Kaya Sanat Blog

Cenk Erdoğan ve Perdesiz Gitar

Cenk Erdoğan 1979 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. 1997 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Kompozisyon Bölümünü burslu kazanarak öğrenimine devam ettir. 2001 yılında okuduğu bölümü birincilikle bitirmeyi başardı.

Perdesiz gitar konusunda bir çok workshop düzenleyerek perdesiz gitar çalmak isteyenleri bir hayli tecrübesi ile yol göstermiştir. Çok iyi gitarist olmasının yanın mütevazi kişiliği ile adından söz ettirmeye devam ediyor.

Cenk Erdoğan ve Perdesiz Gitar

2000 yılında kurduğu müzik grubu ile sahne almaya başladı. Cenk Erdoğan bir röportajında başarısız olduğu günlerden bahsederken grubu ile barda hiç albüm lansmanına kimsenin gelmediği anda sadece bir  arkadaşına çalmanın tarifsiz duyguları anlatarak bu günlere gelmenin o duyguları yaşamaktan geçtiğini vurgulamıştır.

Cenk Erdoğan başarılı bir gitarist olmanın yanı sıra kompozisyon bölümünde de çok başarılı olmuştur. Çağan Irmak’ın yönettiği Issız Adam filminin müziklerini besteleyen Cenk Erdoğan 2009 yılında Yeşilçam Şarkıları Yarışmasında en iyi film müziği ödülünü almıştır.

Yıllar geçerken Cenk Erdoğan, perdesiz gitarı ile harikalar yaratmaya başlıyor. Özellikle albümlerinde Türk müziği kokan cümleleri ile farklı dokunuşlar sergilemiştir. Farmata albümü ile sizleri uzaklara dalmanıza yeri geldiğinde ise heyecanlanmanıza sebep olabilir.

Cenk Erdoğan ve Perdesiz Gitar

Ceylan Ertem ile bir çok başarıya imza atan ünlü gitarist özellikle canlı performanslarda mükemmel bir enerji yakalıyor. Cenk Erdoğan Türk Müziği makamlarını perdesiz gitara aktarmaya devam ederken gün geçtikçe bizleri çok güzel albümlerin beklediğini de söyleyebiliriz.

Yaylı tambur çalmanın da verdiği makamsal ruh gitarlarına ve cümlelerine yansımıştır.

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir