Kaya Sanat Blog

Keman Teli Nasıl Değiştirilir?

Keman Teli Nasıl Değiştirilir ?

İzmir Keman Kursu Kaya Sanat Akademi olarak bugün sizlere keman teli nasıl değiştirilir? ve nasıl bağlanır? gibi soruların cevaplarını yanıtlama çalışacağız. Satın alınan kemanların üzerinde ki fabrikasyon olan tel zaten kalitesiz teller olduğunda zaman içinde çaldıkça deforme oluyor.

Günde yarım saat çalıştığınızı var sayarsak ortalama 6 ayda bir tellerinizi değiştirmeniz gerekmektedir. Özellikle reçine olan tellerinizi bez yardımıyla silerken tellerin üzerinde ki çelik sarmalı zedeleyerek keman sesinden uzaklaştırıyoruz.

Kopan Keman Teli Nasıl Takılır

Keman teli değiştirme zor değil sadece bir kaç kez hata yapmanız gerekmektedir. Hata yaparak öğreneceksiniz ama şunu da unutmayalım kopan keman telini değiştirmek sanıldığı kadar zor ve karışık bir şey değildir 🙂 Sadece telleri sıra sıra değiştirerek kolay şekilde halledebilirsiniz. Öncelikle sol telinden başlayarak eski olan sol telini değiştiriyoruz.

Sol telinin takılı olduğu burguyu gevşeterek teli burgudan çıkarıyorum. Sonrasında aşağıda ki fix dediğimiz küçük burgudan teli çıkarıyoruz.

Yukarıdaki youtube videomuzu izleyerek keman teli nasıl bağlanır öğrenebilirsiniz.

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir
Kapalı