Kaya Sanat Blog

Yetenek mi? Çalışmak mı?

Müzik yeteneği enstrüman çalmak için doğuştan gelen kısa sürede öğrenme kabiliyeti diyebiliriz. Bu yüzden yetenekli olanlar enstrüman çalma süresini kısa süreye indirebilirler. Önemli olan yetenek mi? çalışmak mı? bu yazımızda bunun üzerinde duracağız..

2 tane keman kursuna başlayan öğrenci adayı var diyelim. Birisi yetenekli ve kendinden emin diğeri ise biraz daha temkinli ve sadece çalmak istiyor. İkisi de aynı zaman da kursa başladılar. Yetenekli olan başladı çok da iyi gidiyor fakat zamanla yeteneğine güvenip çalışma periyotlarını aksatmaya başlıyor.

Diğer kursiyer ise çalışmalarını aksatmadan disiplinli bir şekilde çalışmalarını devam ettiriyor. 2 sene sonra beraber bir performans sergileyecekleri sahnede buluşuyorlar. Yetenekli olan kendinden emin fakat yapacağına çok inandığından konsantrasyonu düşük bir şekilde başlıyor. Nasıl olsa çalarım kolay basit diyerek çok ciddiye almadan başlıyor.

Az yetenekli olan keman öğrencisi ise gayet kondisyonlu notaya hakim ve hata yapmayayım diye full konsantre bir şekilde çalıyor.  Yetenekli olan eserin bir kısmında takılıyor. Eser kondisyona dayalı ve karışık notası olduğu için nerede kaldığını yakalayamayınca eserin geri kalan kısmını az yetenekli ama çalışan öğrenci bitiriyor.

Bundan dolayı yetenekli de olsanız yeteneksiz de olsanız enstrüman çalışarak çok tekrar ederek öğrenilir. Çok fazla yeteneğinize güvenmek sizleri geliştirmez.

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir