Kaya Sanat Blog

Keman Nasıl Çalınır?

Bu içerikte sizinle keman nasıl çalınır konusunda kısa pratik işinize yarayacak uygulamalar paylaşmak istiyoruz. Özellikle keman çalmak zor mu veya keman nasıl çalınır gibi en çok merak ettiğiniz cümleler içerisinde kafanız karışıyor ve tüm bilgiler havada uçuşuyor.
Keman nasıl çalınır diye aratırken aslında merak ettiğiniz genel bilgiden ziyade detaylı bir şekilde nasıl çalındığını sizlere anlatmak gerektiğini düşünüyoruz. Özellikle bilmenizi isteriz ki keman çalmak sadece doğru bir eğitim ve azıcık sabır ile gerçekleşebilecek bir uğraştır.

Merak etmeyin uzun uzun paragraflardan oluşacak uzun cümleler yerine sizlere çok daha pratik aşamada yardımcı olacak bilgiler vereceğimizden emin olabilirsiniz.

Bizce keman çalmak önceki zamanlar da daha zor ulaşması başarması daha meşakkatli bir yapıda olduğu hislerimize yerleşmiş olup bundan dolayı da hep zor kanısı ile keman kursu almak için iki kere düşünmüşüzdür.

Keman Çalmak Zor Mu? Nasıl, Nereden Başlamalıyım?

Keman Çalmak Zor Mu?

Keman çalmak zor mu? Aslında keman çalmak zor değil. Sadece diğer enstrümanlara nazaran daha planlı ve disiplinli olmamızı gerektirir. Bunun asıl nedenlerinden birisi kemanın perdesiz bir çalgı olmasından kaynaklanır. Keman çalmaya nereden başlamalıyım noktasında ise ilk olarak yapmanız gereken bir müzik kursunda keman deneme dersine katılmanızdır.

Keman kursu deneme dersinde öncelikle gideceğiniz müzik kursunu biraz araştırmak ve objektif bir kurs olup olmadığına bakmanız gerekmektedir. Bazı durumlarda keman sizin enstrümanınız olmayabilir.

Keman zor veya sizi çok zorlayacak bir enstrüman olabilir. Bundan dolayı belki de piyano sizler için mükemmel bir şekilde ilerleyebileceğiniz bir enstrümandır. Aslında önemli olan bunları sizlerle paylaşabilecek söyleyebilecek bir keman kursu ile iletişimde olmanız sizler için hem zaman hem de para kaybı olmaktan çıkacaktır.

Keman eğitimi deneme dersi imkanınız yok ise ve keman çalmaya karar verdiyseniz öncelikle keman almanız gerekmektedir. Keman alma sürecinde ise Kaya Sanat Alademi olarak her zaman sizlere yardımcı olmaya hazırız. Hiç çekinmeden arayın bizleri bütçeniz doğrultusunda nasıl bir keman almanız gerektiği konusunda sizlere yardımcı olalım.

Keman aldıktan sonra ilk olarak yapmanız gerek keman akordu nasıl yapılır bunu öğrenmeniz gerekecektir. Keman akordu yaptıktan sonra artık keman çalmaya hazır bir şekle gelecektir.
Keman akordundan sonra yapmanız gereken keman nasıl tutulur yay nasıl çekilir gibi işinize yarayacak en önemli başlıkları yapmanız ve bu konuda doğru olduğundan emin olmanızdır.

Keman Egzersizleri

Keman egzersizleri sizlerin keman kursu serüveni boyunca yanınızdan ayrılmayacak en güzel pratiklerdir. Bu keman egzersizleri özellikle keman çalmaya yeni başlayan ve keman nasıl çalınır konusunda araştırma yapan herkesin öğrenmesi ve anlaması gereken bir konudur. Genel olarak keman egzersizleri biraz itici gelir. Hemen şarkı çalsam hep aynı şeyi yapmak sıkıcı oluyor gibi isyanlar duyarız bazı durumlarda.

Günlük keman egzersizleri keman eğitiminde özellikle bir kemancının olmazsa olmazlarıdır. Keman egzersizleri yemek yapmada kullandığınız malzemelerdir. Her egzersiz sizlere farklı bir teknik oturtacak ve bu teknikler birleşince çaldığınız eseri çok daha verimli çalabileceksiniz.

Keman egzersizleri çalışırken öncelikle tamamen kendinizi sıkıcı şekilde egzersizlere adamayın olur mu? 🙂 Yapmanız gereken 30 dakikalık keman çalışmasının 10 dakikası keman egzersizleri ,10 dakikası nota okuma ve son 10 dakikası eser çalışma olmalıdır.
Keman egzersizlerinde ilk olarak yapmanız gereken ise sol majör gam olmalıdır.

Sol Majör Gamlar Ve Arpejler Burada da notasını indirip çalışabilirsiniz.

Günlük Keman Egzersizleri

  • Yay çalışması
  • Arpej Çalışması
  • Metronom Çalışması
  • Eser Çalışması
  • Nota Okuma Çalışması
  • Gam Çalışması

Solaklar Keman Çalabilir Mi?
solaklar keman çalabilir mi

En çok sorulan merak edilen ve iddia ediyoruz hala herkes muallak bir cevap verirken solaklar keman çalabilir mi sorusuna bizler çok net cevap vermek istiyoruz. Sizler solak da olsanız sağlak da olsanız kemanı sol omzunuza koyup çalmanız gerekmektedir. Çünkü keman çalımında solaklık diye bir kavram eski zamanlar da yoktur. Fakat ticari kaynaklı solakların ihtiyacına karşın hemen solak keman üretilmeye başlandı ve solaklar da solak keman almaya başladılar. Bunun sonucunda ise kafa karışıklığı başladı. Yani solaklar için keman üretilmiş ise solaklar solak keman çalabilir oldu.

