Kaya Sanat Blog

Hızlı Piyano Çalmak İçin Mutlaka Okuyun!

Bu içeriğimiz de hızlı piyano çalmak için yapmanız gerekenlerden bahsedeceğiz.

Piyano çalarken öğrencilerde en sık rastladığımız şey hızlanma isteğidir. Bu istek her insanda olur ve herhangi bir şey öğrenirken bir an önce öğrenmek, onu hemen uygulamak ister. Piyanoda da bu böyledir. Piyano öğrencilerinin geneli, eseri dinlediği gibi çalmayı ve bunu kısa bir sürede yapabilmeyi ister.

Ama yine her şeyde olduğu gibi piyanoda da adım adım hızlanabiliriz ve dinlediğimiz eseri adım adım istediğimiz gibi çalabiliriz.

Hızlı Piyano Çalmak İçin Metronom Kullanmalısınız

piyano dersi

Piyano öğrenme süreci bir yandan da sabrı öğrenme sürecidir. Bir eseri hemen hızlandırmak için çabaladığımızda bunun hemen olmadığını görürüz. O yüzden adım adım ilerlememiz gerekir.

Piyano öğrencileri için hızlanma süreci metronomla beraber başlar. Bir eseri veya etüdü ilk başta hatasız çalmak gerek. Daha sonrasında metronomla beraber çalışmak gerek.

Metronom kullanırken de hızımızı birden çok yükseklere çıkarmamalıyız. İlk etapta en düşük hızda metronomla çalışıp adım adım yükseltmemiz gerek. Örneğin, bir eser çalışırken önce 40 metronomda hiç hatasız çalmalıyız, daha sonra ikişer ikişer arttırmalıyız. Her arttırdığımız metronomda hatasız çalmaya özen göstermeliyiz.

Hızlı Piyano Çalmak İçin Parmak Egzersizleri Çok Önemli

hızlı piyano çalmak için

Eğer eseriniz seviye olarak ileride ise pratik anlamda çalışmalar yapmalısınız. Bir eseri doğru notalar ve doğru nota süreleriyle çalmakta zorlanıyorsanız parmak egzersizleri yapmalısınız. Piyanoda parmaklarınızı güçlendirmek ve hızlandırmak için “Hanon” kullanabilirsiniz. Hanon egzersizlerinde de metronom çalışmaları yapmalısınız.

Çaldığınız eserin tonu ne ise o tonun gam ve arpej çalışmalarını metronom ile hızlandırıp parmaklarınızı piyano üzerinde rahat hareket ettirebilirsiniz. “Beyer” veya “Czerny” yardımıyla etüt çalışmaları yapabilir, bu sayede hızlanma konusunda daha sağlam ilerleyebilirsiniz.

Piyano da Hızlanmak Hemen Olmaz Azıcık Sabır 🙂

piyano da hızlanmanın yolları

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, piyanoda hızlanmak biraz sabır işidir. Sabırlı olmanız ve adım adım çalışmalar yapmanız gerek. Çalacağınız eserleri, egzersiz ve etütlerle desteklemeniz gerek.

İlk başta yorucu gelebilir fakat alacağınız sonuç mükemmel olacak. Çalmak istediğiniz eserleri hızlı bir şekilde çalabildiğinizi göreceksiniz. Hiçbir zaman çalıştığınız eseri hemen dinlediğiniz hızda çalmaya çalışmayın.

Bu sizde motivasyon kaybı yaratabilir. O nedenle her zaman çalışmalarınıza çok yavaş başlayın ve adım adım hızlanın. Aldığınız sonuç sizi motive edecektir. Böylelikle çalacağınız her eseri sonunda keyifle çalmaya başlayacaksınız ve piyanodaki seviyenizi arttıracaksınız.

Ne Kadar Yavaş Çalışırsanız O Kadar Hızlı Çalarsınız

piyano kursu

Unutmamanızı istediğimiz bir konu var. Özellikle piyano çalarken veya piyano çalışırken yaptığımız hata hemen hızlı çalmak veya o eseri dinlediğimiz orjinal hızında çalmaktır. Bizler özellikle enstrüman çalmanın kolaylığını beynimize iyi tanıttıktan sonra anlarız.

Özellikle bol tekrar yaptıktan sonra beynimiz ne yapacağımızı anlar ve bu isteğimizi yerine getirir. Bizler telefon ile mesaj yazarken hangi harfin nerede olduğuna bakmadan yazıyoruz. Çünkü o kadar çok tekrar yaptık ki artık düşünmüyoruz. Bundan kaynaklı piyano egzersizlerini ve piyano çalarken çalmanız gereken eseri çok yavaş çalışırsanız çok hızlı çalmanız için kilitler açılacaktır.

 

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir