Kaya Sanat Blog

Komşuları Rahatsız Etmeden Nasıl Keman Çalınır?

Kaya Sanat Akademi olarak İzmir keman kursu veya online keman kursu araştırırken öğrencilerimizin en fazla sorulardan birisi, keman çalarken bir yandan da hem ev halkının hem de komşuların rahatsız olup olmaması konusudur.

Bu bazen ciddi tedirginliklere yol açan bu durum yüzünden enstrüman çalmak hep ileri bir tarihe ertelenmiş veya çalmaktan vazgeçilmiştir. Bu konu bu kadar büyütülecek bit konu değildir.

Sadece keman için değil birçok enstrüman için bu rahatsızlık söz konusudur. Akustik piyano çalımında da çello çalımında da aynı problemi yaşamak mümkündür. Evdekileri veya komşularımızı değiştiremeyeceğimiz için bizler bu konuya çözüm bulmalıyız.

Keman sesi nasıl azaltılır?

Komşuları Rahatsız Etmeden Nasıl Keman Çalınır?

Keman sesi azaltılabilmektedir, bu konuda sizlere Kaya Sanat Akademi kurucusu ve keman eğitmeni Eren Kaya’nın işinize yarayacak videosunu paylaşmak isteriz. Bu konuda ilk olarak yapacağımız keman susturucusu edinmektir. Keman susturucuları keman köprüsüne takılan ortalama fiyatları 15 TL ile 100 TL arasında değişen keman sesini azaltan malzemedir.

Keman sesini azaltmak için içi metal dış kısmı ise kauçuk olan keman susturucuları sizlerin çok ama çok işini görecektir. Bu konuda deneyimlemiş birisi olarak sadece kauçuk olan keman susturucuları belirli bir seviye sesi azaltırken içi metal dışı kauçuk olan keman susturucuları %80 oranında keman sesini azaltmaktadır.

Çalıştığınız ortamın zemininde halı olmasına dikkat etmelisiniz!

Keman kayıt stüdyolarında sesin yankılanmaması için zemine halı döşerler yankı azaldığı için keman sesi de azalacaktır. Halı sesi emdiği için biraz daha aşağıya ve yukarıya az ses gidecektir. Özellikle tüylü halı seçerseniz bu konuda çok daha rahat edersiniz.

Komik gelebilir ama halı bu konuda çok verimlidir. Çok yüksek fiyatlar ile kurulan stüdyolara bu halılardan kimse koymazdı. Aslına bakarsanız odanızda ne kadar dolu ise ses o kadar az titreşim gösterir. Ses ne kadar az titrer ise o kadar az yayılır. Bu da sizin işinizi o kadar rahatlatır.

50 liraya bu sorunu çözebilirsiniz!

İnternette satılan ses yalıtım süngerleri var. Bu süngerlerden kullanıp keman çalıştığınız yerlere yerleştirirseniz. Kemanınızdan çıkan sesi emeceği için frekans daha az titreşecek ve daha az ses çıkacaktır. Bunun üzerine de keman susturucusu takarsanız Rahat bir çalışma ortamı elde edebilirsiniz.

Zemine halıyı koyduğunuzu düşünelim. Duvara da 2 adet ses yalıtım süngeri bunun yanına da keman susturucusu sizlere neredeyse konuşma ses şiddeti kadar bir etki yaratır. Bu sese de itiraz eden olursa komşunuzun kulakları çok hassastır. Hemen bir müzik kursuna başlasın!

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir