Kaya Sanat Blog

Ses Tellerinde Nodül, Kist veya Polip neden Olur?

Ses telleri rahatsızlıkları olarak bunları çok duymuşuzdur. Ses tellerinde nodül, kist,polip veya ses tellerinde kanama olarak meydana gelebiliyor. Özellikle kulağa korkunç gelse de ameliyatsız belli bir düzeye kadar olanlar egzersizler ile düzeltilebiliyorlar.

Ses telinde polip veya nodül şan terapisi ile düzelmekte fakat ses teli kisti cerrahi yöntem ile tedavi edilmektedir. Şan veya şan terapisi ses teli kistinde çok fazla tedavi yöntemi olarak kullanılmaz.

Ses telinde kist nedir? Nasıl olur ? Ses teli kisti tedavisi nasıl olur?

Ses Tellerinde Nodül, Kist veya Polip neden Olur?

İlk olarak ses tellerinizde meydana gelen zorlanmalardan kaynaklı ses teli üzerinde şişkinlik sivilcemsi kabarıklıktır. Bir veya birden çok olabilir. Bundan dolayı ses telleriniz tam olarak kapanmaz. Kapandığı zaman ses telleriniz arasından hava gelecektir. Ses kısılmaları ile kendini hissettirebilir.

30 dakikalık cerrahi operasyon ile ses teliniz üzerinde ki kist tedavi edilir. Ortalama 3 gün ses istirahati verilir. Üç günden sonra yavaş yavaş konuşabilir seviyesine gelebilirsiniz.

Şan konusunda önemli adımlar atabilirsiniz. İlk olarak sağlık üzerine yaptığımız şan egzersizler ses terapileri eski sesinize kavuşmanızı sağlar.Özellikle sesinizi kullanmayı öğrendiğiniz zaman nasıl ses tellerinize zarar vereceğinizi bildiğiniz için o sınırlara kendinizi hiç getirmezsiniz.

Ses tellerinde neden bu şekilde sıkıntılar yaşanır?

Ses tellerinde sağlık sorunları yaşamanızın en büyük sebeplerinden birisi kontrolsüz ses kullanımıdır. Özellikle fazla zorlamak bunun yanında biliçsiz tiz seslerde şarkı söylemek bu gibi durumlarda özellikle farkında olmadan iki adet zar şeklinde ses telleri dediğimiz kaslarınızı zedeleyerek kanamasına sebep olabilirsiniz.

Kendi kendinize şarkı söylemenizi çok destekliyoruz. Fakat unutulmamalıdır ki ses telleriniz bir enstrüman teli değildir. Bundan dolayı ses tellerinize zarar verdiğiniz zaman bunun dönüşü çok zordur.

Şan dersi , şarkı söyleme dersi midir?

Ses Tellerinde Nodül, Kist veya Polip neden Olur?

İzmir Şan kursu olarak bizler özellikle şan derslerini şarkı söyleme dersi olarak değil sağlıklı şarkı söyleme dersi olarak görmenizin bu şekilde şan kursu aramanız gerektiğini söylemek isteriz. Çünkü sadece bağırarak veya sadece şarkı söylemek için şan dersi almak sizleri yormaktan başka sanırım bir şeye yaramayacaktır.

Belirli egzersizler ile önce sesinizi tanımanız ve daha sonrasında yavaş yavaş şarkı söylemeyi öğrenmeniz gerekecektir. Bu sayede hem daha bilinçli hemde daha duru bir sese sahip olmanızı istiyoruz.

Şan eğitmeni ile temeli oturtana kadar çalışmalısınız!

İzmir şan kursu olarak, sizler şarkı söylemek istiyorsanız ve bu konuda kendinizi geliştirmek istiyorsanız, muhakkak bir koçunuz olması gerekmektedir. Özellikle şan konusunda yukarıda saydığımız sıkıntılı durumları yaşamadan önce sizlere hem doğru tekniği bunun yanı sıra peslerinizi ve tizlerinizi genişletecek bir eğitmen gerekecektir.

Doğru eğitmen ile şan kursuna başlamadan önce kulak testinizi yaptırarak ses özelliklerinizi tanımlatabilirsiniz. Özellikle bizler Kaya Sanat Akademi şan kursu olarak muhakkak öğrencilerimize doğru bilgiler vererek kısa sürede en verimli seviyeye ulaştırmaya çalışıyoruz.

Unutulmamalıdır ki ses telleri enstrüman tellerinden farklıdır. Enstrüman tellerini değiştirebilirsiniz , fakat ses telleriniz siz hayatta olana kadar sizlere eşlik etmeye devam edecektir.

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek Hattı
Gönder