Kaya Sanat Blog

Hangi Tür Gitar ile Başlamalıyım?

Hangi tür gitar ile başlamanız gerektiği aslında bir çok kez konuşulsa da hala bu konuda net bir cevaba ulaşılmış olmadığını görüyoruz. Özellikle İzmir’de gitar kursu arayıp bizlere bu konuda fikrimizi soran öğrencilerimize de aynı burada olduğu gibi açıklıyoruz.

Öncelikle dinlediğiniz müzik türü bu konuda sizlere ipucu vermektedir. Sizler hardrock dinleyen bir öğrenci için klasik gitar dersi vermek veya klasik gitar çalmak zorunda bırakırsanız sıkılacaktır.

Hobi olarak gitar kursu alanlar klasik gitar ile mi başlamalı?

Önceden gitar kursu alan kurumların veya eğitmenlerin bu konuda katı bir kuralı vardı. Kesinlikle klasik gitar ile temel oturtulacak bu konuda emin olduktan sonra uzun bir süre çaldıktan sonra geçiş yapabilirdi.

Günümüze doğru gitarlar arasındaki teknik konular o kadar çok çeşitlenmeye başladı ki artık klasik gitar da yaptığınız teknikleri elektro gitarda kullanamayacak şekilde teknikler arasındaki fark açıldı.

Online gitar kursu veya İzmir’de gitar kursu olarak öğrencilerimi ile yaptığımız ücretsiz deneme dersleri ile beraber sorduğumuz sorular da öncelikle dinlediği tarz ve bu konuda neden gitar kursuna başlamak istediğini soruyoruz.

Özellikle bu konuda dinlediği müzikler gitmesi gerektiği yolu belirliyor. Yani çalacağı gitar tarzı konusunda bizlere çok daha net bilgiler vermektedir.

Elektro gitar kursu için klasik gitar kursu almak zorunda değilsiniz

Hangi Tür Gitar ile Başlamalıyım?

Elektro gitar kursu bunun yanında zaman veya pandemiden dolayı online elektro gitar kursu almak isteyenler için direk sıfırda olsa elektro gitardan başlaması gayet normal ve doğaldır. Yani elektro gitar çalmak istediyse bu konuda özellikle hevesini kırmadan elektro gitar ile başlayabilir.

Elektro gitar ağır, çocuğum taşıyabilir mi?

Evet elektro gitarların manyetik ve elektronik devresinden kaynaklanan bir ağırlı mevcuttur. Özellikle küçük kursiyerlerimizin elektro gitar konusunda özellikle elektro gitar askısı kullanmasını öneriyoruz. Ağırlığı büyük ölçüde hissetmezsiniz. Bu konuda gitar çalımını zorlayacak bir durum olmayacaktır.

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir