Kaya Sanat Blog

Piyano Çalmak Nasıl Öğrenilir?

Bu içeriğimiz tam size göre! Özellikle piyano çalmaya karar vermiş bunun yanında piyano kursu aramadan aklınızda ki tüm soruların cevaplarını gidererek başlamak istediğinizi düşünüyoruz. Piyano çalmak nasıl öğrenilir aklınıza takılan soru işaretlerinden birisi olsada bizler bu sorulara ve yanıtları bizlerin uzmanlık alanı olduğunu söylemeliyiz.

Hiç piyano çalmamış birinin hangi aşamalardan geçeceğini özellikle bu süreçte sizleri neler beklediği ile alakalı tüm aşamalar yer alacak.

Yazımıza başlamadan önce şunu söylemeliyiz! Piyano çalmak istiyorsanız işin %50 lik kısmını tamamlamış oluyorsunuz. Piyano kursu olarak sıfırdan ileri seviyeye kadar çok zevkli bir şekilde devam edebilir ve sonunda akıcı bir şekilde piyano çalmanızı sağlayabiliyoruz.

Piyano Kolay Şekilde Nasıl Öğrenilir?

kolay şekilde piyano nasıl öğrenilir

Kolay şekilde piyano öğrenmek için ilk olarak yapmanız gereken sağ elinizde bulunan nota yerlerini öğrenmeniz olacaktır. Yani sağ el demek bizler için piyano üzerinde melodi çıkaracak el demektir. Sağ eliniz sol anahtarı ile çalındığı için sizler sağ el notalarını öğrenmeniz gerekecektir.

 • Sağ elinizde bulunan notalar öğrenilmeli
 • Sol elinizde bulunan notalar öğrenilmeli. Yani fa anahtarı öğrenilir.
 • Yavaş yavaş iki elinizdeki notalar aynı anda çalınmaya başlanır.
 • Küçük çocuklarda piyano öğrenmek için mutlaka destek alınmalı veya renkler ile öğrenilmeli
 • Basit ritim kalıpları öğrenilmelidir. Nota süreleri sizler şarkı çalmak için işinize yarayacak en önemli ipucudur.

Kolay piyano öğrenmek çin önce sağlıklı bir şekilde piyano kursu alıp temel adımları oturtabilir sonrasında ise yavaş yavaş kendi kendinizi geliştirebilecek aşamalara geçiş yapabilirsiniz.

Şarkı söyleyip eşlik için piyano öğrenmek isteyenlere önerimiz tamamen akor mantığında ilerlemenizdir. Yani alt yapı yaparak söylediğiniz eserlere eşlik olarak sağ ve sol elinizde akor çalabilirsiniz.

 

Piyano Nasıl Öğrenilir?

Sağ el notalarında ise do-re-mi-fa-sol-la-si ve do notalarını kullanabilirsiniz.

Piyano Sağ El Notaları;
Piyano sağ el notaları

Bu sizlerin çok ama çok işine yarayacaktır. Yukarıda bulunan toplamda 8 nota sizlerin çalmak istediğiniz bir çok şarkının sağ el melodisini oluşturacaktır. Şöyle düşünebilirsiniz. Piyano çalmak nasıl öğrenilir diye sorulduğunda sağ el melodi sol el akor yaptığınız zaman piyano çalıyorum diyebilirsiniz.

Fakat piyano çalmak tamamı ile bundan ibaret değildir. Yani klasik çalmak istediğiniz zaman sol elinizde de akan bir melodi vardır. Bu melodi sağ elde çalınan melodi ile aynı andan çalındığı zaman piyano çalabiliyorum. Evet istediğim sesler çıkmaya başladı diyebiliyorsunuz.

Piyano Sol El Notaları;

Piyano Çalmak Nasıl Öğrenilir?

Yukarıda gördüğünüz gibi piyanoda sol el notalarını görüyorsunuz. Bu notaların ilk yazılan do notasına baş parmağımızı koyup diğer parmaklarımızı sırası ile bastığımız zaman fa notasına kadar notalara basmış oluyoruz.

Sizler sol ve sağ elinizdeki notaları öğrendiğiniz zaman işin büyük kısmı hallolmuş oluyor. Geriye kalan iki elimizde bulunan notaları pekiştirmek.

Hızlı Piyano Öğrenmek İçin Piyano Dersi Almalısınız!

piyano kursu

 

Piyano öğrenmek için bazen önce piyano veya org alınıp youtube üzerinde bulunan videolar ile kendinizi geliştirip sonrasında ders alarak daha hızlı ilerlemek istediğinizi görüyoruz. Bu konuda aslına bakarsanız tam tersi düşünmek sizler için çok daha verimli olacaktır.

Hiç piyano dersi almayan öğrencilerimiz bizler için çok daha verimli bir başlangıçtır. Çünkü sıfırdan öğretmek bizlerin öğretim biçimine göre hem daha doğru öğreniyor hem de hızlı şekilde sıkılmadan ilerleyebiliyor. Bu konuda sizlere öğrencilerimizin yorumları ile katkı sunmak istiyoruz.

piyano kursu izmir

 

Pratik Ve Egzersizlere Bolca Zaman Ayırmalısınız!

piyano dersi

Piyano çalmak için egzersizler bu işin ilk kuralıdır. Bu egzersizler beyninizi 2 ye bölmeye yarayacak ve düşünmeden keman çalabileceğiniz yakıtı sizlere sağlayacaktır. Farkındaysanız çok fazla müzikal terim kullanmadan anlatmaya çalışıyoruz.

Çünkü amaç süslü cümleler kurmak değil sizin kafanızda ki piyano kursunun tüm problemlerini çözecek ve sağlıklı bir piyano yaşamına başlatmaktır.

Egzersizler olmadan ezbere çalmanızı çok istemeyiz. Ezberlersiniz unutunca tekrar çalmak istediğiniz zaman hatırlamakta güçlük çekersiniz. Fakat hem notaları okuyup hemde bunuları süreleri ile ellerinize aktardığınız zaman işte piyano zevki o zaman zirveye ulaşır.

İşte sıfırdan piyanoya başlayacaklar için mükemmel egzersizler!

Bazen egzersiz çalmak sıkıcı gibi gelebilir. Burada aslına bakarsanız sizlerden çok piyano kursu eğitmenilerinin kendilerinde güncelleme yapması gerekmektedir. Çünkü piyano dersine gittiğiniz zaman bugun bu egzersizi çalıcaz haftaya şu egzersiz dediği zaman motivasyonunuz kırılacaktır.

Aslında olması gereken ise sizlerle beraber bir yol haritası belirleyip bu yolda beraber neler yapacağınızı belilemek hem sizlerin hedefinizi net olarak görmenize neden olacak hem de piyano kursu eğitmeni işyeceği konulara hakim olacaktır.

Piyano Çalmak İçin Ders Almak Gerekli Mi?

piyano dersi

Piyano çalmak için ders almak gereklimi konusunda bizler bir eğitimci olarak almanızı isteriz. Özellikle binlerce piyano öğretim videosu olduğunu söyleyebiliriz. bu videoların hepsi çok sağlıklı şekilde piyano öğretiyor diyemeyiz.

Çünkü piyano çalmak ciddi bir birikim ve tecrübe gerektirir. Bu bloğu yazarken dahi bir çok kaynaktan kurumumuzda bulunan piyano eğitmenlerinden faydalanarak en temiz bilgiyi sizlere ulaştırmaya çalışıyoruz.

Piyano dersi almadan piyano çalmaya başlayanlarda şu şekilde sıkıntılar doğmaktadır.

 • El kol koordisyasyonu bozukluğu
 • Ritmik hatalar
 • Duruş Bozluklukları
 • Sol Ve Sağ El Konumlandırma Hatası
 • Teknik Bozukluğu
 • Eser Çalımında Akıcılık Bozukluğu

Yukarıda yazdığımız her bir madde bazı zamanlarda düzelemeyecek kadar oturmaktadır. Bu hataları düzeltmektense sıfırdan doğru şekilde öğrenmek veya öğretmek sizleri hem motive edecek hem de hızlı ilerlemenizi sağlayacaktır. Bundan dolayı sıfırdan başlamak her zaman piyano dersi alarak olmalıdır.

Tekniğiniz ve kendi kendinizi geliştirebileceğiniz zamana kadar birebir piyano dersi almalı ve hızlı şekilde ilerlemelisiniz. Bizlere güvenin emin olun ki hem maddi hemde manevi söylediğimiz her şey sizler içindir. 🙂

Piyano Çalmaya Kimler Uygundur?

PİYANO ÇALMAK

Piyano çalmak eskiden küçükken başlanılmazsa çalınması çok zor denilirdir. Fakat günümüzde enstrüman kurslarının hiç birinde böyle bir kural yoktur. Her geçen gün çok daha hızlı ilerlenilen teknolojide öğretim metotları sayesinde bir çok yaş aralığında piyano kursuna başlayan öğrencilerimiz olup piyano çalmayı başarmışlardır.

Yaştan ziyade mutlaka ve mutlaka istediğimiz piyano çalmayı istemeniz olacaktır. Yetenekli olmanızdan çok bizler işin ne kadar istediğiniz boyutundayız. Bundan olayı piyano çalmak isteyen herkes için uygundur.

Kurumumuzda piyano kurslar 5 yaş üzeri için uygundur. Üst yaş sınırı olmamaktadır.

Sık Sorulan Sorular

Piyano Her Yaşta Öğrenilir Mi?

Piyano 5 yaş üzeri her yaşta öğrenilir. Çocuklar için mutlaka sağlıklı bir piyano kursu ile beraber başlanılabilir. Yetişkin piyano kurslarında ise sadece sıkıcı metotlar değil biraz daha eser çalmaya yönelik olmalıdır. Bundan kaynaklı her yaşa farklı metotlar verilmelidir.

Piyano çalmak mükemmel bir motivasyon sağladığı gibi özgüveninize de mükemmel bir katkı sağlayacaktır.

Piyano Kaç Ayda Öğrenilir?

Piyano serüveni çok uzun süreyede yayılabilir. Çünkü çok geniş bir portföye sahiptir. Fakat bizler aslına bakarsanız şu şekilde düşünüyoruz. İnternetten bir piyano notası bulup çıkarabiliyorsanız hedeflerinize ulaşıyorsunuz demektir. Bizler Kaya Sanat Akademi piyano kursu ile ortalama 6-8 ayda bunu başarabiliyoruz.

6-8 ay temel gibi görülsede sıkıştırılmış iyi bir eğitim ile 1 yıl maksimum 2 yıl da çok iyi bir seviyeye gelebileceğinizi söyleyebiliriz.

Günde Kaç Saat Piyano Çalışılmalı?

Hobi olarak piyano çalmak isteyenler için bizler uzun saatler çalışmanızı istemiyoruz. Aslında bu kadar uzun süre çalışmaya gerek olduğunu da düşünmüyoruz. Bizler ortalama 30 dakika çalışmanızın yeterli olduğunu düşünüyoruz. burada önemli olan sürdürebilirliktir. Yani bir gün 1 saat 3 gün sonra 1 saat çok işinize yaramayacaktır.

Stabil olarak günde 30 dakika piyano çalmak sizleri mükemmel seviyeye taşıyacaktır.

Piyano Çalmaya Nereden Başlanır?

Piyano çalmak için öncelikle piyano kursuna gidip kayıt olmadan deneme dersi almanızı önerebiliriz. Piyano çalmak isteyenler için bizler öncelikle piyano öğrencimizi kursumuza davet edip neden piyano çalmak istediğini ve piyanoya oturup tuşlardan nasıl sesler çıktığını yaşamasını istiyoruz.

Piyano eğitmenimiz bu sürede ders işleyişinden bahsedecek ve bu sürece beraberce hakim olmanızı sağlayacaktır. Sonrasında ilk ders ile beraber piyano hayatınıza başlayabilirsiniz.

Sonrasında piyano almam gerekli diye kaygılanmayın başlangıç olarak kursumuzda bulunan piyanolar ile ücretsiz çalışabilirsiniz. Yada sizlere önereceğimiz org modelleri ile başlayabilirsiniz.

Sonuç

Bu içeriğimiz sizlere kolay piyano nasıl öğrenilir konusunda sıfırdan başlayıp kendinizi geliştirebilecek noktaya nasıl geleceğinizi aşama aşama anlatmaktadır. Özellikle piyano dersi alımında sizlere bahsettiğimiz süreç bunun yanında nasıl bir yolu izleyeceğiniz hususunda önerilerimizi dikkate alarak hızlı piyano öğrenebileceğinizden bizler eminiz.

Bu konuda kafanıza takılan sormak istediğiniz her konuda Kaya Sanat Akademi olara desteğe hazırız.

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir
Kapalı