Kaya Sanat Blog

Piyano Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bu yazıyı okuduktan sonra sizler de piyano bilen bir piyano eğitmenine ihtiyaç duymadan piyano seçimi yapabileceksiniz. 

Piyano Kursuna Başlamadan Piyano Almamalısınız!

Piyano Kursuna Başlamadan Piyano Almamalısınız!

Piyano çalmaya başlamak istediğiniz zaman öncelikle piyano kursu alacağınız kurumda ki piyanolar ile bir süre çalışmalısınız. Bu sayede hem kendinizi gözlemler hem de o sırada piyano eğitmenlerimiz ile nasıl bir piyano almanız gerektiğini anlayabilirsiniz.

Amacımız sizlere hem uygun hem de kaliteli performans ürünü bir piyano aldırmak olacaktır.  Örneğin kawai piyanolar 10 bin lira yamaha piyanolar 14 bin lira bu arada ki 4 bin liralık fark ödemeye gerek kalmadan aynı özellikler de piyano satın almak mümkündür. Bizlerin amacı da sizlere en doğru piyanoyu en uygun fiyatla sizlere aldırmaktır.

Piyano Alırken Bütçe Belirlemesi Yapılmalı!

Piyano Alırken Bütçe Belirlemesi Yapılmalı!

Piyano satın almadan önce örneğin maksimum 8 bin liralık bir bütçe ayırmalıyım diyebilmeniz ve bu durumda bu fiyatlar arasında piyano seçmeniz şeklinde yorumlamanız gerekir. Bunun için de piyano için uzun ömürlü ve uzun yıllar çalmak mı isterseniz ona göre piyanolara bakılmalı veya ne olacağı belli olmaz duruma göre daha kaliteli bir piyano alabilirim derseniz ona göre piyano alabilirsiniz.

Piyano Almaya Gidiyoruz!

Bir müzik markete gittiğimiz de piyano almak istediğimizi belirttiğimiz zaman bizlere bir çok seçenek sunacaklardır. Burada sizlerin önce piyano kursu eğitmenleri ile görüşüp tüm modellerin internet fiyatlarına bakmalısınız.

İnternetten Fiyatlarına Bakmadan Almayın!

Öğrencimiz bir anda hocam biz piyano aldık çok güzel diyerek kursumuza geldi. Çok sevindik onun adına ve ne aldığınız sorduğumuz da aynı piyanonun internet satış fiyatının 1000 lira daha uygun olduğunu gördük. Bundan dolayı da üzüntü duydu ve kendini kötü hissetti. Tabi ki de geri iade yapabilirsiniz fakat kargo ve iade ile uğraşmak çok sıkıntılı ve can sıkıcı bir hal alıyor.

Örneğin 5 marka belirledik. Bu markaların satış fiyatlarına baktık ve artık fiziki olarak bakmamız gerekir. Müzik markete gittiğimiz de ben piyano almak istiyorum şeklinde değil de şu marka şu model piyano var mı şeklinde talepte bulunmanız daha olumlu sonuçlar verecektir.

Piyano Tuşlarına Nasıl Olmalı?

Piyano Tuşları

Örneğin ilk markanın piyanosuna baktınız. İlk yapmanız gereken tuşların ağırlığı ve yumuşaklığı olmalıdır. Yani bastığınız tuşlar hem doluluk hissiyatı verecek hem de yumuşak olması gerekir. Bazı piyanoların tuşları ork tuşu gibi plastik ve hafiftir. Bu sizler için kısa ömürlü ve kalitesizdir.

Örneğin diyelim ki yan tarafınız da 15 bin lira değerinde bir piyano var. Onun tuşlarına da basarak sizin baktığınız piyano tuşlar arasında hissedilir derecede fark var mı yok mu buna bakıp fikir edinebilirsiniz. Emin olun ki çok işe yarayacaktır.

Piyano Pedallarının Çalışıp Çalışmadığını Kontrol Etmelisiniz.

Piyano satın alırken piyanonun alt kısmından 3 adet piyano pedalları bulunur. Bu pedallardan en sağda ki piyanoya yeni başlayacak öğrenciler için ilk 1 sene içinde çok kullanacağı bir pedaldır.

Bu pedalı nasıl kontrol edebiliriz?

Öncelikle sağ ayağınız ile pedala basılı tutup bir tuşa basıp elinizi kaldırın ama ayağınız basılı kalması gerekir. Yani elinizi çektiğiniz de de o ses devam etmesi gerekir. Bu pedalı kontrol ederken ayağınız basılı olduğu halde ses kesiliyor ise problem var demektir.

Kurulum ve Tabure Desteği Alınmalıdır!

Piyano tuşlarına baktığınız ve beğendiniz. Bu aşamadan sonra piyanonun yanında kurulum desteği var mı yok mu öğrenmelisiniz. Ayrıca bunun yanında kulaklık ve piyano taburesi de verilmelidir. Fakat bazı ürünler çok indirimli olabiliyor piyano taburesi verilmeyebiliyor. Dışarıdan piyano taburesi de alabilirsiniz. Ortalama 350 lira gibi bir rakama sahip olabilirsiniz.

Tabi piyanoyu uygun fiyatlı bulduğunuz zaman çok da tabure ve başka aksesuarlara takılmamalısınız. Önemli olan piyano kalitesidir.

Alabileceğiniz Piyano Marka Önerileri

Sizleri üzmeyecek uzun süre kullanabileceğiniz piyano markalarını da yazalım.

Kawai kdp 110 

kdp 110 piyano

Fiyat olarak ortalama 9750 ile 10.300 lira olan bu piyano Yamaha ile aynı fabrikada üretilmiş ve yamaha fiyatları arttığı için muadil ürün olarak üretilmiştir. Yanında piyano taburesi ve kulaklık ile kurulum desteği de verilmektedir.

STEİNBECK Dijital Piyano SP088

steinbeck-sp-088W

Bu piyano ilk çıktığın da bu da neyin nesi dediğimiz bir marka olduğunu söyleyebiliriz. Sonrasında deneme fırsatımızdan sonra kurumumuza aldığımız uygun fiyatlı piyanodur. Ortalama fiyatı 6500 ve 6900 lira olan bu piyano gayet uygun fiyatlı olup siyah ve beyaz seçenekleri vardır.

Fakat piyano ve kurulum için ekstra ücret talebi oluyor. Fakat arada 3500 liralık fark verip daha üst bir model almaya gerek olmadığını düşünüyoruz.

Yamaha Ydp 164

yamaha-ydp164

Yamaha ydp 164 ve üzeri modeller kendilerini ispatlamış markalardır. Evet bir kere alalım derseniz kesinlikle önereceğimiz marka ve modeldir. Ydp 163 ve üzeri tüm modeller aslına bakarsanız çok kalitelidir.

Kurulum tabure kulaklık desteği vardır. Bundan kaynaklı düşünmeden alınabilecek piyano markasıdır. Fiyat olarak en uygun 13000 lira civarındadır.

 

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir