Kaya Sanat Blog

En İyi Fiyat Performans Keman Teli Önerileri!

Bu içeriğimiz de sizlere fiyat performans keman teli önerileri sunmak istiyoruz. Kemanlarımızın önemli olduğu kadar keman tellerinin de hayati önem taşıdığını unutmamalısınız. Keman telleri kemandan çıkan tonu yaklaşık %40 değiştirmektedir. Yani keman çalarken sadece kemanın güzelliği veya kalitesi değil keman tellerinin markası ve kalitesi önemlidir.

Keman telleri denildiği zaman çok önemsenmez önemli olan kemanın ağacı kemanın el yapımı olup olmaması gibi görülsede aslında keman telleri oldukça önemlidir.

Şimdi sizlere işinizi görecek keman tellerinin listesini yapmak istiyoruz.

Pirastro Chromcor

En İyi Fiyat Performans Keman Teli Önerileri!

Pirasto chromcor profesyonellerin veya profesyonel olma yolunda ilerleyen bir çok kişinin kemanında mutlaka olmuştur. Bu keman teli özellikle batı müziği çalımların da daha iyi ton verdiği bilinir. Çin malı olmayan nadir ürünlerden bir tanesi olan Pirastro serisi Alman kalitesini bir hayli yakalayıp adından söz ettirmiştir.

Pirastro chromcor keman teli yorumlarında en bariz dikkat çeken el terlemesinden ve oksitlenmeden etkilenmemesi ve uzun süre dayanıklılığını yitirmemesidir. Özellikle keman çalanların büyük bir kısmında el terlemesi olmaktadır. El terlemesinden dolayı oluşan oksitlenme keman tellerinin ömrünü kısaltarak daha metalik ve hoş olmayan ton çıkarmanıza neden olmaktadır.

Ne yazık ki kurdan dolayı şuan ülkemizde 700 lirayı bulmak üzere olduğunu hatırlatalım. Pirastro chromcor keman teli sizleri belirli bir noktaya taşıyacağından emin olabilirsiniz.

Bazen şöyle soru da gelebiliyor. Fabrikasyon kemanım var kaliteli tel taksam sesi değişir mi?
Cevabı Burada!

Thomastik Prazision Keman Teli!

En İyi Fiyat Performans Keman Teli Önerileri!

Geldik Türk Müziğine en çok uyumlu olan yumuşacık bir keman teline… Thomastik keman teli gerçekten eğer kemanınız bas tonlu ve Tük müziği çalıyorsanız bu konuda o yumuşaklığa hayran kalacağınızı söyleyebiliriz. Özellikle re ve sol teli sanki kayıyor kendi çalıyor gibi bir hissiyatı var.

Pirastro ve thomastik arasında seçim yap derseniz. Hangi tarz çalıyorsunuz şeklinde bir soru duymanız muhtemeldir. Yada hangi tarz çalmak istiyorsanız. Keman kursuna yeni başladıysanız bu konuda daha seçim aşamasına gelmediyseniz. Thomastik prazision keman teli biraz daha yumuşak olduğundan dolayı çıkacak hatalı sesler de daha yumuşak gelecektir. Bu keman telinin fiyato ortalama 800 tl civarında olduğunu söyleyebiliriz.

Daddario Prelüde Keman Teli

En İyi Fiyat Performans Keman Teli Önerileri!

Daddario keman teli olarak aslında çok tutulduğunu söyleyemeyiz. Genel olarak hep elektro gitar teli veya klasik giteli olarak duyarız. Orta segmenti bir keman teli olduğunu düşünürsek kötünün iyisi olarak alınabilir veya kemanınız orta kalitede bir keman ise düşünülebilir. Fakat el yapımı kemanınıza bu keman telini takmanızı çok önermiyoruz.

Sevdiğimiz yanı alice keman tellerinden iyi olması kötü yanı ise metalik sesleri sevmiyorsanız bu tellere sahip olmamanız gerekiyor. Çünkü hiç sevemediğimiz yani metalik elektro gitar tınısından kutrulamamamızdır.

Şuan Daddario keman telleri ortalama 400 tl olduğunu düşünürsek daha kaliteli tel için bütçeyi arttırmak sizlere daha faydalı olacaktır.

Kaplan Keman Teli

En İyi Fiyat Performans Keman Teli Önerileri!

Kaplan keman teli aslında çok çok eski bir tarihe sahip değildir. Yani keman teli üretimi için çok eski değildir. Amerikan firması olan daddario genel olarak elektro gitar ve klasik gitar teli üretmiştir. Bu kaplan serisi ise ortalama 1000 liralık fiyatı ile ilgiyi üzerine çeksede biz yine olumsuz düşünüyoruz.

Keman teli kötü demiyoruz fakat o sıcaklığı o yumuşak tonu almakta zorlanıyoruz. Fiyat olarak da uygun fiyatlı olduğunu söylemeyiz. Bu kada bütçe ayıracaksak Dünya üzerinde kullanılan ve aktif halde kendini geliştirmeye adamış firmaların telleri çok daha işimizi görecektir.

Alice Keman Teli

En İyi Fiyat Performans Keman Teli Önerileri!

Alice keman teli fabrikasyon kemanların üzerinde olan tellerdir. ilk olarak bu teller ile satın alır ve daha sonra değiştirirsiniz. Aslında çok kötü teller olsada işi kurtarıyor. Özellikle keman kursuna yeni başladıysanız ilk 3 ay bu teller ile idare edebilirsiniz. Ama yavaş yavaş değiştirmeniz gerektiğini de bilmelisiniz.

Alice keman teli fiyat olarak şuan 100 lira gibi bir rakama satılıyor. Fakat almanızı önermiyoruz. Bunun üzerine biraz daha bütçe ayırıp Alice profesyonel keman teli alabilirsiniz. Ama dediğimiz gibi alice keman teli ailesinden çok verim beklemeniz hayal kırıklığı olacaktır.

Aslına bakarsanız keman teli piyasasını Thomastik ailesi devam ettiriyor desek yeridir. Evet pahalı ama adamlar gerçekten üretmiş dedirtiyor. Bundan kaynaklı sabredip gerekirse biraz daha para biriktirip thomastik chromcor veya pirastro chromcor keman teli almak sizleri çok daha rahat keman çalmaya itecektir.

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir