Kaya Sanat Blog

Kısa Sap ile Uzun Sap Bağlama Arasındaki Fark

Bağlama çalmak istediğinizde, size önerilen kara düzen veya bağlama düzeni denilen bağlama tipi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu öneri sizin için önemli olmamakla beraber şimdiye kadar ustaların bile öğrenmiş olduğu düzeni siz kendi anlayışınıza göre yeniden yapılandırabilirsiniz. Bu yazımızda kısa sap ile uzun sap arasındaki farka göz atacağız.

Kısa sap veya uzun sap bağlama türü önemli mi?

Bizler için bu konu çok ama çok önemli! Çünkü sizler bağlama kursuna başlarken dinlediğiniz bu zamana kadar idol olarak aldığınız insanlardan esinlenerek bağlama kursuna başlayarak bu konuda sizler de hayatınıza değişiklik katmak istiyorsunuz.

Şimdi bir kişi neden uzun sap bağlama çalmalı veya neden kısa sap bağlama çalmalı?

Denizli’li Ahmet’in Bağlama Serüveni

Bağlama türleri Anadolu’nun bir çok yöresine göre farklılık göstermektedir.Örneğin Ahmet Denizli’de doğdu büyüdü. Şimdi Ahmet doğduğunda etrafında dinlediği düğünler de gördüğü Zeybekler ve Teke Yöresi dediğimiz hareketli oyunlardır. Yani Zeybek Tavrı – Silifke tavrı – gibi tavırlar uzun sap bağlama ile icra edilir.

Yapısı gereği göller yöresi dediğimiz Aydın Muğla Denizli Fethiye Ödemiş bu alanı kapsayan müziklerin %90’nın da uzun sap bağlama kullanılır. Ahmet bağlama kursuna başladığında kısa sap bağlama önerdiği hocasına 2 ay sonra ” hocam ben zeybek çalmak istiyorum” dediğinde hocası onu ilerde yaparız diyerek geçiştirecektir.

Çünkü kısa sapta tavırlı zeybek çalmak çok daha zordur. Zordan ziyade uzun sap varken kimse kısa sapta zeybek çalmak istemez. Aslına bakarsanız Ahmet’e nereli olduğu hangi müzikleri dinlediği sorulsaydı uzun sap bağlama ile başlayacak ve 2 ayın sonun da istediği müzikleri çalabilecektir.

Malataya’lı Mehmet’in Bağlama Serüveni

Mehmet ise Malatya’lı olsun. Mehmet ise uzun havalar ile büyüdü. Deyişler ile büyüdü. Mehmet Erdal Erzincan, Musa Eroğlu ile büyüdü. Ama bağlama eğitmeninin uzun sap bağlamaya yönlendirmesi ile 2 ay sonra Erdal Erzincan’ın icra ettiği bir türküyü dinletti bunu çalmak istiyorum dedi. Ama hocası daha ilerde dedi.

Çünkü Erdal Erzincan’nın çaldığı kısa sap yani bağlama düzeninde o tını çıkmayacaktı.Mehmet’in de hevesi kaçtı nasıl olsa öyle çalamayacaktı. Bundan dolayı Mehmet yeteneksiz olduğunu hissedip bağlama çalmayı bıraktı.

Bundan dolayı bağlama kursu araştırırken dikkatli olmanızı öneririz.

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir
Kapalı