Kaya Sanat Blog

Piyano Çalarken Ellerin Kasılmaması İçin Yapılması Gerekenler

Piyano çalarken bir çok uzvumuzu aynı anda kullanırız. Özellikle çift el nota okumak bununla beraber çift el tuşlara basmak istemsiz kasılmalara neden olmaktadır. Özellikle bu kasılmalar çalacağınız eseri veya egzersizi hızlı çalmaya çalıştığınız zaman daha da çoğalır.

Bazı anlarda sakatlandım diye düşünebilirsiniz. Piyano kursuna başladığınız ilk andan itibaren bizler önce ellerinizi kasmadan daha rahat bir şekilde kullanmayı kavramanızı sağlamaya çalışırız. Bunun için hem çeşitli egzersizler ve etütler bunun yanında ise özellikle eser çalarken yavaş ve ölçü ölçü çalmayı kavramanız gerekmektedir.

Beyniniz eseri tam kavrayamadı ve üzerine bir de hızlı çalmaya çalışırsanız istemsiz sinir kasılmaları başlayacaktır. Bu çok normaldir. Öncelikle yapmanız gerek eseri çalmadan önce ilk ölçünün sağ eli yani sol anahtarını okumanız gerekmektedir. Sonrasında sol elinizin okuyacağı fa anahtarında ki notaları okumalısınız.

Piyanoda Ellerin Kasılmasından Nasıl Kurtulalım?

Bunlardan sonra yavaş yavaş çalmaya çalışırsanız beyniniz ne yapmaya çalıştığınızı tanımlayacak ve bu konuda sizlere melodi çalma şansını tanıyacaktır. Özellikle anlamadığınız bir eseri yani kafanızda eserin melodisi canlanmadığı zaman işiniz zorlaşır sağ- sol bileğinizde kısa sürede ağrılar başlar ve kısa sürede yorulursunuz.

Diğer bir kasılma ise yanlış duruş ve oturuştan kaynaklıdır. Bileklerinizi çok aşağıda veya çok yukarıda tuttuğunuz zaman ellerinizin alışık olmadığı bir pozisyonda iş yaptırmış olacaksınız. Bu hareket de istemsiz kasılmalara neden olacaktır.

İzmir piyano kursu olarak sizlere tavsiyemiz öncelikle doğru eğitim daha sonrasında doğru oturuş ve bilek pozisyonunu sağlarsanız kasılmaları minimuma indirebilirsiniz.

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir
Kapalı