Kaya Sanat Blog

Ses Tellerinde Nodül Veya Kist Neden Olur?

Ses telinde nodül veya kist neden olur?  Ses tellerinde nodül, kist,polip veya ses tellerinde kanama olarak meydana gelebiliyor. Özellikle kulağa korkunç gelse de ameliyatsız belli bir düzeye kadar olanlar egzersizler ile düzeltilebiliyorlar.

Ses telinde polip veya nodül şan terapisi ile düzelmekte fakat ses teli kisti cerrahi yöntem ile tedavi edilmektedir. Şan veya şan terapisi ses teli kistinde çok fazla tedavi yöntemi olarak kullanılmaz.

Ses telinde kist nedir? Tedavisi İçin Ne Yapılmalı?

Ses Tellerinde Nodül, Kist veya Polip neden Olur?

İlk olarak ses tellerinizde meydana gelen zorlanmalardan kaynaklı ses teli üzerinde şişkinlik sivilcemsi kabarıklıktır. Bir veya birden çok olabilir. Bundan dolayı ses telleriniz tam olarak kapanmaz. Kapandığı zaman ses telleriniz arasından hava gelecektir. Ses kısılmaları ile kendini hissettirebilir.

30 dakikalık cerrahi operasyon ile ses teliniz üzerinde ki kist tedavi edilir. Ortalama 3 gün ses istirahati verilir. Üç günden sonra yavaş yavaş konuşabilir seviyesine gelebilirsiniz.

Şan konusunda önemli adımlar atabilirsiniz. İlk olarak sağlık üzerine yaptığımız şan egzersizler ses terapileri eski sesinize kavuşmanızı sağlar.Özellikle sesinizi kullanmayı öğrendiğiniz zaman nasıl ses tellerinize zarar vereceğinizi bildiğiniz için o sınırlara kendinizi hiç getirmezsiniz.

Ses Kısılması Problem Olur Mu?

Ses kısılması genel olarak çok sık gördüğümüz bir şey olduğundan dolayı çok problem gibi algılanmaz. Fakat uzun süren ses kısıklıklarının üzerine devam eden ,zorlanan bir ses kısıklığı sesinize zarar verebilir.

Özellikle ses kısıklığının neden yanlış tondan şarkı söyleme , size uygun olmayan ses egzersizleri ile sesinizin zorlanması başlıca sebeplerdir.

Özellikle kısık sesli bir sese sahipseniz çok fazla zorlamamak ve ses kısıklığının geçtikten sonra  performansa devam etmek en mantıklı olandır.

Ses Tellerinde Bu Sorunlar Neden Olur?

Ses tellerinde sağlık sorunları yaşamanızın en büyük sebeplerinden birisi kontrolsüz ses kullanımıdır. Özellikle fazla zorlamak bunun yanında bilinçsiz tiz sesler de şarkı söylemek asıl problemdir. Farkında olmadan iki adet zar şeklinde ses telleri dediğimiz kaslarınızı zedeleyerek kanamasına sebep olabilirsiniz.

Kendi kendinize şarkı söylemenizi çok destekliyoruz. Fakat unutulmamalıdır ki ses telleriniz bir enstrüman teli değildir. Bundan dolayı ses tellerinize zarar verdiğiniz zaman bunun dönüşü çok zordur.

Şan Dersi Neden Önemli?

İzmir Şan kursu olarak bizler özellikle şan derslerini şarkı söyleme dersi olarak değil sağlıklı şarkı söyleme dersi olarak görmenizin bu şekilde şan kursu aramanız gerektiğini söylemek isteriz. Çünkü sadece bağırarak veya sadece şarkı söylemek için şan dersi almak sizleri yormaktan başka sanırım bir şeye yaramayacaktır.

Belirli egzersizler ile önce sesinizi tanımanız ve daha sonrasında yavaş yavaş şarkı söylemeyi öğrenmeniz gerekecektir. Bu sayede hem daha bilinçli hemde daha duru bir sese sahip olmanızı istiyoruz.

Ses Teli Sorunlarını Aşmak İçin Temel Egzersizler!

 • Sabah kalktığınız zaman sadece 1 bardak su içerek güne başlamalısınız.
 • Şarkı söylerken mutlaka yanınız da su bulundurmalısınız.
 • Tonunuzdan tiz veya tonunuzdan pes şarkılar söylemek sizlere yoracağı ve ses tellerini zedeleyeceğinden dolayı karaoke şarkılarından uzak durmalısınız.
 • Şarkı söyleme esnasında öksürme isteği veya boğaz temizleme gibi bir hissiyat geldiği zaman tekniğiniz ile problemler olduğu ve bunu düzeltmeniz gerektiği sinyali gelir.

Şan Dersi Olmadan Olmaz Mı?

İzmir şan kursu olarak, sizler şarkı söylemek istiyorsanız ve bu konuda kendinizi geliştirmek istiyorsanız, muhakkak bir koçunuz olması gerekmektedir. Özellikle şan dersi veya şarkı söylemek konusunda yukarıda saydığımız sıkıntılı durumları yaşamadan önce sizlere hem doğru tekniği bunun yanı sıra peslerinizi ve tizlerinizi genişletecek bir eğitmen gerekecektir.

Doğru eğitmen ile şan kursuna başlamadan önce kulak testinizi yaptırarak ses özelliklerinizi tanımlatabilirsiniz. Özellikle bizler Kaya Sanat Akademi şan kursu olarak muhakkak öğrencilerimize doğru bilgiler vererek kısa sürede en verimli seviyeye ulaştırmaya çalışıyoruz.

Unutulmamalıdır ki ses telleri enstrüman tellerinden farklıdır. Enstrüman tellerini değiştirebilirsiniz , fakat ses telleriniz siz hayatta olana kadar sizlere eşlik etmeye devam edecektir.

Sesinizin Zarar Görmemesi İçin Çok Önemli 10 Madde!

 • Kadın vokal olarak erkek vokallere, erkek vokal olarak kadın vokallere eşlik etmekten kaçınmalısınız.
 • Şarkı söylemeye çalışıp sonradan şan dersi almaktansa şan dersi temeli alıp şarkı söylemek çok daha verimli olacaktır.
 • Sadece şarkı söylenen temel egzersiz ve şan tekniği ile bilgi alamadığınız şan dersinden uzak durmalısınız.
 • Şan kursu başlığı değil şan kursu içeriği sizler için çok daha önemli olmalıdır.
 • Şan hocasının sesinin güzelliği önemli ama sizlere ne katacağı çok daha önemlidir.
 • Ses eğitimi dersinde mutlaka piyano ile çalışmalısınız.
 • Şan dersine gideceğiniz şan eğitmeninin ilgili bölümünden mezun olduğu ve ana branşının bu olması sizlere çok fayda sağlayacaktır.
 • Özellikle tiz sesler çalışırken gayet sakin ısıtılmış bir ses ile yavaş yavaş çıkılmalı ve inilmelidir.

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir