Kaya Sanat Blog

Nota Bilgisi Nasıl Geliştirilir?

Nota bilgisi nasıl geliştirilir konusunda sizlere en pratik en kolay ama akılda kalıcı bilgiler vermek istiyoruz. Öncelikle notalı çalmak sizleri enstrüman kurslarına çok daha hızlı ilerlemenize yardımcı olacaktır.

Öncelikle hepimiz ilkokuldaki nota bilgimizin üzerine yıllar geçtiğinden dolayı bir şey koymamışızdır. Çünkü iş yaşamı hayat yoğunluğundan dolayı bu konudan uzak kalmışızdır.

Nota öğrenmeden enstrüman çalınır mı evet aslında çalınır ama bir nota ile çalan ile aynı tatta gelmesini beklememelisiniz. Bundan dolayı nota demek rota demek sözüyle hareket etmelisiniz.

Öncelikle nota bilginizi geliştirmek için nota yerlerini öğrenmekten başlayabilirsiniz

Nota okumak isteyenler öncelikle nota nota yerlerini öğrenmekten başlayabilirler. Örneğin keman kursu alıyorsanız sol teli notalarını sonra re teli notalarını devamında la ve mi teli notalarını okuyabilirseniz.

Bu konuda çok çok hızlı aşama kaydedebilirsiniz. Nota yerleri için acele etmeyin her gün 2 nota yeri ezber yaparsanız bu süreç çok hızlı ilerleyecektir.

Nota yerleri tamamsa şimdi nota kalıplarını öğrenebilirsiniz

Nota Bilgisi Nasıl Geliştirilir?

Nota yerleri öğrenildikten sonra bir de bizim için önemli olan ritm kalıpları vardır. Bu ritm kalıpları melodileri çıkarmaya yarayan nota süreleri diyebiliriz. Örneğin bir vuruş nedir? Bir vuruşta kaç nota çalınır? Bunlar hangi işaretler ile gösterilir gibi nota kalıplarını da öğrenerek buy süreci iyice hızlandırabilirsiniz.

Bona yapmaya çalışmaya başlamalısınız

Bona bir notayı ritmi ile normal ses tonu ile okumaktır. Konuşur gibi okumaktır. Bona yaparken melodi anlaşılmaz sadece eserin ritmi bunun üzerine sözlü olarak notaların yerleri iyice aklınıza yer etmektedir.

Solfej yaparak son aşamadan esere hakim olabilirsiniz

Solfej ise notaları sesleri ile yani frekansları ile okumaktır. Bu seviye artık işi kapmış ve yeterli olunabilen seviyedir. Solfej yaparak melodilerin tınılarını duyabilirsiniz. İyi solfej yapmak için acele etmeyin zamanla oturacaktır. Solfejden ziyade bol bol bona yapmak çok daha etkilidir.

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir