Kaya Sanat Blog

Doğru Gitar Boyu Nasıl Seçilir?

Bu içeriğimizde doğru gitar boyu nasıl seçilir veya gitar boyu seçerken nelere dikkat etmelisiniz başlığı altında sizlere doğru bilgilerle yardımcı olmaya çalışacağız. Öncelikle gitar kursu ararken yapılan en büyük hata sadece internetten gitar almak veya araştırmadan gitar almak oluyor.

Doğru gitar boyu seçerken ilk olarak hangi gitar boylarının olduğunu bilmek gerekir. 1/4-1/2 – 3/4 – 4/4 şeklinde 4 çeşit gitar boyutu mevcuttur.

Öncelikle Hangi Gitar Boyu Hangi Yaş İçin Uygun?

Doğru Gitar Boyu Nasıl Seçilir?

Gitar kursu için arayışlarınız sürerken bizlerden sizlere küçük bir tavsiye olarak hemen gitar almamanız olacaktır. Öncesinde 15-20 dakika süren gitar kursu deneme dersi adı altında mini toplantı yapıyoruz. Bu aşamada hem bizlerle tanışmasını sağlıyoruz hemde öğrencimizin hoca iletişiminin ne kadar sağlıklı olacağını izliyoruz.  Zaten bu aşamada da kurumumuzda bulunan gitar çeşitlerini deneterek hangi boy gitar alacağımıza karar vermiş oluyoruz.

1/4 Gitar Boyu Hangi Yaş İçin Uygun?

Doğru Gitar Boyu Nasıl Seçilir?

Gitar boylarından en küçük gitar 1/4 olarak adlandırılır. 1/4 gitar ise çoğumuzun 4 ile 6 en fazla  yaşa kadar çalabilmesine olanak sağlayan ve gitar boyutudur. Fakat birçok gitar boyu nasıl seçilir başlığı altında kesin olarak 4-6 yaş aralığı denilsede farklılıklar olabileceğini muhakkak deneyerek yerinde satış personelinden yardım alarak seçim yapmalısınız.

Kaya Sanat Akademi gitar kursu sizlere bu konuda ücretsiz olarak hizmet sunmaktadır. Gitar kursuna başlayacak çocuğumuz için bizleri arayabilir hangi boyu almanız gerektiğin sorabilirsiniz. Bizler sizlere yardımcı olmaktan gurur ve mutluluk duyarız.

1/2 Gitar Boyu Hangi Yaş İçin Uygun?

Doğru Gitar Boyu Nasıl Seçilir?

1/2 gitar boyu çeyrek gitar olarak adlandırılmak ile beraber 5 ve 8 yaş için uygun olarak adlandırırız. Fakat 9 yaş içinde çok küçük kalacağını düşünmeyin. Bizlerde hep bir boy büyük al çabuk büyüyor diyoruz fakat bu ne yazık ki enstrüman seçiminde çok doğru bir yaklaşım değildir. Çünkü bizler milimetrik bir genişlikte parmağımızı çok zorladığımız için tam boyutunda almak her zaman işlerimizi çok daha kolaylaştıracaktır.

Toparlarsak 5 ile 8-9 yaş için 1-/ çeyrek gitar alabiliriz.

3/4 Gitar Boyu Hangi Yaş İçin Uygun?

Doğru Gitar Boyu Nasıl Seçilir?

3/4 gitar modeli artık yavaş yavaş boy atmaya başlayan öğrencilerimiz için önerdiğimiz gitar boyutlarından bir tanesidir. Bu gitar boyutu 8-11 yaş için uygun olabilmek ile beraber sizlerde farkettiyseniz yaşlar birbiri içine geçmektedir. Bu paylar çocuğumuzun gelişimi açısından yaşama olasılığı bulduğumuz farklardan dolayıdır.

Özellikle yaşlar 9 10 üzeri olduğunuz zaman yanılma payı çok daha az görülmektedir. Çünkü kaslar gelişmiş parmalar açılıyor ve bu konuda 5-6 yaş kadar riskli durum yaşamamaktayız.

4/4 Gitar Boyu Hangi Yaş İçin Uygun?

Doğru Gitar Boyu Nasıl Seçilir?

11 yaş ve üzeri tüm gitar çalanlar artık tam boy dediğimiz gitar boyutunu çalarlar. Yani yetişkin gitarı dediğimiz tam boy gitar almalısınız. 12 yaş için tam olarak tam boy gitar alabiliriz fakat 11 yaş için mutlaka deneyip emin olup almakta fayda olacağını söyleyebiliriz.

Tüm bunların yanında gitar boyutlarını öğrendikten sonra sizlere güzel bir bilgi daha vererek gitar alırken nelere dikkat etmelisiniz. Bu süreçte küçücük bilgi vermek için buraya okuyabileceğiz Gitar alırken nelere dikkat etmeliyiz başlığını bırakıyoruz.

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir
Kapalı