Kaya Sanat Blog

Piyano Notalarının Yerleri

Piyanoya ilk olarak başlamak için piyano notalarının yerleri ve parmak konumları çok önemli oluyor. Bu içerikte de sizlere piyano üzerinde bulunan tuşların hangisinin hangi nota olduğunu anlatmaya çalışacağız.

Aslında piyano notalarının yerleri çok karışık görülse de belirli bir mantığı olduğunu göreceksiniz.

Piyano Öğrenirken Ellerimizin İlk Konumu!

Piyano Notalarının Yerleri

Resimde gördüğünüz gibi aslında ilk olarak şunu bilmemiz gerekir. 2  tane siyah tuşun başında ki beyaz tuş bizlerin başlangıç sesi olan do notasıdır. Do notasını bildikten sonra gerisi çok kolay olacak. Bu tablo üzerinde gördüğünüz gibi piyano notasının üzerinde ki do da aynı yer de org üzerinde bulunan do sesi ise  bu tabloda ki do ile aynı yerde bulunur.

Oktav : Ses genişliği yada ses aralığı demektir. Yani 61 tuşa nazaran 2 oktav daha fazla aralığa ve tuşa sahiptir. Şöyle düşünebilirsiniz ; orta kısımda ki nota yerleri aynı başta ve sonda 1 er oktav daha tuş var.

Bizler ilk piyano kursuna başlayan öğrencilerimiz için orta do dediğimiz piyanonun pedallarının üzerinde olan do bizleri için ilk başlangıç oktavı veya sesidir. Ortalama orta oktav dediğimiz piyano da 0 a denek gelen kısımda ortalama 2 veya 3 ay çaldıktan sonra yavaş yavaş sağ ve sol taraflara yani oktavlara doğru genişleme tekniklerini ve parmak geçişlerini öğrenir.

Hangi Notada Hangi Parmak Basılacak?

Piyano Notalarının Yerleri

Piyano çalarken öncelikle notaların hem dizekteki yani notaların yazıldığı yerdeki adlarını okuyabilmemiz gerekir. Başlangıç olarak notaları öğrenirken üzerine parmak numaraları yazılarak nota geçiş hakimiyetini daha hızlı kavrayabilmesini sağlıyoruz. olarak öğrenildiğinde üzerine parmak numaraları yazılır. Bu şekilde de bir süre sizi idare edebilir fakat bunlar değil de asıl olarak parmak sıralamasını da bilmeniz gerekir. Yani do dan başladığınız zaman do re mi fa sol notasına kadar parmaklarımız yeterken devamın la si ve do notası da vardır ve esere göre bunları da çalmamız gerekebilir.

Burada önemli olan parmak sıralamasını bilmektir. Yani do – re ve mi notasından sonra tekrar baş parmağımız fa sol la si de şeklinde sıra ile basacaktır.

Bu sadece 1 oktav yani sağ ve sol elinizi koyduğunuz yer de değil piyanonun en başında yani en kalın yerinde de bu notalar mevcuttur. Yani 1. oktav dediğimiz yer de do – re- mi-fa-sol-la-si ve do notası mevcuttur. Yani çaldığınız eseri tüm oktavlardan çalabilirsiniz.

Piyano Üzerinde İlk Olarak Do Notasını Bulmalısınız!

Piyano Notalarının Yerleri

Piyano çalarken do notasının yerini bulduğunuz da işlerin ne kadar kolay olduğunu görebileceksiniz. Aslına bakarsanız Do notasını bulduktan sonra sıra ile re mi fa sol olarak yan yana parkalarımızı koyabiliriz. Bu şekilde de aslında çok fazla kafa karıştırıcı bir durum olmamaktadır.

Resim de de gördüğünüz gibi do notası işaret edilmiş. Bu do notasını baş parmağınız ile bastığınız zaman yanın da ki beyaz tuşlara sırası ile parmaklarınızı basabilirsiniz.

Piyano Üzerine Ellerimi Nasıl Koyabilirim?

Piyano Notalarının Yerleri

Piyanoya veya orga oturduğunuz zaman ilk olarak do notasının nerede olduğunu bularak başlamalısınız. Sağ elinizin baş parmağı do notasında olacak. Yani 1. parmağımız dediğimiz baş parmağımız do notasında olacak.

Do notasını koyarken her zaman bu şekilde olmuyor fakat temel olarak bu şekilde yapmanız gerekmektedir. Sonrasında do ya diğer parmaklarımız da gelebilir. Fakat başlangıç için kesinlikle do notasına sağ elimizin baş parmağının denk gelmesi gerekir.

Sağ eliniz ile öncelikle do notasını bastıktan sonra sol elinizin baş parmağını da aynı do notasına koyabilirsiniz. Yani sol el do notası ile sağ el do notasına aynı baş parmağımız ile basmalıyız.

Bu işlem tamamlanınca sol el parmaklarımız ile sıra ile si la sol fa notalarına yerleştirebiliriz. Sol elimiz de ise do re mi fa sol notalarına yerleştirebiliriz

Piyano üzerinde nota yerlerine ellerimizi koyduğumuz zaman ilk olarak dikkat etmemiz gereken bileklerimizin kırılmamasıdır. Yani bileklerimiz karşıya düz bakacak şekilde basılmalıdır. Daha sonra ise hep deriz ellerimiz de bir pinpon topu olduğunu düşünerek ellerimizi koyalım.

Parmaklarınızı Piyano da Her Tuşa Koyabilirsiniz Ama!

Piyano Notalarının Yerleri

Bakın yukarıda ki tabloda da gördüğünüz gibi C yazan harfler do olarak kabul ediliyor. Bunun üzerinde piyano da 8 adet do notası olduğunu görebilirsiniz. Bizler piyano üzerinde farketmenizi istediğimiz .

Piyano Duruşumuz da Önemli!

Piyano Duruş

Piyano da parmak notalarının yerleri gibi bundan çok daha önemli olan vucudunuzun duruşudur. Piyanoya oturduğunuz zaman kambur şekilde oturup ellerinize bakmak için boynunuzu eğerseniz bir süre sonra kaslarınız yorulur. Resim de gördüğünüz gibi piyanonun karşısında dik bir şekilde oturup aşağıya doğru eğilmemelisiniz. En önemlisi de bu konu zamanla dikkatten kaçarak unutuluyor. Sağlık açısından çok önemlidir.

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir