Kaya Sanat Blog

Gitar Akordu Nasıl Yapılır?

Bu içerikte gitar akordu nedir ve gitar akordu nasıl yapılır gibi aramalarınız da sizleri yormadan uğraştırmadan pratik şekilde gitar akordunuzu yapmanızı sağlamak istiyoruz. Özellikle hangi tür gitar olursa olsun akort yapılması ve akortlu çalınması şarttır.

Gitar akordu öğrenmeniz gereken olmazsa olmazlarımızdandır. Özellikle gitar kursuna başlayan öğrencilerimize ilk 4 ders içerisinde gitar akordunu öğretiyoruz. Gitar çalarken özellikle akor basarken seslerin uyumlu gelmesi için mutlaka yapılması gereken ve öğrenmesi zor olmayan bir beceridir.

Gitar Akordu İçin Akort Cihazı Satın Almalı Mıyım?

Gitar akordu nasıl yapılır

Gitar satın alırken özellikle yanında gitar akort cihazı satın alabileceğiniz söylenir. Fakat bu konuda hiç acele etmemeniz gerekiyor. Yani akort aleti satın almak artık neredeyse piyasadan kalktı diyebiliriz. Gitar akort aletinin çok daha kullanışlısı ve ücretsiz olanları telefonumuzda uygulamalarda bulunur.

Bizler gitar kursu eğitmenleri dahil yanımızda akort aleti taşımayız. Telefon ile yaptığınız da sizlerinde çok rahat bir şekilde anlayabileceğiniz uygulamalar olduğunu söyleyebiliriz.

Ücretli aplikasyonlar ile ücretsizler arasında neredeyse hiç fark olmadığını söyleyebiliriz. Bundan dolayı yükleyeceğiniz akort programlarının ücretli sürümleri olabilir. Buna gerek olmadığını buradan duyurmak isteriz.

Akort Yapmaya Hangi Telden Başlamalıyım?

Gitar akordu nasıl yapılır

Gitar akordunu yapmaya gitarı tuttuğunuz da en alt tel olan Mi telinden başlamalısınız. Hiç bir zaman en yukarıdan veya ortadan gitar akordu yapmaya çalışmayız. Sistematik olarak en alt tel olan mi telinden başlar sırası ile yukarıya doğru akort yapa yapa çıkarız. Bundan dolayı sizler de gitar akordunuzu yaparken en alt telden başlamalısınız.

Önce en alt mi teli daha sonra 2. tel si 2. tel si 3. tel sol 4. tel re 5. la 6. tel mi notalarına göre sırası ile akortlanır.

Gitar Akordu Sürekli Bozulur Mu?

Gitar akordu nasıl yapılır

Gitar akordunun bozulması bir nevi gitarınızın telleri ve kalitesi ile doğru orantılıdır. Bundan dolayı gitar satın alırken biraz daha kaliteli öğrenci gitarı almanızı öneririz. Özellikle gitar burguları gitarı ilk satın aldığınız da sıklıkla bozulsada 2-3 hafta sonra teller ve burgular artık oturuyor ve bozulmalar meydana gelmiyor.

Kaygınız gitar alırken gitar akordum sürekli bozulur mu olmasın çünkü gitar çalarken minimal bozulmalar yaşayabilirsiniz. Bu keman kadar sizleri etkilemez. Şöyle ki keman da küçük bir akort bozukluğu sizlere hiç bir şekilde doğru ses vermeyecektir.

En Kullanışlı Gitar Akort Uygulamaları?

GİTAR AKORT PROGRAMLARI

Gitar akordunuz için hem Ios hem de android işletim sistemlerinde sizler de çok çok kolay kullanabileceğiniz çok kullanışlı programlar listesini sizlere aktarmaya çalışacağız. Bu akort cihazlarını kullanırken öncelikle en alt tel den başlayıp sıra sıra yukarıya yani kalın tele doğru devam etmeniz gerekecektir.

 • Guitar Tuna
 • N-track
 • Prog Guitar
 • Gitar Tuner
 • Da -Tuner
 • Tuner – Lite

En Hızlı Gitar Akordu Nasıl Yapılır?

Gitar Akordu Nasıl Yapılır?

En hızlı gitar akordu yapmak için için öncelikli telefonunuza gitar i̇çin akort cihazını indirmeniz gerekmektedir. Daha sonrasında telefonunuza İndirdiğiniz programı açarak gitarınıza yakın bir şekilde konumlandırıp aynı zamanda da telefon ekranını görebileceğimiz bir şekilde bakmalısınız.

Telefon ekranına bakarak ilk olarak mi teli akortlanır. Mi teli akortlandıktan sonra yavaş yavaş ikinci tel üçüncü tel dördüncü tel beşinci tel ve altıncı tel akortlanır. Akort yaparken dikkat etmeniz gereken sürekli gözünüzün telefon ekranında olmasıdır. Çünkü teli sıkmanız veya gevşek etmeniz gereken kısımlarda sizlere yardımcı olacak olan telefon ekranındaki İbredir.

Gitar Tel İsimleri Nelerdir?

Gitar Tel İsimleri Nelerdir

Gitar akordu yaparken öncelikle alt telden başlayıp kalın tele doğru akort yapmanız gerekiyor. En alt tel ince tel olduğu için acele etmeden ve dikkatli bir şekilde akort yapmalısınız.

Yukarıda gördüğünüz gibi tel isimleri sırası ile en alttan başlayarak

 • 1. tel mi
 • 2.tel si
 • 3.tel sol
 • 4.tel re
 • 5 tel la
 • 6.tel si

Gitar akorduna başlarken yapmanız gereken ilk aşama yukarıda yazılan uygulamalardan size hangisi uygunsa onu indirmek ile başlayabiliriz. Daha sonrasında mi teli ile başlayabiliriz. Mi telini akort yapmadan önce sıkmanız mı gerekiyor yoksa gevşetmek mi gerekiyor bunu akort uygulamasını açıp kontrol etmeniz gerekmektedir.

Mi teli sıkılması gerekiyor ise saat yönüne doğru çevirip sıkabiliriz. Aynı anda da akort programından kontrol etmelisiniz. Mi sesine geldiğinde daha fazla sıkmanıza gerek olmayacaktır.

Tıpkı bu mantık ile diğer telleri de sırası ile akort yapabilirsiniz.

Eğer ki gitar akordu yaparken işin içinden çıkamaz ve teli koparırsanız mutlaka bizlerle iletişime geçmelisiniz.

İletişim numaramız 0552-333-83-03 numaralı hattımızı istediğiniz kadar arayıp bizlerden yardım alabilirsiniz.

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir
Kapalı