmak yapısı

İdeal gitar parmak yapısı ile dikkatinizi çekttiysek aslına bakarsanız bu tamamen şehir efsanesidir. Sizler sadece gitar çalmak istiyorsanız bu akorları veya bu sesleri basmanın bir bir türlü yolunu buluruz merak etmeyin. Şöyle bir durum olabilir bazen karşılaşıyoruz.
Gitar öğrencilerimizin bazı durumlarda parmak yapısı değişik olabiliyor ufak kazalar geçirmiş olabiliyorlar. Bu durumda bizler hayır enstrüman çalamazsın demiyoruz demememeliyiz!

Burada önemli olan Gitar kursunun bizler İzmir de olduğumuz için İzmir de gitar kursu olan Kaya Sanat Akademi’nin öğrenci üzerinde uygulayacağı sayısız metod olmalı ve sayısız öğretmen yöntemi olmalıdır. Bundan dolayı da o öğrenciye bizler gitar çaldırmanın mutlaka bir yolunu buluruz.
Yeter ki sizler enstrüman çalma arzunuzdan enerjinizden bir şey kaybetmeyin!

Parmak Yaralanmalarında Enstrüman Çalmak

Parmak yaralamalarında enstruman çalmak bir çok tıp bloglarında yazılmasına karşı sanat kurumunun penceresinden de bir kaç kelime edilerek daha doğru planlama yapılabilir. Parmak yaralanmalarını bizler müzik kursu olarak 2 ye ayırıyoruz.

Parmak ezilmelerine karşı aslına bakarsanız enstrüman çalmak çok daha kolay ve kaygısız oluyor. Fakat uzuv eksikliği konusunda mutlaka kafanızda bitirmeyin en kötü o parmağınız yerine o sese başka parmağınızla dahi olsa basabiliriz.

Gitar Çalmak İçin Parmaklarım Çok Kısa Sorun Olur Mu?

gitar çalarken parmak yapısı

Gitar çalarken kısa parmaklar aslına bakarsanız gitar derslerine başlarken ilk aşamalarda sorun olur gibi görülebilir. Çünkü gitar akorlarını basarken parmağınızı tam net basmalısınız. Yani telin tam üzerine bası yapmanız gerekecektir. Parmağınızı kısa ise bu konuda ilk derslerde zorlanabilirsiniz.

Fakat yukarıda da dediğimiz gibi parmakları olmayan insanlar enstrüman çalabilirken bizler bu konuda tamamen bize güvenmenizi isteriz. Çünkü bizlere ücretsiz şekilde gelip gitar deneme dersi yapabilirsiniz. Burada gitar çalmanız konusunda mümkün olmayan sorunlar var ise bunları sizlere söyleyeceğimizden emin olabilirsiniz.

Parmaklarım Uzun! Gitar Çalmak İçin Avantaj Mı?

gitar çalarken parmak yapısı

Bir de bu dert var değil mi ? 🙂 Uzun parmaklı olmak aslına bakarsanız gitar için avantaj gibi görülebilir. Gitar klavyesi kalın olduğundan üst tellere basış kolaylığı çok daha kolay olacaktır. Fakat biz gitar eğitmenleri bu konuda da belki biraz acımasız olabiliriz fakat istediğimiz sadece parmaklarınız belirli bir formda bastırmaktır.

Gitar çalarken parmağınızın uzun olmasından dolayı parmağınızı kırarak basarsanız o da problem olacaktır. Bundan dolayı tamamen stabil basılması gerektiği gibi basarsanız bu gibi parmak kısalığı kalınlığı veya inceliği sorun olmaktan çıkacaktır.

 

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir