Kaya Sanat Blog

Piyano ile Org Arasındaki Farklar Nelerdir?

Piyano kursuna başlamadan önce biz piyano konusunda deneyimli ve formasyon eğitimi almış eğitmenler olarak çocuğumuzun piyano çalacağından emin olmadan piyano almayalım. Çünkü küçük yaştaki çocuklarımızın büyüme aşamasında psikolojileri de değiştiği için açıkçası bir anda çalmak istemiyorum diyebilirler.

Özellikle şuanki durumda her şeyin online olduğu ve çocuklarımızın enerjilerini atamadıkları için sürekli evden ders yapmak da biraz sıkıcı olduğunu gözlemleyebiliriz. Bundan dolayı temkinli yaklaşmakta fayda var. Tabii ki o enerjiyi spor yaparak ve müzik kurslarına gelerek atacak fakat tamamen tecrübelerimize dayanarak söyleyebilir ki siz sadece bizlerle iletişime geçin gerisini bizler halledebiliriz.

Org nedir?

Piyano ile Org Arasındaki Farklar Nelerdir?

Org aslına bakarsanız ritimli tuş hassasiyeti olan veya olmayan tuş sayısı 32 den 88 tuşa kadar çıkan çok basit ve çok karmaşık şekilde çoğunlukla sağ elimiz de melodi çalınan sol elimizin aktif olarak kullanmadığımız bir müzik aletidir.

Org denildiğinde genel olarak düğünler de çalanlar gelebilir. Fakat piyano kursuna başlayan öğrencilerimiz için piyano  almadan önce kullanabileceğimiz fiyat olarak çok uygun orglar olduğunu söyleyebiliriz.

İzmir’de piyano kursu olsun online piyano kursu için öncelikle org alarak başlamak çok daha mantıklı olacaktır. Çünkü org hem öğrenmek için yeterli hem de fiyat olarak çok daha uygundur.

Piyano sesine en yakın orglar için bu listeye tıklayıp not alabilirsiniz.

Online piyano kursu için org kullanılır mı?


Gün içerisinde bizlere sorulan sorular da da online piyano kursu almak için piyano almamız gerekir mi gibi sorularla karşılaşıyoruz. Bu soru çok ama çok normal bir soru olarak öncelikle şöyle cevap verelim. Bizler için piyano dersinin verimli olması için 5 oktav dediğimiz ve tuş hassasiyeti olan org almanız piyano dersinin verimli olması için yeterlidir.

Bir üstteki linkte piyano sesine en yakın orgları anlatmaya çalıştık. Sizler de piyano almadan önce ortalama 1200 TL civarında org alarak sizler de online piyano kursunun verimli olması sağlanabilir.

Piyano nedir?

Piyano ile Org Arasındaki Farklar Nelerdir?

Piyano genel olarak ritimsiz sol ve sağ elin aynı anda kullanıldığı bir enstrüman olmakla beraber duvar piyanosu, akustik duvar piyanosu ve elektronik piyano olarak çeşitleri vardır. Genel olarak 88 tuşa sahip olan bu piyanolar da ritim yoktur. Tuşlar orga göre biraz daha ağır ve doludur.

Evde org kursta piyano zor olmaz mı?

Aklınızdan bu sorunun geçmesi lazım biz sizin yerinize soralım. Öncelikle şöyle düşünmek çok daha mantıklı olacaktır. 6 yaşında piyano kursuna başlayan çocuğumuz var. Çocuğumuz piyano kursundaki 1 ayını bitirdiğinde bizler siz velilerimiz iler beraber hocamıza soruyoruz.

Hocam çocuğumuz nasıl gidiyor?

Bu aşamada Kaya Sanat Akademi olarak diğer kurslar da gördüğümüz çok iyi kelimesini bizlerden duyamayabilirsiniz. Biraz daha ayrıntılı bilgi alacağınızı söyleyebiliriz. Çünkü bizim bakış açımız o çocuğumuzun hayatın da bizler ile beraber müziğe başladı ve bizim için bu büyük bir sorumluluk olduğunu söyleyebiliriz.

Ücretsiz deneme dersinde 15 dakika olan sürede piyanoya yatkınlığına bakıyoruz. Fakat ilk 1 aydan sonra enstrüman almak için bu toplantıyı yapmalıyız.

Bu ayrıntılı görüşme de öncelikle neler konuşuyoruz?

  • Öğrencimizin ders içi performansı
  • Öğrencimizin diğer derse geldiği motivasyonu
  • Uzun vadede piyano çalma ön görüsü
  • İletişim ve bilgiye karşılık verme becerisi

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir