Kaya Sanat Blog

İkinci El Çello Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Çello dersi almak isteyen İzmir’de çello kursu araştıran bir çok öğrencimiz ile konuşmalarımız da çello fiyatlarının yüksek olmasından dolayı ikinci el çello almak için fikir alışverişi yapabiliyoruz.

Önemli olan elinizde sizleri yormayan özellikle bütçe olarak sizleri çok fazla zorlamayan bir enstrüman edinmenizi sağlamaktır. Bu yazımız da ikinci el çello almak için dikkat etmeniz gerekenleri sizlerle paylaşıyoruz.

Bilinen çello modellerine bakmalısınız!

Uygun fiyatlı çello alırken bilindik çello markalarına bakmalısınız. Bu markalar Carlovy, Rösler, Stentor, Yamaha, Straus markalarının herhangi bir modeli sizleri yormaz. Fiyat olarak sıfırları arasında yarı yarıya fark bulabilirsiniz. Önemli olan tabii ki fiyattır ama bu fiyatlardan önce dikkat etmeniz gerekenler vardır.

Kozmetik olarak kusurları olmamalı tamir görmemesi gerekir!

İkinci El Çello Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

İzmir’de çello kursu olarak bizlerle görüşmeye geldiğiniz de sizlerle beraber ikini el de olsa çello araştırmalarımızı yapıyoruz. Öncelikle çello bulduğumuz da indirimli olsa da belirli bir ücret ayırdığımız için yinede dikkatli olmamız gerekir.

Öncelikle fiziki olarak çellonun çatlak,çizik bunun yanında tamir onarım gibi sizlere ileriki zamanlarda sorun yaratacak kusurları olmamalıdır.

Çok kullanılmış çello almaktan çekinmeyin enstrüman çalınınca açılır!

Yeni enstrüman evet iyidir. Ama bir araç gibi düşünmeyin ağaç enstrümanlar çalındıkça tonu oturur ve değerlenir. Bundan dolayı sadece dikkat etmeniz gerekenler enstrümanın fiziki kusurları olmamasıdır.

Telleri arşesi burguları ve akort tutması konusunda problemi olmaması gerekir. Bununla ilgili bilginiz olmasa bile Kaya Sanat Akademi çello kursu eğitmenleri sizlere bu konuda yardımcı olacaklardır.

Pik dediğimiz altından çıkan demire dikkat edin vidası yalama olmuşsa çello çalamazsınız!

İkinci El Çello Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Çellonun bacaklarınızın arasında yüksekte durması için pik dediğimiz demir bir ayaklık çıkar içinden onu da kendi yüksekliğinize göre kaldırıp sıkarsınız. Bu conta bazen yalama olduğu için tutmayabiliyor. Bu da sizlere ekstra masraf çıkarabilir.

Bundan dolayı altından onu çıkarıp mutlaka sıkarak kontrol etmelisiniz. Özellikle bu olmadığında veya aldıktan sonra fark ederseniz birazcık hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.

Online çello kursu alsanız dahi ikinci el çello almak için bizlere sormaktan çekinmeyin!

Sadece İzmir’de çello kursu değil online çello kursu alan öğrencilerimiz de ikinci el çello bulduğunda detaylı fotoğraflarını ve bunun yanında satıcı telefonunu bizlerle paylaşırsa sizler için çelloyu inceleyebilir.

Alınabilecek veya alınamayacak şekilde sizlere bilgi verebiliriz. Bundan dolayı hiç ama hiç çekinmeyin lütfen

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir
Kapalı