Kaya Sanat Blog

Bateri Nedir? Bateriye Dair Her Şey!

Bu yazımızda bateri alırken dikkat edilmesi gereken tüm içerikleri sizlerle paylaşacağız. Öncelikle bateri kursuna başladığınız zaman hemen bateri almamanızı öneriyoruz. Çünkü bateri çalmak için önce bateri ile vakit geçirmenizi isteriz. Sadece video izleyerek veya konserler de veya canlı müzik yerlerinde çalan bateristler sizi bateri almaya itmemelidir.

Bateri çalmaya karar verdikten sonra bateri kursunda 1 aylık bir kurs dönemi geçirdikten sonra hem bateri eğitmeni hem de kursta ki bateriden de fikir alarak nasıl bir bateri almanız gerektiğini öngörebilirsiniz. Bu şekilde daha sağlam adım atmış oluruz. Sonuçta belirli bir maliyeti olan bir enstrümandır.

Elektronik Bateri Mi Akustik Bateri Mi ?Elektronik Bateri

Bateri alırken ilk olarak dikkat etmemiz gereken evde çalışırken evden kovulma riskini hesaplamaktır. 🙂 Bunun için evde bir ses yalıtımı yok ise evde akustik bateri çalmanız imkansıza yakındır. Yada müstakil bir evde oturmanız gerekiyor. Akustik bateri , zilleri olan tamamen doğal olarak sesin dışarıdan duyulması ile büyük bir gürültüye sahip enstrümandır. Her ne kadar sesi kısma gibi hamleler yapılsa da bir apartman dairesinde çalışmanız mümkün olmayacaktır.

Elektronik bateri ise evde çalınması mümkün olan bateri kursu öğrencilerinin neredeyse hepsinin tercih ettiği bateri çeşididir. Elektronik bateri dışarıya ses vermeyen bu sesi kulaklığınıza veya bir hoparlöre verebilen enstrümandır. Elektronik bateri alırken dikkat etmeniz gerekenler çok daha önemlidir.

Elektronik Bateri Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Elektronik Bateri Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Elektronik bateri alırken ilk olarak dikkat etmeniz gereken akustik davul sesine yakınlığıdır.  Yani bateri alırken baterinin kalitesi akustik davula ne kadar yakın veya ne kadar akustik davul sesine yaklaştığıdır. Bundan kaynaklı ilk olarak sizler buna dikkat edeceksiniz. Bu konuda akustik davula yaklaşması sizleri bateri kursunda da motive edecektir. Örneğin bateri çalarken trampete(snare) vururken çok kaliteli olmayan tenekemsi bir ses çıkıyor. Hiç videolarda duyduğunuz gibi veya konserlerde izlediğiniz gibi değil. Modunuz düşecek ve verdiğiniz para bir nevi çöpe gidecektir.

Elektronik davulda ilk olarak dikkat edeceğiniz baterinin her bir parçasının gerçek davula yani akustik davula yakın olmasıdır.

Akustik Bateri Sesine En Yakın Elektronik Bateriler

Akustik Bateri Sesine En Yakın Elektronik Bateriler

Akustik bateri sesine yakınlık elektronik baterinin fiyatını belirleyeceğini yukarıda yazmıştık. Bu konuda birbirleri ile yarışan markalar ve epey iddialı olan markalar olduğunu söyleyebiliriz. Öncelikle Yamaha ve Roland elektronik bateri de bir hayli çığır açmış durumdalar. Yani zilleri tamamen akustik davul zilleri gibi gelmektedir. Medeli , Alesiz veya Kozmoz gibi markalarında davulları vardır. Bu baterin üst serileri sizleri tatmin edecektir. Öğrenci bateri serisinden beklentiniz çok yüksek olmamasını öneriyoruz. Mesela bateri alacaksınız bizim önerimiz Yamaha veya Roland markalarının ikinci eli bile olsa almanız daha iyi olacaktır.

Akustik bateriye en yakın ses şuan Roland – td serisinin olduğunu söyleyebiliriz. Profesyonel bateristlerin de kullandığı Roland TD-KVX şuan serinin en iyisi olduğunu düşünüyoruz. Tabi ki de bu önerilerimiz bize göre kesinlikle bu iyidir bu kötüdür gibi bir yorum yapmak çok etik olmayacaktır. Bundan dolayı sizlere sadece tavsiye niteliği taşıyan yorumlarımız olabilir.

Elektronik Bateri Alırken İlk Kontrol Etmeniz GerekenlerElektronik Bateri Alırken İlk Kontrol Etmeniz Gerekenler

Elektronik bateri almaya giderken ilk olarak davula olan ses yakınlığına dikkat edilmelidir. Bunu zaten yukarıda yazdık. İkinci olarak da dikkat edilmesi gereken yedek parçadır. Yani elektronik bateri olduğu için davulun pedleri bunun yanında kick pedalının takılı olduğu yay vs bir sürü yedek parçası mevcuttur. Bundan dolayı davulu aldığınız da olan bir problemde sizler hemen davulun yedek parçasının tedarikini sağlamalısınız.

Yukarıda yazanlara istinaden yani garantisi ve yedek parça teminine dikkat etmelisiniz. Sonrasında ise alacağınız elektronik bateriyi öncesinden araştırmalısınız. Nasıl araştıracağınız konusunda da sizlere yardımcı olmak isteriz. Öncelikle alacağınız modeli en uygun nerede bulacağınızı araştırmalısınız. Örneğin bir yer de 3500 lira diğer bir yer de de 3000 lira olduğunu düşünelim. Satıcı firmayı arayıp herhangi bir eksiği olup olmadığını sormalısınız. Bunları sorarken soracağınız en önemlisi de kurulum olup olmadığıdır. Kurulum yapılmasını gerekirse bir miktar daha ücret verip bateri kurulumunu gerçekleştirmeyi istemenizdir.

Akustik Bateri Alacağınız Bateri Modelleri

Akustik Bateri Alacağınız Bateri Markaları

Örneğin akustik bateri almak istiyorsunuz. Burada dikkat etmeniz gereken iki önemli faktör vardır. İlk olarak bateri zilleri ve baterinin kick – Snare Tom 1 – Tom 2 ve Tom 3 baterinin en önemli parçalarıdır. Bunlardan satın alırken zil takımı ayrı bu saydığımız diğer bateri takımı ayrı satılmaktadır.

Yamaha – Pearl River – Sonor ve Tama akustik davul üreten bateri markalarıdır. Bu markalardan her hangi birini seçtiğiniz zaman kötü bir seçim yamış olmayacaksınız. Yani hepsi kaliteli markalardır.

 

 

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir