Kaya Sanat Blog

Solaklar Piyano Çalabilir Mi?

Kaya Sanat Akademi olarak İzmir’de piyano kursuna başlamak isteyen öğrencilerimizden bazıları solak olup bu soruyu bizlere sorduklarından dolayı sizler de piyano kursuna başlamadan aklınız da ki soruların cevaplarını almış olabilirsiniz.

Online piyano kursu da olsa yüz yüze piyano kursu da olsa aslına bakarsanız piyano çalınırken sadece sağ elimizle çalmayız. Sadece sağ elimiz ile çaldığımız da bu piyano çalmak değil org çalmak olur.

Yani org çalarken ritim üzerine sağ elimizle melodi çalabiliyoruz. Sol elimizin çok bir işlevi yoktur.

Solaklar Enstrüman Çalabilir Mi?

solak piyano

Solak olmak enstrüman çalmanıza bir müzik kursuna yazılmanıza kesinlikle engel değildir. Fakat dikkat edilmesi gereken nokta solak olsanız da sağ olarak çalmanız veya bu şekilde yönlendirilmeniz gereken enstrümanlar vardır. Bu durum çokça karıştırılır. Yani ben kesinlikle solağım başka şekilde çalamam mı?

Keman bu esntrümanlardan birisidir. Keman çalarken bizler solak olsanız da dahi bunu sağlak olarak çalmanızı öneriyoruz. Çünkü kemanın yapısından kaynaklı fiziki değişikliğe çok uygun değildir.

Solak Piyano Şeklinde Kavram Yoktur!

solak piyano çalmak

Solağım piyano çalarken solak olarak çalmak istiyorum gibi bir kavram mümkün değildir. Çünkü piyano çalarken sol elimiz de aktif şekilde kullanılıyor. Yanni sol el olmazsa piyano olmaz. Sağ el ezgi sol el akor mantığı ile bu eylem gerçekleşir.

Sol eliniz de o akorlara zamanla çok güzel bir şekilde alışacaktır.

Sol Eliniz Piyano Çalarken Çok Aktif Kullanılıyor!

solak piyano çalınır mı?

Piyano kursuna başladığınız zaman sol eliniz her zaman için aktif olarak çalışacaktır. Sağlakta olsanız solakta olsanız mutlaka mu şekilde öğrenmelisiniz bu sistem değişmemektedir. Çünkü ellerimizi eşit olarak kullanırız. Yani sağ ve sol elimizi eşit olarak kullanırız.

Sizler sol eliniz ile melodiyi sağ eliniz ile piyano akorlarını çalmanız şeklinde bir sistem piyanoda yoktur. Yani sol tarafı kalın sesler yani akorlar sağ taraf ise melodi yani ince sesleri oluşturur.

Solak Olmak Piyano Çalmaya Engel Değildir!

solak piyano çalmak

Bağlama kursu veya gitar kursları için evet solaklık veya sağlaklık ayrımı vardır. Bu ayrımda çünkü birbirinden değişik hareketler ve vuruş tarzları vardır. Yani bağlama çalarken sağ eliniz ile aşağıya yukarıya vururken sol eliniz ile de perdelere sadece basıyorsunuz. Bundan dolayı sağlaklık solaklık aktif olarak hissedilir. Bağlama ve gitarda tellerin yeri değiştirilir.

Piyano kursuna başladığınız da piyano başına oturduğunuz da zaten sol eliniz soldaki akorları basacağınız kısıma denk gelecektir. Sağ eliniz ise melodiyi çalacak kısma denk gelecektir.  Bundan kaynaklı piyano çalarken veya İzmir’de piyano kursuna başlayacağınız zaman solaklık kaygısı bulunmasını istemeyiz.

Bu arada sizlere her konuda yardımcı olmak istiyoruz. Piyano kursuna başlayacaksanız nasıl bir piyano almam gerekli konusunda yardım isterseniz sizlere piyano alım rehberi yazdık. Burayı okuyarak genel bir bilgi oluşacaktır.

 

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir