Kaya Sanat Blog

Yan Flüt Çalmaya Yeni Başlayanlar için Tavsiyeler

Yan flüt çalmaya başlayan ve bu konuda tavsiyeler isteyen öğrenci adaylarımız için İzmir’de yan flüt kursuna başlamadan önce bir kaç ipucu vermek istiyoruz. Öncelikle yan flüt inanılmaz bir güzel sese sahip sizlere iyi çalmışım ve iyi ki başlamışım dedirtecek enstrümanlardan birisi olduğunu söyleyebiliriz.

Yan flüt kursuna başlayacağınız zaman yan flüt almayın!

Yan flüt kursuna başlayacağınız aklınıza geldiğinde ve karar verdiğiniz de hemen gidip bir tane yan flüt almak istiyorum dememelisiniz. Özellikle internetten yan flüt satın almak gibi bir hata yapmamalısınız. Ülkemizdeki kargo sistemi malum tek parça halinde gelmesi veya sağı solu ezik bir şekilde gelerek hevesinizin kırılmasını istemeyiz.

Online yan flüt kursu alsanız dahi yan flüt satın almamalısınız. Deneme dersinden sonra yan flüt eğitmenimiz sizlere hangi yan flütü satın almanız gerektiğini bunun yanında ne kadar bütçe ayırmanız gerektiğini ve nerelerde uygun fiyatlı bulacağınızı söyleyecektir.

Yan flüt kursuna başlarken mutlaka akort aleti de almaya çalışmalısınız!

Yan Flüt Çalmaya Yeni Başlayanlar için Tavsiyeler

Yan flüt çalarken iyi çalıyor demek için mutlaka üflediğiniz sesin akort aletinde doğru frekanslarda olduğunu görmeniz gerekir. Açıkçası sizler yan flüt dersine başladıktan sonra bizler derse başlar başlamaz akort aleti ile çalışmayı sizlere kazandırıyoruz.

Akort aleti, seslerin belirli notalara göre doğru veya yanlış çıkmasını kontrol eden cihazdır. Üflemeli ve perdesiz enstrüman çalanlar için mükemmel bir rehberdir. Akort aleti dediğimiz alet ortalama 50TL civarındadır.

Başlangıç için düz ses üflemeye çalışmalısınız!

Yan flüt kursuna başladıktan sonra ilk derste sizlere yan flüt nasıl tutulur bunun yanında nasıl çalınır gibi ana temellerden oluşan bilgiler veriyoruz. Sizlerde öncelikle nefesiniz yetebildiği kadar düz ses üflemeye çalışıyorsunuz. Bu şekilde temiz sesler çıkardıktan sonra hemen notalara geçip nota yerlerini öğreniyoruz.

Yan flüt eğitmenimiz sizlere sesleri öğrettikten sonra küçük küçük eşlikli melodiler yazıp beraber çalmanızı sağlıyor. Sizler de evdeki çalışmalarınızda akort aletini açıp bu eserleri yavaş yavaş çalmalısınız. Sizleri mükemmel derece ileriye doğru götürecektir.

Düz ses üflemek nefesli enstrüman çalanlar için mükemmel bir egzersizdir. Hem nefes kontrolü hem çıkan sesin temizliği gibi bir çok faydası vardır.

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir