Kaya Sanat Blog

Gitar Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Gitar satın alınırken aslında çok da gitar çalmanızı gerektirecek bir durum olmadığını söyleyebiliriz. Çünkü gitar satın alırken dikkat edilecek bir kaç kural vardır bunları kontrol ettiğiniz zaman çok rahat gitar satın alabilirsiniz.

Kendini İspatlamış Gitar Markalarını Tercih Etmelisiniz!

Kendini İspatlamış Gitar Markalarını Tercih Etmelisiniz!

Aslına bakarsanız gitar satın alınırken yıllardır bu işi marka haline getirmiş ve kalite konusunda kendini ispatlamış markalar tercih etmelisiniz. Örneğin Yamaha gitarlarını seçerken kalitesi sizleri yanıltmayacaktır. Bu gitar çeşitlerinden alırken sizler gitar kalitesini değil de uygun fiyatlı neresi satıyorsa onu araştırmaya çalışmalısınız. Yani Yamaha gibi büyük firmalar hiç bir zaman kaliteden ödün vermezler bundan dolayı indirimleri yakalamak kalıyor.

Örneğin Cort markaları da gitar konusunda her bütçeye hitap eden gitar markalarındandır. Bu gitarlar Yamaha kadar pahalı olmayıp her kişinin bütçesine göre modelleri mevcuttur. Bundan dolayı da satın alırken birazcık kontrol edebilmeniz gerekecektir.

Gitar Sap Eğikliğini Kontrol Etmelisiniz!

Gitar

Gitar satın alırken sap kısmı hayati öneme sahiptir yani gitar sap atmış dediğimiz şey var ise öğrenme konusunda sizleri epey yoracaktır. Bundan dolayı gitar sap ayarı kontrol edilmelidir. Örneğin en alt telde tek tek tüm perdelere basarak tüm seslerin net geldiğini kontrol etmelisiniz. Eğer ki bir perdeden sonrasında ses kötü geliyor veya bir yere çarpıyor gibi geliyorsa sap eğikliği vardır. Bundan dolayı da tamir veya bakım olması gerekir.

Fakat yeni bir gitarı da bakıma göndermek istemeyiz. Bu kontrol aşamasını sıra ile tüm sesler aasında yapmalısınız. Yani mi teli dediğimiz en alt tel sıra ile bir üst telde de yapmalısınız.

Eşik Yüksekliği Sizleri Yoracaktır!

gitar eşik

Gitar satın alırken tellerin yüksekliğine de dikkat etmek sizlerin uzun vadede masraflardan veya yeni bir gitar almanızı önleyecektir. Gitar satın alırken yapmanız gereken en önemli şeylerden bir tanesi ise o anda gitarın sesini duyabileceğiniz şekilde dene etmeniz ve dinlemeniz gerekmektedir. Gitar çalmayı bilmeseniz dahi o andaki seslerden gitarın kalitesini anlayabilirsiniz. Anlamasanız dahi küçük bir video veya ses kaydı ile gitar kursu eğitmeninize ses kaydı veya video kaydı atarak kalitesini kontrol ettirebilirsiniz.

Gitar eşik yüksekliği ise kontrol edilebilir bir şeydir. Teller ile itham gölgesi arasında abartı derecede bir boşluk var ise bu hatalı bir üretimdir. Yapmanız gereken bunun tamir olması değil yenisi ile değiştirilmesidir. Bu şekilde üretilen gitarlar hatalı olup tamir olsa daha iyi randımanlı olmayacaktır.

Fiyat Aralığını Belirlemelisiniz!

Fiyat Aralığını Belirlemelisiniz!

Gitar satın almadan önce alacağınız gitarın modelini ve markasına göre fiyat değil kendi bütçenize göre bir fiyat belirlemelisiniz. Daha sonrasında belirlediğiniz bütçe arasından size uygun en doğru git ağrısı geçmeye çalışmalısınız. Seçim aşamasında gitar eğitmenimizden ücretsiz ve sınırsız destek alabilirsiniz. Çünkü bu tür alanlarda enstrüman seçerken yeterli bilginiz yok ise ucuz ve hatalı bir gitarı satın alabilirsiniz.

Örneğin gitar alırken 1500 TL ile 3000 TL arasındaki gitarları filtrelerseniz güvenilir markalar dediğimiz yukarıdaki yazı içerisinde bulunan marka ve modellerini tercih edebilirsiniz. Diğer türlü 1500 TL’ye da gitar var 20.000 TL’ye da gitar var.

Sıfırdan gitar çalmaya başlayacaksınız çok pahalı gitar almanıza gerek yoktur. Öncelikle gitar kursumuzda deneme dersi adı altında yapılan bir görüşmede gitar eğitmeninden gerekli fikirleri alıp bütçenize göre belirlediğiniz gitarı satın alma konusunda ön bilgi edinmelisiniz. Daha sonra bu bilgiler ışığında filtrelediğiniz gitar marka ve modelleri açısından seçiminizi yapmalısınız.

En Çok Satılan Öğrenci Gitarları!

En Çok Satılan Öğrenci Gitarları!

En çok satılan gitar markalarından ilk sırayı Cort – Ibanez – Yamaha bu markaların tüm modelleri öğrenci gitarlar olarak seçilebilir kullanılabilir ve çok az sorun yaratan gitarlardır. Bundan dolayı belirlediğiniz markalar arasında elleriniz modelleri gönül rahatlığı ile alıp gitar kursu araştırdıktan sonra kaya sana da kıdemi gitar eğitmeni ile birlikte gitarınızı ücretsiz bir şekilde kontrol Edip akordunu yaptırabilirsiniz. Bunun için kaya sana takılayım iletişim numarasından bizimle iletişime geçip randevu almanız yeterlidir.

Belirlediğiniz fiyatların çok daha altına bulacağınız gitarlar çok verimli olmayacaktır. Özellikle internetten enstrüman alışverişi gitar alışverişi yapmanız tamamen şans işidir. Enstrüman olurken kontrol etmeden alacağınız gitarlar sizleri yarı yolda bırakıp kurs alırken motivasyonumuzun düşmesine neden olacaktır. Bundan dolayı gitar çalmayı bilmeseniz dahi yerinde görüp tınısını dinlemek elinizle kontrol etmek dokunmak dahi sizlere yardımcı olacaktır.

 

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir
Kapalı