Kaya Sanat Blog

Piyano Çalmanın Faydaları

Piyano Çalmak İletişim Arttırır!

Piyano Çalmanın Faydaları

Piyano çalmak iki el ile yapılan bir eylemdir. Bundan dolayı da sol elini kullanırken sağ elini de aktif olarak kullanması beynini ikiye ayırabildiği için hem ne konuşacağını ve konuşurken cümlenin devamını da düşünerek kendini çok daha iyi ifade edebilecektir.

Piyano Çalmak Hızlı Okuma Ve Anlama Becerisini Arttırır!

Piyano Çalmanın Faydaları

Piyano çalarken hem sol hem de fa anahtarı dediğimiz notaları okuruz. Ve piyano çalarken sağ el sol anahtarı sol el fa anahtarı çaldığı zaman ardışık olarak bu notaları ellerimize aktarırız. Yani ardışık şekilde 4 işlem yapıyoruz. Bu olay bizlere devamlılığı getiriyor. Bu devamlık içinde nota takibi büyük önem kazandığı için kitap okumak veya işlem yapmak çok daha basit oluyor.

Piyano Çalmak Sayısal Zekayı Geliştirir!

Piyano Çalmanın Faydaları

Piyano çalmak sayısal zekayı gözle görünür derece geliştirir. Çünkü müzik matematiktir deriz. Yani nota okurken bir süre nota sürelerini okurken eşit derecede çalmamızı bekleyen bir süre vardır. Aslında bu süreleri belirli zamana bölmek tamamen matematikle alakalıdır. Bunları çok kısa sürede hesaplayıp çalmamız gerektiği içinde müzik matematiğe çok faydalı diyoruz.

Piyano Çalmak Kendini İfade Etme Yetisini Kuvvetlendirir!

Piyano Çalmanın Faydaları

Piyano çalmak diğer enstrümanlar açısından çok daha sağlığa hitap edebiliyor. Özellikle her iki eli kullanma konusundaki çalışmalar ve beynin her iki tarafı çalıştırması sizleri mükemmel bir iletişim becerisine kavuşturuyor. Bundan dolayı çoklu düşünme dediğimiz olay piyano çalarken gerçekleşiyor.

Piyano Çalmak Konsantrasyon Süresini Uzatır!

Piyano Çalmanın Faydaları

Bir piyano eserini çalabilmeniz için notaları kısa kısa değil bir melodi çıkana kadar devam ettirmeniz gerekmektedir. Bu durumda hem notaya hem de elinize iyi şekilde odaklanmanız gerekmektedir. Yani konsantre olmanız gerekecektir. Şarkıyı bitirmeniz için de full konsantre olmanız sizlerin gündelik yaşamda ki konsantrasyonunuzuda arttıracaktır.

Piyano Çalmak El Kol Becerisini Arttırır!Piyano Çalmanın Faydaları

Piyano çalarken sol ve sağ eliniz birbirinden bağımsız hareket edeceği için bir disiplin söz konusu olacaktır. Yani el kol ve göz koordinasyonunuz sürekli gelişecektir.

Doğal Vitamin Olarak Piyano Çalabilirsiniz!

Piyano Çalmanın Faydaları

Piyano çalmak özellikle unutkanlığa ve zeka gelişime bariz katkısı olan enstrümandır. Birçok beyin cerrahı ve doktorlar piyano kursu almaktadırlar. Nedeni ise unutkanlık ve hafızayı güçlendirmek cevabını verirler.

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir