Kaya Sanat Blog

Piyano ile İlgili Sorular ve Cevapları

Kursa başladığım zaman piyano almam gerekiyor mu ?

Bu konuda ki fikrimizi açıkça belirtmek isteriz ki hemen piyano almanızı istemiyoruz. Küçük yaşlardaki minik  öğrencilerimizin etütlerini kurslarımızda bulunan piyanolarla gerçekleştirmelerini istiyoruz. Bu sayede hem bizim gözetimimizde çalışmalarını sağlayacak hemde öğrencimizin piyano çalmak  istediğinden tamamen emin olacağız.

Duygu değişimlerinin çok sık yaşandığı küçük yaştaki öğrencilerimize alacağınız piyanoyu dekor amaçlı kullanmanızı istemiyoruz. İlk 5 ay kursumuz da bulunan piyanolar ile çalışmalarını devam ettirmeniz 5. aydan sonra 5 oktavlı ve tuş hassasiyeti olan bir org almanız emin adımlarla ilerlemenizi sağlayacaktır.

1 seneden sonra ise artık öğrencimiz ilerlediğinde çaldığı ezgiler sizleri ve kendini  tatmin ettiği zaman hocamız da bu konuda onay verdikten sonra piyano alabilirsiniz.Bu konuda da yalnız değilsiniz.Sizin belirlediğiniz bütçe içerisinde en kullanışlı hangi piyano ise eğitmenlerimiz sizlere yardımcı olacaktır. Piyano kursu hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın.

Piyano da ki pedallar ne işe yarar ?

Piyano eğitimi esnasında piyanonun altında bulunan pedalların görevlerinin ne olduğunu bir çok öğrencimiz merak etmiştir.3 adet pedal ayak tarafında bulunur.

Derslere başladığını da bu pedalları en başta kullanmayız.Çünkü yarattığı etkiyi ve nüansı farkedemeyiz.Akıcı ezgiler çalındığı zaman pedalların yarattığı etkiyi daha iyi anlayabilirsiniz.

En sağda olan pedal nasıl kullanılır ?

Bu pedalda notaya bastığınız anda sağ ayağınızı da sağ pedala basıp elinizi çekseniz dahi nota tınlamaya devam eder yani ses uzar.Bu pedal sol elin ve sağ elin atlamalı olduğu notalar çaldığında  pedala basılır ki daha hızlı geçiş yaparak daha iyi notaları bağlarsınız.

Ortada ki pedal nasıl kullanılır ?

Akustik piyanolarda ortada ki pedal sesi biraz daha kısarak yani teller arasına keçe dediğimi süngeri koyarak sesi kısar.Ama duvar tipi elektronik piyanolarda çok fazla anlaşılmaz.

Biraz daha mat bir ses elde edilir.Daha kapalı parlak olmayan bir tını elde edilir.Bu pedallar elektronik piyanodan önce akustik piyanolarda çok daha verimli olmuştur.Piyano kursu İzmir der ki ;çoğu müzisyen sağdaki pedal olan sustain yani uzatma pedalını kullanır.

Solda ki pedal nasıl kullanılır?

Akustik piyanolar da çekiç dediğimiz tuşa bastığımız da tellere vuran bir mekanizma vardır.Her ses 3 telden oluşur.

Pedala basmadan tuşa bastığımız da 3 tele aynı anda vurur ve ses çıkar.Sol pedala bastığımız da bu teller den 2 tanesine vurarak sesi kısar ama parlaklık ve matlık getirmez.

Piyanoda sol ve sağ el ne işe yarar ?

İzmir mavişehir de piyano kursuna başlarken bilmeniz gereken ana başlık piyano çok sesli bir enstrümandır. Piyano eğitiminde sol el ve sağ el aktif görev alır.Sağ el ezgiyi çalarken sol el ise sağ eli destekleyen bas seslerin yürüyüşünü gerçekleştirir.

Sol el olmazsa sağ el , sağ el olmazsa sol el tek başına bir şey ifade etmez. İki elinizin birbirine uyumlu hareketi sonucunda piyano çalıyor olabileceksiniz.

Piyano çalmak için küçük yaşlarda mı başlamak gerekir?

Piyano çalmaya başlamak için ideal  yaşlar 5 ile 9 yaşlar  arasıdır.Çünkü bu yaşlarda algılar tamamen açık odaklanma ve konsantrasyon iyi bir seviyededir .Bu yüzden hızlı algılayarak daha çabuk ilerleyecek ve beyin gelişimine de daha fazla katkısı olacaktır.

İlerleyen dönemlerde  kas hafızası geliştiği ve sağ ve sol elini birbirinden bağımsız kullanabildiği  için 15 ile 20 yaşlar arası  eserleri zorlanmadan icra edebilecektir.

Yetişkin kursiyerlerimizin bu konuda karamsar olmasını gerektirecek bir durum yoktur.Bizler için ders alacak öğrencinin  sadece istemesi ve harekete geçmesi yeterlidir.

Piyano kursuna en erken ne zaman başlanır?

Kaya Sanat Akademi olarak en erken derse başlama yaşı genel olarak 6 yaş olarak yazılmaktadır.Fakat piyano kurslarına başlama yaşı daha erken olmalıdır.

Avrupa ve uzakdoğu ülkelerinde 3 yaşından itibaren çocuklar piyano kursu almaya başlıyorlar.Piyano çalgıdan ziyade beyin egzersiz aletidir.Özellikle okul öncesi kesinlikle piyano eğitimi ile algıları ve motor kasları çalıştırılmalıdır.

Piyano Kursumuz bu aşamada sizlere eğitim alma yaşını 4 yaşına kadar indirmeli olduğunu savunuyor.4 yaşında piyanoya başlayan öğrenci 2 sene içerisinde pırıl pırıl berrak bir zihin ile okula ve okumaya çok daha elverişli şekilde hazırlanmış olacaktır.

4.yaştan itibaren piyano kursuna  başlayan çocuklarımız renkler ile sağ ve sol elini kullanarak beyin jimnastiği yapacaklardır.2 yıl içerisinde güzel şarkılar ayrıca bunun üzerine çok zeki bir çocuk bizleri bekliyor diyebiliyoruz.

Parmak yapısı piyano çalmak için önemli midir ?

Piyano çalmak , sağ ve sol elimizi birbirinden bağımsız olarak hareket ettirmeyi sağlayan enstrümanlardan birisidir.

Küçük yaşlarda piyano çalmak motor kaslarınızı , el kol koordinasyonunuzu ayrıca beynin sağ ve sol loplarını aynı anda kullandırarak bu yetilerinizi geliştirmeye doğrudan etki eder.

Piyano çalarken parmaklarınızın yapısı bizim için olmazsa olmaz kıstaslardan birisi değildir.Sizlerden istediğimiz ,derslerinizi aksatmadan düzenli olarak eğitime devam etmeli ayrıca sağ ve sol elinizi birbirinden bağımsız şekilde kullandıracak bol bol  etüt çalışmalısınız.

Sağ elim ezgi çıkarabiliyorum yetenekli miyim ?

Piyano kursu İzmir dendiğinde sizlere her konuda yardımcı olan Kaya Sanat Akademi sorularınıza içtenlikle cevap vermeye devam ediyor.

Piyano çalmak için küçük yaşlarda başlamak önemlidir. Fakat bundan daha önemli olan ise piyano çalmayı istemenizdir.Çünkü istedikten sonra yaşın da çok önemi kalmamaktadır.

Duyduğunuz melodileri çıkarabilmeniz tartışılmaz bir yeteneğinizin olduğu gösteriyor.Önemli bir durum var ki piyano ;çift el çalındığında piyano çalıyorum diyebiliyorsunuz.Yani sol eliniz ile akor basıp sağ eliniz ile ezgiyi çalabildiğiniz zaman piyano çalabiliyorsunuz.

Piyano kursu İzmir bu aşama sağ ve sol elinizi birleştirmeye başladığınız da beyninizde ki iki loobuda kullanarak algılarınızı ve motor kaslarınızı güçlendirebiliyorsunuz.

Sadece sağ elinizle çaldığınızda bir enstüman çalmış olursunuz.Beyin olarak bir gelişim göstermez.İki elinizi aynı anda kullandığınız zaman piyano çok faydalıdır.

İkinci el piyano alınır mı?

Piyano kursu alıyorsanız belli bir zaman sonra piyano alma gereği doğacaktır. Ülkemiz de doların çok yüksek olması sıfır piyano alma olayını zorlaştırdı.

Bizler Kaya Sanat Akademi’de alanında uzman eğitmenlerimiz ile 2.el satış sitelerini inceleyip sizlere göre bütçenize göre uygun piyano hangisi ise araştırıp sizlere yardımcı oluyoruz.

Bu süreçte ise sizlerle eğitmenimiz beraber hareket ederek piyanoyu deneyip uygunsa satış için sizlere onaylıyor.

Piyano kursu fiyatı ne kadar?

Piyano kursu fiyatlarını bunun yanında bizler için önemli olan piyano fiyatlarını da sizler için araştırdık.Piyano kursu fiyatları İzmir de çok değişkenlik gösterse de her bütçeye uygun piyano bulunabilir. Bizler Kaya Sanat Akademi olarak piyano kursu fiyatları için uygun bütçeye uygun olmasını bekliyoruz ve çabalıyoruz.

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir
Kapalı