Kaya Sanat Blog

Gitar Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

İlk olarak müzik zevkinize göre klasik, akustik ya da elektro mu alacağınıza karar vermelisiniz. Ardından da bir bütçe aralığı belirlemelisiniz. Bu iki aşamayı geçtikten sonra ise alacağınız gitarda dikkat etmeniz gereken birkaç önemli konu var. Hadi bunlara bir göz atalım.

Gitarın Klavyesi

Daha çok gitarın sapı olarak adlandırılan klavye, gitar alırken bakmanız gereken en önemli yerdir. Sap eğri olabilir. Bunu anlamak için gitarı yere paralel tutun ve sonra gitarın gövdesinin altından bir gözünüzü kapatıp nişan alır gibi tellerle klavyenin arasına bakın.

Eğer klavye tellere göre düzgünse sorun yok. Eğriyse o gitarı almayın. Bir diğer konu fretlerin düzgünlüğü. Çünkü klavyedeki perdeleri ayıran metal çubuklar yani fretler sapın kenarından taşarsa, düzgün ve temiz olmazsa elinizi acıtır, çalmanızı engeller hatta gitardan soğumanıza bile sebep olabilir.

Bu yüzden gitarı elinize alın ve parmağınızı sapın iki tarafında da gezdirip sıkıntılı bir yer var mı diye kontrol etmeyi unutmayın.

Tellerin Yüksekliği

Gitar Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Teller klavyeden ne çok yüksek ne de alçak olmalı. Yüksek olursa notaları rahat ve düzgün basamazsınız. Akorları basmak için çok güç harcamanız gerekir ve elleriniz çabuk yorulur. Alçak olursa da teller perdelere değer ve sesler cızırdar.

Doğru sesleri alamamanız hem şevkinizi kırar hem de kulak gelişiminizi olumsuz etkiler.

Kullanılan Ağaç

Özellikle klasik ve akustik gitarlarda sesin daha gür ve güzel duyulması için gitarın yapımında kullanılan ağacın ne olduğu çok önemlidir. Ceviz, ladin, maun, abanoz gibi masif ağaçlar sesi eşit ileterek kaliteli bir duyum sağlarlar.

Yani kullanılan ağaç gitarınızın sesini etkileyen en önemli unsurdur desek haksız sayılmayız. Ancak ucuz gitarlarda kontrplak gibi deyim yerindeyse “dandik” malzemeler kullanırlar. Bundan dolayı alacağınız gitarın hangi ağaçtan yapıldığını kesinlikle öğrenin.

Akort Kulakları

Gitar Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Gitarın tellerinin bağlanıp akort edilmesini sağlayan kulakların kaliteli olması gerekir. Çünkü kalitesiz akort kulakları olan bir gitarın akordu sürekli olarak bozulur ve gitarı her elinize aldığınızda akort etmeniz gerekir.

Bu durum gerçekten çok sinir bozucu olabilir. Kulakları sağlam olan bir gitarı ise darbelerden ve sıcaklık değişiminden korursanız çok sık akort etmek zorunda kalmazsınız.

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir
Kapalı