Fakat keman çalarken her iki el de aynı derecede işe yarıyor. Yani solaklar sağ elini de kullanmak zorundalar. Sol elini de eşit derecede kullanıyorlar. Bundan kaynaklı ilk başlar da kendinizi rahatsız hissetseniz de sonrasında ortalama 3 ders sonra oturacaktır. Bazen hatta genelde müzik kursları solak dediğiniz anda aa evet hemen solak keman alalım sizlere diye aslında yangına körükle gidiyorlar. Sizler solak olsanız da solak keman çalmak diye birleye girmenize önermeyiz. Çünkü oturuş duruş yay çekiş bir çok faktör yapıya ters oluyor.

 

Solak kemancılık otursaydı 1700-1800 ler de yayılırdı. O zaman solak insanlar da vardı. Ama herkes sağlak yani düz pozisyonda çaldı. Bundan dolayı son olarak solak da olsanız sağlak da olsanız düz pozisyon olan kemanı sol omzunuza yayı sağ elinize yerleştirmelisiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Keman Çalmak Neden Zor?

Keman çalmak tamamı ile bastığınız yerlerin belli olmadığı bir enstrüman olduğundan dolayı zordur. Özellikle keman yayını tellere sürterek ses çıkarırız. Bundan kaynaklı o bastırma kısmında kötü sesler duyarız. Buda kemanı zor kategorisine sokmaktadır. Yay çekmeyi parmak basmayı ve doğru ses çıkarmayı aynı anda istediğimizden dolayı keman zordur diyoruz.

Keman çalmak bizim görüşümüze göre zor değil sadece biraz zaman tanımanız gerekir. Keman çalmak nedir derseniz sabır diyebiliriz.

Doğru keman eğitimi şeklinde aynı cümleyi duyabililirsiniz ama gerçektende doğru keman eğitimi ile çok kısa sürede yol alabileceğinizi unutmamalısınız. İzmir keman eğitiminde öğrencilerimiz bizleri tercih ettiği içinde teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Keman Nasıl Çalınır?

Öncelikle kemanı doğru şekilde tutmayı öğrenmelisiniz. Keman tutmayı öğrendikten sonra sol elinizi keman tuşeye nasıl koymalısınız. Parmaklarınızın konumu nasıl olmalı notaları nasıl basmalısınız bu konuda da birazcık bilgiye ihtiyacınız olduğunu söylemeliyiz. Keman yastığı nasıl takılır bunu öğrenmelisiniz.Sol elinizi ve sol el parmaklarınızı nereye basacağınızı öğrenmelisiniz. Tüyo olarak parmaklarınız kemanın üzerine dik bir şekilde gelmelidir. Tabiki bu konuda sizlere daha net bir bilgi vermek isteriz ama bunu buradan yazacak kadar kısa yada basit olmadığını söylemeliyiz. 🙂

Sağ eliniz ile yayı nasıl tutmalısınız ve yay nasıl çekilmelidir. Bu konu keman öğrenmede çok daha önemli bir konudur. Yani kemandan ses çıkarmak için keman yayını iyi tutmanız ve daha kontrollü tutmalısınız.  Özellikle keman akordunu da bir an önce öğrenmeniz gerektiğinide dip not olarak vurgulayalım. Sonrası zaten zamanla gelecektir.

Keman Kendi Kenine Öğrenilir Mi?

Geldik herkesin güzel haberler beklediği sorunun cevaplarına… Aslında kendin kendine keman öğrenilmez değil öğrenilir. Bir çok takipçimiz youtube üzerinden bizlerden keman öğrenmeye çalışmaktadır. Ama ne yazık ki hep bir eksiklik bir tat eksik oluyor. Bundan kaynaklı bir yere kadar keman kursu almadan ilerleyen keman severler bir yerden sonra ders alamaya başlıyorlar.

Burada önerimiz aslında şöyle olur. Sizler kendim öğreneyim sonra ders alıp güzel çalarım gibi olmaktadır. Fakat bizim önerimiz önce temiz doğru şekilde keman çalmayı öğrenip daha sonrasında ana temeli aldıktan sonra kendiniz ilerleyebilirsiniz. Bu şekilde keman hayatınız çok daha verimli geçeceğine emin olabilirsiniz.

Keman Öğrenmek Ne Kadar Sürer?


Keman öğrenmek aslında hiç bitmez demek istemiyoruz. Keman çalmak uzun yıllar alır şeklinde basit bir youmda yapıp konuyu kapatmak istemiyoruz. Çünkü hobi olarak keman çalmak bu kadar yıllara dayalı olmamasını taraftarıyız. Yani hobi olarak keman çalmak isteyen 3 ile 6 ay biraz daha uğraşıp güzel çalmak isteyen Kaya Sanat Akademi Müzik Kursu ile ortalama 1 1.5 yılda gerçekleşeceğini gönül rahatlığı ile söyleyebiliriz.

Sonuç

Sonuç olarak keman çalmak hayatınıza çok büyük yenilikler katacak hayatınızda sizlere farklı bir bakış açısı kazandıracaktır. Çok fazla teknik olarak ayrıntıya girmektense bizce keman ile vakit geçirmekten keyif alıyorsanız devam edin mutlaka bir yerlerde yollarımız kesişecek ve sizlere canı gönülden yardımcı olacağımıza inanıyoruz. Bundan kaynaklı öncelikle doğru keman kursu sonrasında disiplinli bir çalışma ve sonrasında meyvelerini veren güzel keman çalma hissini yaşayacağınız bir forma dönüşeceksiniz.

 

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir