Kaya Sanat Blog

Gitar Çalımında Pena Seçimi

Bu içeriğimizde sizlere gitar çalımında pena seçimi ile alakalı merak edilen tüm soruların cevaplarını vermek istiyoruz.
Pena Nedir?
Pena gitar çalarken sağ eliniz ile telden ses çıkarmaya yarayan plastik ve ahşap olan küçük malzemelerdir.

Penalar sesin duyumu açısından önem taşır ve kişiye özeldir. Bu yüzden seçeceğiniz pena çalacağınız tarz ve gitara göre değişiklik gösterecektir.

Penaların kalınlığı da sesin duyumunu oldukça etkiler. Çaldığınız gitara ve müzik türüne göre penanın kalınlığı değişmektedir aynı zamanda gitardan gelen ses sizin için önemliyse kullandığınız penanın yapıldığı maddeyi de dikkate almanız gerekebilir. Şimdi gelelim penaların özelliklerine.

Pena Seçimi Neden Önemli?

pena seçimi

Pena seçimi gitar çalanlar için çok önemlidir. Çünkü pena özellikle elektro gitarcılar için cüzdanında olmazsa olmaz ihtiyaç gibidir. Çünkü çaldığınız tuşenin yani yumuşaklığın sizi tatmin etmesi gerekir. Yani kişisel olarak o pena ile çaldığınızda kendinizi daha huzurlu daha emin ve rahat hissedersiniz. Bu yüzden numaralı penalar ve bunun yanında her gitarcı kendine uygun penalar seçip sürekli aynı penayı kullanıyor.

Pena kullanımında seçiminiz doğru değil ise solo çalmakta zorlanarak istediğiniz hareketleri ve istediğiniz elektro gitar tınısını almakta zorlanırsınız. Bundan dolayı yukarıda huzurlu hissettiğiniz şeklinde yazmıştık. Örneğin güzel bir solo yeri çalacaksınız fakat penanız o kadar sert ki alt üst yaparken tellere takılıyor ve siz hata yapıyor gibi görünüyorsunuz. Pena seçiminde bir tık daha yumuşak bir pena seçseydiniz çok rahat edecektiniz.

Hangi Gitarlarda Pena Kullanılır?

Elektro gitar pena seçimi

Pena ile çalmak sert teli olan parmaklarla müdahalede çalınması güç olan gitarlarda çalınır. Yani solo olarak çalacağınız zaman elleriniz daha doğrusu parmaklarınız belli bir yerden sonra sızlayacak zorlarsanız kesilecektir. Bizde aracı araç olarak penayı kullanarak daha sağlıklı bir çalım elde etmenizi sağlıyor olacağız. Buradan yola çıkarsak aslına şu gitarlarda pena kullanılmalıdır.

  • Elektro Gitar
  • Elektro Akustik Gitar
  • Akustik Gitar

Kalın Gitar Penası

 

Gitar Çalımında Pena Seçimi

Kalın penalar yani ortalama 1.17 mm olan penalar daha çok bas gitar için kullanılmaktadır. Daha kalın telli olduğundan dolayı sizlere daha rahat çalım şekli yaratacaktır. Bundan dolayı kalın pena seçimleri kalın telleri olan bas gitar için kullanılmalıdır. İnce pena kullanırsanız tellere yaptığınız basıdan dolayı penanız kırılacaktır.

İnce ve Esnek Gitar Penası

Gitar Çalımında Pena Seçimi

İnce ve esnek penalar ritim gitar çalmak için  için uygundur. Bu sebeple genellikle akustik gitar için üretilir. Sololar için genelde tercih edilmez çünkü ince penalar çok çabuk kırılabilir ancak ritme hakim olmak ve penanın elinizden kaymamasını istiyorsanız ince ve esnek pena sizin için daha uygundur.

Pena seçerken amacınız sanki parmaklarınız ile çalıyormuş hissini verecek penayı seçmektir. Burada önemli olanda çaldığınız gitar çeşididir.

Eğer ki klasik gitar çalıyorsanız teller yumuşak olduğu için parmaklarınızı kullanabilirsiniz. 1 veya 1.21mm‘lik penalar en dengeli penalardır. 2 ve 3 mm penalarda genelde biraz daha tok, baslı tonlar olur.

Eğer ki gitar eğitiminde yeniysen veya pena kullanmayı yeni öğrenmeye başladıysan, farklı boyut ve kalınlıktaki penaları denemelisin. Böylece hangi penanın sana en uygun olduğunu daha iyi anlamış olursun.

Aynı zamanda unutma, pena kullanmaya yeni yeni alışıyorsan pena, parmaklarından kayabilir. Bu durumun önüne yeterli derecede çalışarak geçebilirsin.

En İyi Pena Modelleri

Tüm konularda bilgi edinmişken haydi birde size uygun pena modellerine bakalım. En uygun pena çeşitlerini ve fiyatlarını sizler için araştırdık.

  • Fender 351 Dura-Tone

  • Jackson 551 Black

  • IBANEZ PA14HSG

  • Fender 351 Dura

  • Jackson 551 Black

Penanın Benim İçin Uygun Olduğunu Nasıl Anlayabilirim?

Pena seçerken bu soru çok geliyor. Peki bunu nasıl deneyebilirim? Eğer ki gitar kursu alıyorsanız aldığınız müzik kursundaki gitar eğitmenine sorabilirsiniz. Aslında şu çok daha mantıklı bir çözüm olacaktır. Gitar penası satan bir yere gidip bir çok pena çeşidini deneyerek orada sakince hangisinde çok daha rahat edebileceğinizi görebilirsiniz. Elektro gitarınızı veya hangi gitarı çalıyorsanız sadece gitarınızı alıp müzik markete gidip pena alacağınızı söyleyin ve penaları denemeye başlayın mutlaka bir tanesi hoşunuza gidecektir.

Şöylede bir fırsat olacaktır. Oradaki satış danışmanıda gitar konusunda bilgili olup sizleri çok daha iyi yönlendirip doğru gitar penasını almanızı sağlayacağını düşünüyoruz. Pena seçimi ile herşeyi sizlere anlatmaya çalıştık. Umarız faydalı olmuştur.

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir